Trwa ładowanie...

Krew na drodze do Morskiego Oka. "Czas najwyższy to zakończyć"

Fundacja Viva! zamieściła na Facebooku materiał wideo pokazujący ślady krwi na drodze prowadzącej nad Morskie Oko. Tatrzański Park Narodowy został poinformowany o sytuacji i zabrał głos w tej sprawie. "To się nigdy nie skończy. Barbarzyństwo!" - komentują oburzeni internauci.

Na nagraniu widać krew koniaNa nagraniu widać krew koniaŹródło: Adobe Stock
d4n8ipt
d4n8ipt

Szlak prowadzący do Morskiego Oka to jedna z najczęściej uczęszczanych tras w całych Tatrach. Nad najpopularniejsze tatrzańskie jezioro dostać można się pieszo lub pokonując znaczną część drogi w wozie, który ciągną konie. Ten drugi sposób budzi jednak spore kontrowersje, a najbardziej nie podoba się obrońcom praw zwierząt.

Krew na szlaku nad Morskie Oko

Wiele osób zdecydowało się przejść ten szlak w niedzielę 31 grudnia 2023 r. Wówczas na asfaltowej drodze z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, pokrytej śniegiem, zauważono ślady krwi. Była to krew jednego z koni, ciągnących wozy z turystami. Wskutek poluzowania się podkowy doszło do zranienia zwierzaka. W czasie jazdy fiakier nie zauważył żadnych niepokojących oznak u konia. Zwierzę nie kulało, a mężczyzna ze swojego miejsca nie widział śladów krwi. Dopiero po zakończeniu kursu na placu manewrowym na Palenicy Białczańskiej dostrzegł ranę zwierzęcia.

"Ta krew na trasie jest symboliczna. Ta trasa jest pasmem cierpienia koni, które są zmuszane do ciągnięcia turystów. I czas najwyższy to zakończyć" - zaapelowała fundacja Viva!, która od 10 lat prowadzi kampanie mające na celu ratowanie koni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybrała się nad Morskie Oko. To ją zaskoczyło

"Mamy XXI wiek. Wszystkie rozwinięte państwa kończą z wykorzystywaniem koni w turystyce. A Polska trwa w złej, okrutnej tradycji, prowadzącej do śmierci zwierząt. Mamy nadzieję, że Tatrzański Park Narodowy w końcu zrozumie, że nie można chronić kozic, niedźwiedzi i świstaków, pozwalając jednocześnie na cierpienie koni z powodu lenistwa turystów!" - czytamy w dalszej części apelu.

d4n8ipt

TPN zabrał głos

Fundacja powiadomiła o sprawie TPN, a Tygodnik Podhalański poprosił ich o komentarz w tej sprawie. Odpowiedź przyrodników była krótka. "Dziękujemy turystom za wrażliwość i zwrócenie uwagi na zauważone ślady. Zapewniamy, że każde takie zgłoszenie weryfikujemy i podejmujemy działania - tak jak w tej konkretnej sytuacji" - zapewnił Zbigniew Kowalski z TPN.

Pod materiałem wideo, zamieszczonym na Facebooku, pojawiły się komentarze, w których internauci nie przebierają w słowach. "To się nigdy nie skończy. Barbarzyństwo!", "Tatrzański Park Narodowy ma krew na rękach, ale udaje, że nic nie widzi, bo dudki się zgadzają. Męczarnie i cierpienie koni to dla górali mała cena, za dobry zarobek", "Sadyści" - czytamy pod wideo.

d4n8ipt

Źródło: Tygodnik Podhalański/Viva!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4n8ipt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n8ipt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj