Kraje arabskie po rewolucji: sytuacja oczami Tanyi Valko
Według Tanyi Valko, polskiej pisarki i arabistki, próba wprowadzenia demokracji w krajach arabskich, rządzonych prawem szariatu, to najgorszy z możliwych pomysłów. Jej zdaniem arabska wiosna otworzyła bramę dla islamskiego fundamentalizmu. Tunezja czy Egipt nie są teraz bezpiecznymi miejscami na wakacje.
Według Tanyi Valko, polskiej pisarki i arabistki, próba wprowadzenia demokracji w krajach arabskich, rządzonych prawem szariatu, to najgorszy z możliwych pomysłów. Jej zdaniem arabska wiosna otworzyła bramę dla islamskiego fundamentalizmu. Wcześniej, dla obcokrajowców, specjalistów życie np. w Libii było spokojne. Dla turystów, Tunezja czy Egipt były wymarzonymi krajami na wakacje. Jak na arabskie warunki, panowała tam wolność, np. kobiety mogły chodzić po ulicy bez nakrycia głowy, a obcokrajowcy bez problemu pili alkohol w restauracji. Teraz, po rewolucjach, sytuacja się zmieniła, występuje zagrożenie terrorystyczne, a wolność jest ograniczana.
Tanya Valko to pseudonim Polki urodzonej w Krakowie, która od ponad 20 lat wraz z mężem mieszka w krajach arabskich: ponad 13 lat w Libii, 5 lat w Arabii Saudyjskiej, a obecnie w Indonezji. Dzięki wykształceniu i latach spędzonych w krajach, gdzie islam jest najwyższą wartością, w swoich powieściach przedstawia obraz rzeczywistości, który nie musi podobać się tamtejszym władzom.
Kraje, w których dominującą religią jest islam, przez lata były popularne wśród polskich turystów. Gdzie dziś lepiej nie planować wakacji?
Aktualne ostrzeżenia MSZ
Najostrzejsze jest ostrzeżenie dotyczące Libii. W mocy pozostają komunikaty z 22 maja i 28 lipca 2014 roku oraz późniejsze apele do obywateli polskich, aby powstrzymali się od wszelkich podroży do Libii (status: "opuść natychmiast"). Osoby, które wbrew powyższemu zdecydują się na wyjazd i pozostaną na miejscu, powinny mieć na uwadze, że polskie służby konsularne, w związku z zawieszeniem działalności Ambasady RP w Libii z dniem 31 lipca 2014 r., mają bardzo ograniczoną możliwość świadczenia pomocy.
Komunikat z 24 listopada 2015 roku, zaktualizowany 14 grudnia 2015 roku, mówi, że ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych *odradza wyjazdy do Tunezji *(status: "nie podróżuj"). Kurorty nie są wyłączone z ostrzeżenia.
Egipt, zgodnie z komunikatem z 9 stycznia 2016 roku, ma status "nie podróżuj". Ze względu na zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, MSZ odradza podróże do Kraju Faraonów z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. Należy pamiętać, że turyści spędzający wczasy w Egipcie nie powinni opuszczać kurortów, co oznacza także rezygnację z udziału we wszystkich wycieczkach fakultatywnych do Kairu, Luksoru czy na jeep safari.
udm/ir