Tadżin. Marokańska potrawa, którą można przygotować na wiele sposobów
Tadżin to narodowa potrawa Maroka, którą przygotowuje się w specjalnym glinianym naczyniu, o tej samej nazwie. Składa się ono z podstawy i pokrywki o stożkowym kształcie.
Potrawy z tadżina mogą zawierać zarówno mięso - wołowinę, baraninę, kurczaka oraz ryby, jak i występować w wersji wegetariańskiej - z samymi warzywami. Częstym dodatkiem są daktyle, suszone owoce np. śliwki, oliwki, orzechy oraz kiszona cytryna, a całość zawsze doprawiona mieszanką aromatycznych ziół. Wszystkie warianty tego dania łączy sposób jego przyrządzenia - gliniane naczynie, nazywane tadżinem, z potrawą stawia się nad rozżarzonym węglem lub drewnem. W tadżinie potrawy gotowane są długo i bardzo wolno, dzięki czemu zachowują wszystkie swoje walory smakowe.
W marokańskich riadach i restauracjach dania mogą być podawane w tadżinach z małym otworem w pokrywce, co oznacza, że zostały w nich przyrządzone lub w glinianych naczyniach bez otworu - wtedy musiały być ugotowane w innym tadżinie i przełożone do kolejnego. Zdarza się, że w tadżinach podawany jest również lubiany przez mieszkańców Maroka - kuskus.