Trwa ładowanie...
dxrpbz0

Kultura Ahiliku w pigułce

Celem bractwa Ahilik była nie tylko edukacja rzemieślników, ale także wprowadzenie wspólnych standardów produkcji i budowanie poczucia odpowiedzialności za jakość wytwarzanych wyrobów. Stworzony przez Ahilik i oparty na filozofii sufizmu kodeks pracy nakazywał rozwijanie w sobie umiejętności zachowywania tajemnicy.

dxrpbz0
dxrpbz0

XXI Tydzień Kultury Ahiliku i Święto Rzemieślników w Kιrşehir

Ahi Evran urodził się w 1171 r. w Hoy – miejscowości położonej na terenie dzisiejszego Iranu. Dzieciństwo i lata nauki spędził w Azerbejdżanie. Wychowywał się w środowisku myślicieli. Otrzymał wszechstronne wykształcenie w zakresie nauk ścisłych, religii i islamskiej filozofii sufizmu. Około 1205 roku, po odbyciu podróży przez Anatolię, zamieszkał w Kιrşehir i zajął się garbarstwem. Szybko zdobył szacunek i sympatię miejscowych rzemieślników. Najpierw skupił wokół siebie garbarzy, a z czasem pozostałych rękodzielników. Jest uznawany za założyciela pierwszej organizacji przypominającej dzisiejsze cechy rzemieślnicze. Jak podają źródła, zmarł w wieku 92 lat, w Kιrşehir.
System zrzeszania rzemieślników, zapoczątkowany przez Ahiego Evrana, rozprzestrzenił się w całej Anatolii, Turcji, na Kaukazie i Środkowym Wschodzie.

Celem bractwa Ahilik była nie tylko edukacja rzemieślników, ale także wprowadzenie wspólnych standardów produkcji i budowanie poczucia odpowiedzialności za jakość wytwarzanych wyrobów. Stworzony przez Ahilik i oparty na filozofii sufizmu kodeks pracy nakazywał rozwijanie w sobie umiejętności zachowywania tajemnicy. Promował skromność i rzetelność. Zakazywał kłamstwa, kradzieży, plotkarstwa i wdawania się w kłótnie. Kodeks ten do dziś stanowi podstawę handlowej etyki zawodowej, a jego zasady wciąż są przestrzegane przez tureckich rzemieślników.

W dniach 13 – 19 października 2008 r. (podczas XXI Tygodnia Kultury Ahiliku w Kιrşehir) odbyły się obchody Święta Rzemieślników. Informacje na temat życia Ahiego Evrana i jego filozofii oraz szczegółowy program obchodów święta dostępne są na poniżej podanych stronach internetowych:
www.ahilikruhu.azbuz.com
www.ahievran.edu.tr

dxrpbz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxrpbz0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj