Trwa ładowanie...
d2b18g2

Kultura Ahiliku w pigułce

Celem bractwa Ahilik była nie tylko edukacja rzemieślników, ale także wprowadzenie wspólnych standardów produkcji i budowanie poczucia odpowiedzialności za jakość wytwarzanych wyrobów. Stworzony przez Ahilik i oparty na filozofii sufizmu kodeks pracy nakazywał rozwijanie w sobie umiejętności zachowywania tajemnicy.

d2b18g2
d2b18g2

XXI Tydzień Kultury Ahiliku i Święto Rzemieślników w Kιrşehir

Ahi Evran urodził się w 1171 r. w Hoy – miejscowości położonej na terenie dzisiejszego Iranu. Dzieciństwo i lata nauki spędził w Azerbejdżanie. Wychowywał się w środowisku myślicieli. Otrzymał wszechstronne wykształcenie w zakresie nauk ścisłych, religii i islamskiej filozofii sufizmu. Około 1205 roku, po odbyciu podróży przez Anatolię, zamieszkał w Kιrşehir i zajął się garbarstwem. Szybko zdobył szacunek i sympatię miejscowych rzemieślników. Najpierw skupił wokół siebie garbarzy, a z czasem pozostałych rękodzielników. Jest uznawany za założyciela pierwszej organizacji przypominającej dzisiejsze cechy rzemieślnicze. Jak podają źródła, zmarł w wieku 92 lat, w Kιrşehir.
System zrzeszania rzemieślników, zapoczątkowany przez Ahiego Evrana, rozprzestrzenił się w całej Anatolii, Turcji, na Kaukazie i Środkowym Wschodzie.

Celem bractwa Ahilik była nie tylko edukacja rzemieślników, ale także wprowadzenie wspólnych standardów produkcji i budowanie poczucia odpowiedzialności za jakość wytwarzanych wyrobów. Stworzony przez Ahilik i oparty na filozofii sufizmu kodeks pracy nakazywał rozwijanie w sobie umiejętności zachowywania tajemnicy. Promował skromność i rzetelność. Zakazywał kłamstwa, kradzieży, plotkarstwa i wdawania się w kłótnie. Kodeks ten do dziś stanowi podstawę handlowej etyki zawodowej, a jego zasady wciąż są przestrzegane przez tureckich rzemieślników.

W dniach 13 – 19 października 2008 r. (podczas XXI Tygodnia Kultury Ahiliku w Kιrşehir) odbyły się obchody Święta Rzemieślników. Informacje na temat życia Ahiego Evrana i jego filozofii oraz szczegółowy program obchodów święta dostępne są na poniżej podanych stronach internetowych:
www.ahilikruhu.azbuz.com
www.ahievran.edu.tr

d2b18g2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b18g2