Trwa ładowanie...
d3nbbhb
rosja
07-05-2008 12:57

Kierunek: Wschód 2008. Na spotkanie kultur

Kierunek: Wschód 2008, to przedsięwzięcie wymagające nie lada odwagi i wytrwałości. To próba sił dla 12 śmiałków, którzy postawili przed sobą niezwykły cel, poznać i zrozumieć kulturę za wschodnią granicą.

d3nbbhb
d3nbbhb

Kierunek: Wschód 2008, to przedsięwzięcie wymagające nie lada odwagi i wytrwałości. To próba sił dla 12 śmiałków, którzy postawili przed sobą niezwykły cel, poznać i zrozumieć kulturę za wschodnią granicą. Wyprawa Kierunek: Wschód 2008 rusza na spotkanie kultur 26 czerwca z Katowic.

Bierze w niej udział 12 uczestników. Każdy z podróżników będzie musiał pokonać ponad 15000 kilometrów pociągiem, jeepem, samolotem, a przede wszystkim pieszo. Przemierzając suche stepy i gęste połacie tajgi ci młodzi ludzie przeżyją chwile, które zmienią ich życie na zawsze. To będzie wyzwanie, z jakim przyjdzie im stanąć oko w oko. Podczas wyprawy jej uczestnicy pokonają ponad 9288 km koleją Transsyberyjską odwiedzając takie miejsca jak Nowosybirsk, Irkuck, Ułan Ude, serce starej Buracji. Później dotarłszy do przejścia granicznego w Nauszkach, rozpoczną drugi etap wyprawy. Mongolia - nieznany land Czyngis Chana, na którym przed obieżyświatami będzie czekał trud pokonania dziewiczych stepów Mongolii i uczestnictwo w święcie Nadnaam. W drodze powrotnej globtroterzy odwiedzą Jezioro Bajkał i Kijów.

26 VI 2008 – 1 VIII 2008

Katowice – Lwów – Moskwa - Nowosybirsk - Irkuck – Ułan Ude – Nauszki - Ułan Bator – Irkuck – Bajkał – Moskwa - Kijów – Katowice

• PLAN WYPRAWY
• KALENDARIUM WYPRAWY
• ORGANIZATORZY
• CELE WYPRAWY
• PRZYGOTOWANIA DO WYPRAWY

PLAN WYPRAWY

Jak podkreślają wszyscy uczestnicy, trasa wyprawy jest długa i wyczerpująca, w sumie zajmie ponad miesiąc, jednak to nie odstrasza 12 młodych, bo mających po 20 parę lat podróżników. Już 26 czerwca wyruszą z katowickiego dworca w podróż swojego życia. Pierwszym przystankiem będzie Lwów, stamtąd pociągiem podróżnicy pojadą do Moskwy i dalej do Nowosybirska, Irkucka, Ułan Ude *i przez przejście w *Nauszkach do Ułan Bator. W drodze powrotnej odwiedzą Jezioro Bajkał, gdzie spędzą 10 dni realizując plener fotograficzny Projekt Bajkał.

d3nbbhb

Całą trasę śląscy globtroterzy pokonają pociągami i samochodami terenowymi, powrót zaplanowano samolotami. Mimo, że to ponad miesiąc, i co tu ukrywać bardzo męczącej wyprawy, to tylko w ten sposób tak naprawdę będzie można poznać te tajemnicze zakątki. Dla wielu młodych uczestników wyprawa ta, to przede wszystkim próba siły. Nikt z dwunastki nie może liczyć na luksusy, każdy za to będzie musiał odzwyczaić się od wygód domowych pieleszy i pokochać karimatę, transsyberyjskie plackarty, siedzenia starych jeepów, pasterskie jurty i namioty stojące w samym sercu suchego stepu. To prawdziwy sprawdzian hartu ducha dla tych młodych ludzi.

W planach podróżników oprócz wyprawy koleją Transsyberyjską i pobytu w znanych syberyjskich miastach, znalazły się także inne atrakcje, min. mongolskie święto Naddam (10-11 lipiec), podczas, którego odbywają się zawody jazdy konnej, zapasy i turnieje łucznicze. W Rosji natomiast grupa tych młodych ludzi zatrzyma się na dziesięć dni nad Bajkałem, realizując plener fotograficzny Projekt Bajkał, który posłuży za kanwę wystawy poświęconej Rosji i przyrodzie jeziora Bajkał.

Poznać i zrozumieć Mongolię uczestnikom wyprawy pomogą czterej lokalni przewodnicy, którzy znają teren, ale także klimat i zwyczaje panujące w różnych regionach kraju. Zanim jednak wszyscy spakują swoje walizki, będą musieli przejść specjalnie przygotowany kurs zarówno z języka rosyjskiego przygotowany przez Structurę, jak i szkolenie z obyczajów i zwyczajów panujących na Ukrainie, w Rosji i w Mongolii, ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów religijnych. Dla większości z 12 uczestników miesięczna wyprawa będzie najdłuższą w życiu! I pewnie najtrudniejszą…

KALENDARIUM WYPRAWY KIERUNEK: WSCHÓD 2008

26 czerwca – wyjazd z Katowic
27 czerwca *– Lwów
*
28 czerwca
– Moskwa, początek podróży koleją Transsyberyjską
30 czerwca – 2 lipca Nowosybirsk
2 – 7 lipca Trasa Irkuck – Ułan Ude – Nauszki – Ułan Bator
7 – 12 lipca – Mongolia, uczestnictwo w święcie Nadaam
12 – 13 lipca – Irkuck
14 – 24 lipca – Projekt Bajkał
24 lipca – powrót samolotem z Irkucka przez Moskwę do Kijowa
25 - 27 lipiec – Kijów
28 - 29 lipiec - powrót do Katowic

d3nbbhb

ORGANIZATORZY

Wyprawa Kierunek: Wschód 2008 to wspólny pomysł studentów Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, uczniów Instytutu Kultury i Języków Obcych Structura i lektorów języka niemieckiego i rosyjskiego. Organizatorem i koordynatorem wyprawy jest Mateusz Ślezioński, podróżnik i student Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Całość projektu jest realizowana w ramach programu Structura Wet Instytutu Kultury i Języków Obcych Structura z Katowic, wspierającej młodych podróżników ze Śląska i ich przedsięwzięcia.

d3nbbhb

CELE WYPRAWY

* *przybliżenie kultury rosyjskiej, ukraińskiej i mongolskiej w Polsce – podczas wyprawy podróżnicy będą prowadzili bogatą dokumentację fotograficzną, filmową i rzeczową, która stanie się podstawą do wystawy oraz serii reportaży prasowych i telewizyjnych;
*
pokonywanie własnych barier – miesięczna wyprawa to wyzwanie dla każdego, tak też jest w tym przypadku. Organizatorzy chcą tym przedsięwzięciem udowodnić sobie, że nie ma dla nich ograniczeń;
popularyzacja języka rosyjskiego – zwrócenie uwagi na wschód, dziś tak atrakcyjny z punktu widzenia turystyki, ale i ekonomii;
* **przełamywanie stereotypów;

d3nbbhb

PRZYGOTOWANIA DO WYPRAWY

Grupa 12 młodych podróżników, głownie studentów ze Śląska, ale także 1 Gdańszczanka uczy się w jednej z katowickich szkół języka rosyjskiego. Już 26 czerwca wyruszają w podróż Koleją Transsyberyjską przez Rosję do Mongolii. W sumie będą musieli pokonać 11 tysięcy kilometrów. Dla każdego z uczestników wyprawy Kierunek: Wschód 2008, będzie to pierwsza tak daleka podróż.

Jest ich 12 i żaden z nich, do dziś, nie miał styczności z językiem rosyjskim, zmobilizowała ich dopiero chęć przeżycia przygody, ale i względy czysto praktyczne. – Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której jadę na Ukrainę, do Rosji czy do Mongolii i nie potrafię wydusić z siebie słowa po rosyjsku – mówi Dorota Twardoch, pochodząca z Bytomia studentka zarządzania i marketingu na katowickiej Akademii Ekonomicznej. – Różne sytuacje mogą się przydarzyć, wizyta u lekarza, kradzież czy zakup sprzętu. Chcę mieć pewność, że dogadam się z miejscowymi – dodaje Dorota. Dorota jest jedną z 12 osób, które do Instytutu Kultury i Języków Obcych Structura w Katowicach przyszły na specjalny kurs języka rosyjskiego dla podróżników. – Nigdy wcześniej nie miałem potrzeby uczenia się tego języka, teraz jest to konieczność, aczkolwiek przyjemna, kiedy pomyśli się o celu, jakim jest Mongolia – mówi Tomasz Będkowski, student ekonomii na AE.

Jedna z uczestniczek nietypowego kursu dojeżdża aż z Gdańska. Dla Kasi Domaszewicz ta wyprawa to spełnienie marzeń. – Dystans nie ma znaczenia, chcę być jak najlepiej przygotowana, a jeżeli język rosyjski mi pomoże dogadać się z Rosjanami, to no problem – mówi. Jak tłumaczą organizatorzy specjalnego kursu, ma on przygotować podróżników nie tylko językowo, ale także od strony zwyczajów panujących w tej części globu. – Wschód to bardzo specyficzny region, są tematy, których nie wolno poruszać, jak religia czy polityka, na takim kursie uczestnicy dowiedzą się jak sobie radzić w takich sytuacjach. Na każdego z kursantów będzie czekało w sumie ponad 34 godziny nauki języka, w miesiąc! – To intensywny kurs w pigułce, każde zajęcia składają się z 4 godzin, konwersacji i nauki słownictwa – wyjaśnia Mateusz Ślezioński z Instytutu Structura. Kursanci nauczą się m.in. tego jak porozumieć się z celnikiem, lekarzem czy policjantem,
gdyby zaszła taka potrzeba – mówi. Jest także zabawna strona szkolenia, mianowicie kursanci nauczą się śpiewać rosyjskie piosenki biesiadne, z których słynie kolej transsyberyjska.

d3nbbhb

To właśnie przezorność przemówiła za tym, że podróżnicy chętnie zgodzili się na intensywny kurs. Jednym z najbardziej doświadczonych podróżników, biorących udział w wyprawi Kierunek: Wschód 2008 jest Mariusz Rosłanowski, fotograf, ale i trekker. Pomimo 37 lat na koncie i dużego doświadczenia podróżniczego, razem ze swoimi młodszymi kolegami postanowił wziąć udział w kursie. – Nigdy nic nie wiadomo, czasami parę słów w rodzimym języku może zmienić nastawienie do obcokrajowców - mówi Rosłanowski.

d3nbbhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nbbhb