WyspyKłębowisko rzadkich węży morskich. Odkryły je nurkujące babcie

Kłębowisko rzadkich węży morskich. Odkryły je nurkujące babcie

Siedem nurkujących babć pomogło naukowcom odkryć dużą populację jadowitych węży morskich w zatoce Nowej Kaledonii. Kobiety tworzą grupę, która nazywa się "The Fantastic Grandmothers". W jej skład wchodzą kobiety od 60 do 75 lat.

Kłębowisko rzadkich węży morskich. Odkryły je nurkujące babcie
Źródło zdjęć: © Facebook.com/Krishnakumar Rao
Monika Sikorska

28.10.2019 | aktual.: 27.07.2020 09:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Emydocephalus, czyli wąż morski zwany żółwiogłowcem australijskim, występujący w Baie des Citrons to gatunek, którym od dawna interesuje się para naukowców. Claire Goiran z Uniwersytetu w Nowej Kaledonii i profesor Rick Shine z australijskiego Macquarie University podjęli współpracę z kobietami, które obiecały wysłać badaczom zrobione podczas nurkowania zdjęcia węży morskich.

Zwierzęta te mają charakterystyczne ubarwienie, więc naukowcy mogli zidentyfikować poszczególne gatunki na podstawie zdjęć. 7 babć z "The Fantastic Grandmothers" ruszyło zatem na podwodne "polowanie". Efektem tej wyprawy było odkrycie przez kobiety aż 250 węży morskich.

- Zadziwiające jest to, że babcie znalazły tak dużą liczbę śmiertelnie toksycznych węży morskich w małej zatoce, która jest codziennie okupowana przez hordy lokalnych mieszkańców i pasażerów statków wycieczkowych. Mimo to w Baie des nie odnotowano ukąszeń gatunku Cytroni, świadczy to o bardzo życzliwym usposobieniu tych zwierząt – mówi profesor Shine w rozmowie z The Guardian.

Informację o wyjątkowym odkryciu opublikowano wraz ze zdjęciami w ekologicznym czasopiśmie Ecosphere. Babcie twierdzą, że nie bały się węży, mimo iż ich ukąszenie może skutkować śmiercią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wążbabciewyspy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także