Trwa ładowanie...
d1uvv9t

Kochankowie z Hasanlu. Naukowcy już wiedzą, kim byli

Blisko 2800 lat razem. Niezwykła parę szkieletów odkryto w 1972 roku w Iranie. Dokonał tego archeolog Robert Dyson z Uniwersytetu w Pensylwanii. Mówiono, że przypominają całującą się kobietę i mężczyznę. Ale prawda okazała się nieco inna.
Share
Para prawdopodobnie zginęła ok. 800 r. p.n.e.
Para prawdopodobnie zginęła ok. 800 r. p.n.e.Źródło: Youtube.com
d1uvv9t

W ruinach starożytnego miasta Teppe Hasanlu nad rzeką Gadar w północno-zachodnim Iranie. Leżące blisko siebie w czułym geście. Jeden z nich zdaje się dłonią głaskać policzek drugiego. Mówiono, że to kobieca ręka spoczywa na twarzy mężczyzny.

Jeszcze w lutym 2017 roku blogerzy i pasjonaci historii pisali: "Kobieta była starsza w wieku ok. 30-35 lat, na szkielecie widać było pierwsze oznaki starzenia się, a także zwyrodnienia kręgosłupa. Mężczyzna był młodszy w wieku ok. 19-22 lat" – czytamy na "Historia mniej znana i zapomniana". Jednak badania genetyczne wykazały, że zakochane szkielety są męskie.

Para prawdopodobnie zginęła ok. 800 r. p.n.e. Niedaleko nich znaleziono także 150 innych szkieletów, które wskazują na wojenne działania, które miały miejsce w tamtym okresie. Przypuszcza się, że miasto zostało spalone a na mieszkańcach dokonywano egzekucji. Obecnie "kochanków z Hasamlu" można obejrzeć na wystawie w Muzeum Penn w Filadelfii.

d1uvv9t

Zobacz też: Odkryli budowlę poszukiwaną od 150 lat. "Totalnie ekscytujące"

d1uvv9t

Podziel się opinią

Share
d1uvv9t
d1uvv9t