Trwa ładowanie...

Konflikt na Ukrainie - zniszczone lotnisko w Doniecku

Informacje o konflikcie na Ukrainie docierają do nas z każdej strony, jednak nie zawsze mamy okazję zobaczyć poziom zniszczeń na okupowanych przez rebeliantów terenach. Jednym z takich miejsc jest lotnisko w Doniecku. Jeszcze do niedawna było jedną z wizytówek Obwodu, dziś w żadnym stopniu nie przypomina dawnego międzynarodowego portu lotniczego.

Konflikt na Ukrainie - zniszczone lotnisko w DonieckuŹródło: screenshot - AP
d41qkh5
d41qkh5

Informacje o konflikcie na Ukrainie docierają do nas z każdej strony, jednak nie zawsze mamy okazję zobaczyć poziom zniszczeń dokonanych na okupowanych przez prorosyjskich rebeliantów terenach. Jednym z takich miejsc jest lotnisko w Doniecku. Jeszcze do niedawna było jedną z wizytówek Obwodu, dziś w żadnym stopniu nie przypomina dawnego, międzynarodowego portu lotniczego.

Port Lotniczy "Donieck" im. Siergieja Prokofiewa oddano do użytku w 1933 roku. Przez lata był ulepszany i rozbudowywany, jednak swoją największą metamorfozę przeżył przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Ukraina wydała wtedy ok. 8 mld zł na zbudowanie i zmodernizowanie lotnisk i stadionów. Donieckie lotnisko zyskało nowy terminal i pas startowy, stając się drugim co do wielkości w kraju i obsługując 23 kierunki do 19 różnych krajów.

Obiekt został zniszczony wiosną 2014 roku. W ciągu kilku miesięcy, począwszy od 26 maja ub.r., nowoczesny port lotniczy stał się ruiną - prorosyjscy rebelianci zniszczyli m.in. halę odlotów, pas startowy i wierzę kontrolną.

wg

d41qkh5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41qkh5