Krótka historia oliwy z oliwek. Boski dar Ateny
Cesarzowa Sisi była miłośniczką ciepłego oleju, który piła litrami, starożytni Grecy uważali go za dar bogów, a poeta Homer zwykł o nim mówić jako o "płynnym złocie". Mowa o oliwie z oliwek. Przyjrzyjmy się, jaki proces kryje się za powstaniem oliwy.
W mitologii starożytnej odnajdujemy mit o sporze boga mórz i oceanów Posejdona z boginią mądrości Ateną o to, jakie imię zostanie nadane nowo zbudowanemu miastu na półwyspie Attyka. O zwycięstwie miał zdecydować bardziej wartościowy prezent darowany ludziom przez bogów.
Posejdon podarował ludziom słoną wodę, a Atena drzewo oliwne. I to właśnie ona wygrała spór.
Boski dar, czyli oliwa z oliwek
Tradycja uprawy drzew oliwnych i produkcji oleju sięga daleko w głąb historii. Oliwa z oliwek to "boski dar" dla gastronomii i zdrowia. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy ten właściwy.
Najlepszy wybór to oliwa z dobrego gatunku oliwek z pierwszego tłoczenia uzyskiwana wyłącznie za pomocą środków mechanicznych i nie poddana żadnej obróbce chemicznej. Powinna być zawsze tłoczona na zimno, ponieważ tylko w takim procesie zachowuje maksimum prozdrowotnych substancji korzystnych dla człowieka.
Który olej jest najlepszy?
Jaki olej wybrać, skoro na półkach sklepowych mamy kilkanaście rodzajów? Najlepiej kierować się kwasowością oleju, która powinna być wyszczególniona na opakowaniu – im mniej kwaśny, tym będzie lepszej jakości.
Kwasowość oliwy z oliwek extra virgin nie powinna przekraczać 0,8 proc., a olej z pierwszego tłoczenia nie powinien mieć kwasowości ponad 2 proc. Jeżeli wybierzemy właściwie, olej może bardzo korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, szczególnie dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy, witaminy E i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl