Kuwejt. Stolica. Waluta, język, bezpieczeństwo. Informacje praktyczne

Kuwejt to stolica, a poza tym wyspy, pustynia, orientalna kultura mogą być magnesem przyciągających turystów podróżujących po regionie.

_ Stolica: Kuwejt Waluta: dinar kuwejcki (KWD); 1 KWD = 3,77 USD, 1 KWD = 2,38 EUR *(kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: arabski Inne języki: angielski * _

_ Uwaga: Osobom podróżującym do Kuwejtu zaleca się zacho­wanie ostrożności z uwagi na możliwość zagrożenia ze strony fundamentalistów muzułmańskich. _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy podlegają obo­wiązkowi wizowemu. O wizę można się ubiegać w Am­basadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę w celu turystycznym na okres do 3 miesięcy na lotnisku w Kuwejcie, bez uprzednich formalności. Do uzyskania jej niezbędny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata za wystawienie wizy wynosi 6 KWD (24 USD lub 22 EUR). Uwaga: Szczególną ostrożność przy planowaniu podróży do Kuwejtu winny zachować samotnie podróżujące młode kobiety, którym władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie). Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej (visit visa) dla innego rodzaju pobytu (np. w przy­padku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszcze­nia terytorium Kuwejtu. Uwaga: Granica ku­wejcko­-iracka zamknięta jest dla ruchu turystycznego i biznesowego.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjal­nego zezwolenia – broni i amunicji.

UBEZPIECZENIE
Polisy polskich towarzystw ubezpie­czenio­wych nie są w Kuwejcie honorowane.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma szczególnych zagro­żeń sanitarno-epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne. Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 15 KWD (ok. 34–50 USD). W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od 58 do 145 KWD (ok. 200–500 USD). Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez 3 miesiące w przy­padku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na pod­stawie wiz turystycznych. Cudzoziemcy przebywający na pod­stawie wiz pobytowych, legitymujący się prawem jazdy swe­go kraju i mający wyższe wykształcenie mogą uzyskać kuwejckie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej (w przypadkach wątpliwych sugerowany jest kontakt z przyszłym pracodawcą).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eks­ploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i prze­pompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplo­ma­tycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

BEZPIECZEŃSTWO
W Kuwejcie zagrożenie przestępczością pospolitą jest znikome.

OBYCZAJE
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i oby­czajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet – nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach pub­licznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów ani palić tytoniu. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy po­bytowej.
• Walutę można wymieniać w kantorach.
• Dni wolne od pracy to piątek i sobota.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)