Średnie opady w Polsce to ok. 600 mm rocznie ? statystyki zawyżają tereny górskie - np. w Dolinie Pięciu Stawów odnotowano kilkanaście lat temu prawdziwy rekord w tej kategorii: 2 770 mm opadów w ciągu roku! My pod lupę bierzemy jednak tereny miejskie - przedstawiamy dziś siedem miast, do których lepiej nie wybierać się bez parasola. Zobacz, gdzie pada najczęściej i najwięcej!
Średnie opady w Polsce to ok. 600 mm rocznie. Statystyki zawyżają tereny górskie – w Tatrach dni bez deszczu i śniegu jest niewiele. W Dolinie Pięciu Stawów odnotowano kilkanaście lat temu prawdziwy rekord w tej kategorii: 2770 mm opadów w ciągu roku! My pod lupę bierzemy jednak tereny miejskie - przedstawiamy dziś siedem miast, do których lepiej nie wybierać się bez parasola. Zobacz, gdzie pada najczęściej i najwięcej!
Zestawienie otwiera Częstochowa, miasto leżące na granicy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Najwięcej pada tu latem - w lipcu i sierpniu notuje się ok. 80-90 mm opadów atmosferycznych miesięcznie. Największy ośrodek gospodarczy w północnej części województwa śląskiego jest także miejscem wyjątkowo wietrznym - dni całkowicie bezwietrznych jest tu w roku mniej niż 30!
Średnie roczne opady: 711 mm
if/at
Miejsce 6. Rzeszów
Jeszcze więcej pada w Rzeszowie – stolicy województwa podkarpackiego, znajdującej się na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Środkowobeskidzkiego. Położenie w południowo-wschodniej Polsce powoduje, że panuje tu klimat charakterystyczny dla terenów podgórskich i górskich, co oznacza kapryśną pogodę przez cały rok.
Miejsce 5. Kraków
Bez parasola lepiej się także nie wybierać na spacer po Krakowie. To drugie miasto w kraju pod względem liczby mieszkańców co roku przyciąga miliony turystów z Polski i zagranicy. Opady notuje się tu przez ponad 2 tygodnie w miesiącu. Najgorzej jest w grudniu - wtedy pada średnio przez 20 dni!
Miejsce 4. Koszalin
Choć większość miast w rankingu znajduje się na południu kraju, nie zabrakło także akcentu nadmorskiego. Dla mieszkańców położonego 11 km od wybrzeża Bałtyku Koszalina niebieskie niebo to także nieczęsty widok. Czyżby twórcy nowej hali widowisko - sportowej inspirowali się tutejszą pogodą?
Miejsce 3. Katowice
Miejsce na liście najbardziej deszczowych miast w kraju mają także zapewnione Katowice. Siedziba władz województwa śląskiego leży na Wyżynie Katowickiej i charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Najwięcej pada tu w lipcu - średnio 110 mm!
Miejsce 2. Bielsko-Biała
Jeszcze wyżej w zestawieniu uplasowało się kolejne miasto z województwa śląskiego - Bielsko-Biała. Znajduje się u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego - w granicach administracyjnych leżą tereny typowo górskie, w tym szczyt Klimczok (1117 m n.p.m.). W miesiącach letnich opady wynoszą tu nawet 150 mm! Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu od ok. 70 dni w północnej części miasta do ponad 200 na terenach górskich.
Miejsce 1. Zakopane
Zdecydowanym zwycięzcą jest jednak zimowa stolica Polski. W położonym na wysokości 750-1126 m n.p.m Zakopanem pogoda zmienia się często i błyskawicznie. Rano słońce razi w oczy, a w południe szaleje burza z piorunami. Najwięcej pada tu latem - opady przekraczają wówczas 200 mm miesięcznie!
Średnie roczne opady: 994 mm
if/at