Trwa ładowanie...

Kochankowie z Hasanlu. Naukowcy już wiedzą, kim byli

Blisko 2800 lat razem. Niezwykła parę szkieletów odkryto w 1972 roku w Iranie. Dokonał tego archeolog Robert Dyson z Uniwersytetu w Pensylwanii. Mówiono, że przypominają całującą się kobietę i mężczyznę. Ale prawda okazała się nieco inna.

Kochankowie z Hasanlu. Naukowcy już wiedzą, kim byliŹródło: Youtube.com
dkdinny
dkdinny

W ruinach starożytnego miasta Teppe Hasanlu nad rzeką Gadar w północno-zachodnim Iranie. Leżące blisko siebie w czułym geście. Jeden z nich zdaje się dłonią głaskać policzek drugiego. Mówiono, że to kobieca ręka spoczywa na twarzy mężczyzny.

Jeszcze w lutym 2017 roku blogerzy i pasjonaci historii pisali: "Kobieta była starsza w wieku ok. 30-35 lat, na szkielecie widać było pierwsze oznaki starzenia się, a także zwyrodnienia kręgosłupa. Mężczyzna był młodszy w wieku ok. 19-22 lat" – czytamy na "Historia mniej znana i zapomniana". Jednak badania genetyczne wykazały, że zakochane szkielety są męskie.

Para prawdopodobnie zginęła ok. 800 r. p.n.e. Niedaleko nich znaleziono także 150 innych szkieletów, które wskazują na wojenne działania, które miały miejsce w tamtym okresie. Przypuszcza się, że miasto zostało spalone a na mieszkańcach dokonywano egzekucji. Obecnie "kochanków z Hasamlu" można obejrzeć na wystawie w Muzeum Penn w Filadelfii.

Zobacz też: Odkryli budowlę poszukiwaną od 150 lat. "Totalnie ekscytujące"

dkdinny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdinny

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj