Trwa ładowanie...

Skarb z Kuźnicy Głogowskiej. Ważne znalezisko dla polskiej kultury

Dwie bransolety ze złotego drutu, które mogą liczyć nawet 2,5-3 tys. lat znaleziono niedaleko wsi Kuźnica Głogowska w gminie Sława. To ważny skarb z okresu kultury łużyckiej.

Skarb z Kuźnicy Głogowskiej. Ważne znalezisko dla polskiej kulturyŹródło: en.wikipedia.org
d3pjkz5
d3pjkz5

– Bransolety są wykonane z podwójnego drutu złotego o owalnym lub okrągłym przekroju. Jego średnica wynosi ok. 0,1 cm. Z jednej strony drut jest skręcony i dodatkowo utworzono z niego siedem pętelek. Bransolet nie można powiązać z żadnym, znanym do tej pory, stanowiskiem archeologicznym – powiedział w rozmowie z PAP Marcin Kosowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

Archeolodzy uważają, że artefakty te mogą być związane z osadnictwem ludności kultury łużyckich pól popielnicowych. Trudno jednak określić dokładną datę powstania.

Kosowicz zauważył, że podobne ozdoby ze złotego drutu pochodzą ze skarbu odnalezionego w Eberswalde w Niemczech Wschodnich, który datowany jest na IX w. p.n.e., czyli V okres epoki brązu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Złote bransolety, określane mianem "skarbu z Kuźnicy Głogowskiej", zostały znalezione na początku kwietnia. Dlaczego tak długo zwlekano z podaniem tej informacji do wiadomości publicznej?

d3pjkz5

Badacze tłumaczą, że prace archeologiczne nadal trwają, a tajemnica zdeponowania lub zgubienia artefaktów wciąż pozostaje niewyjaśniona. Nie ma natomiast żadnych wątpliwości, że to bardzo ważne znalezisko dla polskiej kultury.

– Zabytki zachowały się w bardzo dobrym stanie i mają znaczną wartość artystyczną oraz poznawczą w odniesieniu do wiedzy na temat pradziejowej biżuterii, jak i złotnictwa w dobie epoki brązu i wczesnej epoki żelaza – powiedział Kosowicz.

Skarb docelowo ma trafić do powstającej izby muzealnej przy Fundacji Archeologicznej w Bytomiu Odrzańskim.

Źródło: PAP

d3pjkz5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: UFO nad Wrocławiem

d3pjkz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pjkz5