Koronawirus. Czy można zarazić się na basenie i kąpielisku?
Sezon plażowy za pasem, a od 6 czerwca mogą zostać otwarte baseny. Wiele osób zastanawia się, czy kąpiele na terenie tego typu miejsc niosą ze sobą ryzyko zarażenia się koronawirusem.
Jak się okazuje sama woda na basenach, w spa, jacuzzi, wodnych placach zabaw oraz pitna nie stanowi źródła zakażenia COVID-19. - Pod warunkiem, że jest ona odpowiednio uzdatniana czy dezynfekowana – wynika z odpowiedzi dr n. med. Grzegorza Juszczyka, dyrektora NIZPH-PZH na pytania Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego warunków korzystania z pływalni, saun i podobnych obiektów rekreacji.
Jak podaje ekspert cytowany przez Polską Agencję Prasową, ryzyko zakażenia stwarza samo skupisko ludzkie, ewentualny brak zachowania zalecanego dystansu między korzystającymi z ośrodków rekreacji, nieprzestrzeganie zasad higieny mycia rąk i dezynfekcji pomieszczeń.
Czy można zarazić się na basenie?
- Liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC, zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji – wyjaśnił w piśmie do sanepidu Juszczyk.
Dyrektor podkreślił, że chlor (podchloryn sodu), którego standardowe dawki i stężenia stosowane są w uzdatnianiu i dezynfekcji wody w publicznych basenach kąpielowych skutecznie eliminują cząstki tego mikroorganizmu.
Ekspert zaznaczył, że główny problem związany z rozprzestrzenianiem się zakażeń nie wiąże się z jakością wody, lecz z przebywaniem na terenie obiektu, w którym tak jak w każdej przestrzeni publicznej, istnieje ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową.
Źródłem zakażenia na terenie basenu mogą być więc powierzchnie, na których szybko osiadają stosunkowo ciężkie wydzieliny dróg oddechowych, zawierające cząstki wirusa. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i dystansu.
Czy można zarazić się na terenie kąpieliska?
Juszczyk wypowiedział się także na temat wody w kąpieliskach ogólnodostępnych.
- Mimo iż woda w kąpieliskach nie jest dezynfekowana, a cząstki SARS-COV-2 mogą przenikać do wody wydalane wraz z kroplami wydzieliny dróg oddechowych osób zakażonych lub wraz z ich odchodami, ewentualnie wraz ze ściekami, dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach - wyjaśnił Juszczyk. Jak dodał, przypisuje się to głównie bardzo znacznemu rozcieńczeniu cząstek wirusa w wodzie, które jest zdecydowanie większe w porównaniu np. z basenami.
Jeśli nie chcemy więc narażać siebie innych, to warto przemyśleć wizytę na basenie czy kąpielisku. Nie należy korzystać z nich, jeśli źle się czujemy lub mamy podwyższoną temperaturę.
Źródło: PAP/Wprost
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl