Trwa ładowanie...
dhl2c9a

Latina

Największe atrakcje
Położenie:

Środkowa część kraju, na zachodnim wybrzeżu, nad Morzem Tyrreńskim

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,26 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Latina usytuowana jest w regionie Lacjum (stanowi drugie pod względem wielkości miasto) i oddalona o około 58 kilometrów od Rzymu, a o 133 kilometry od Neapolu. To doskonale zlokalizowana baza wypadowa do okolicznych uroczych miasteczek i jedno z najmłodszych miast słonecznej Italii. Z Latiny pochodzi piosenkarz Tiziano Ferro.

Latina – pogoda

Latina i jej okolice charakteryzują się umiarkowanie ciepłym klimatem ze średnią dobową roczną temperaturą wynoszącą 15,5°C. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień z 23,5°C, najchłodniejszy jest natomiast styczeń z 8,6°C. W Latinie występuje przeciętna wilgotność powietrza z nierównomiernie rozłożonymi opadami. Najsuchsze są odpowiednio lipiec, czerwiec, sierpień i maj, najwięcej opadów notuje się w Latinie w listopadzie, grudniu i październiku.

Latina – historia

Pierwotna nazwa Latiny to Littoria, obowiązująca przez 14 lat. Miasto założono 30. czerwca 1932 roku, a 18. grudnia nadano mu pełnię praw miejskich. Osadnicy, przesiedlani przede wszystkim z Wenecji Euganejskiej i Veneto, osuszali malaryczne Bagna Pontyjskie w okolicy za czasów faszystowskiego reżimu Benito Mussoliniego. Przez tereny te przebiegała bowiem słynna Via Appia, starożytna droga rzymska pomiędzy stolicą Włoch a Brindisi, otoczona do dziś drzewami piniowymi.

Zrekultywowanie bagna sprawiło, że terytorium stopniowo dzielono na dzielnice i wznoszono neoklasyczne budowle. Najbardziej znani twórcy, których dzieła architektury, reprezentujące głównie włoski racjonalizm, możemy podziwiać w Latinie do dziś to Mazzoni, Piacentini oraz Cambellotti. Latina stała się dość modna nawet poza regionem, a osadnicy napływali, tym razem dobrowolnie. W efekcie dominuje tutaj dialekt rzymski, a wenecki już praktycznie zupełnie zanikł.

Latina – atrakcje turystyczne

Życie Latiny koncentruje się wokół dwóch placów: Piazza del Popolo oraz Piazza della Libert. Warto tutaj zobaczyć Palazzo M w kształcie litery M, będący hołdem dla założyciela Latiny, Mussoliniego. Jednym z ciekawszych miejsc w Latinie jest niezwykle bogate w eksponaty, historyczne Muzeum Piana Delle Orme, którego zwiedzanie zajmuje nawet 4 godziny. Odbędziemy tutaj szybką podróż przez czasy od powstania Latiny, przez drugą wojnę światową, aż po początki regionalnej agroturystyki. Zobaczymy kolekcję zabawek, pojazdów rolniczych, powozów, czołgi, samoloty, interaktywne bombardowanie Monte Cassino, pawilony o tematyce kulinarnej. Na przyległych do muzeum trawnikach urządzane są pikniki, na które chętnie przychodzą zwierzęta.

Latina – atrakcje przyrodnicze

W okolicy Latiny trzeba koniecznie odwiedzić:

  • Jezioro Fogliano, umiejscowione około 7 kilometrów w kierunku południowym od Latiny, odseparowane od morza wąską plażą. Jest niezwykle płytkie (maksymalnie 66 centymetrów), a jego powierzchnia nie przekracza 4 kilometrów kwadratowych. Można tu obserwować ptactwo wodne i przez cały dzień nikogo nie spotkać. Ciekawostką jest ścieżka dla osób niewidomych, do której stworzenia wykorzystano intensywne zapachy roślinności śródziemnomorskiej.
  • Narodowy Park Circeo, wpisany na listę UNESCO, założony w celu zachowania części terenów bagiennych. Posadzono tam mnóstwo eukaliptusów, aby zredukować liczbę zachorowań na malarię, a w okolicy spotkać można chodzące luzem bawoły czy nawet pogłaskać na pół oswojone dziki.
  • Góry Lepini, oddalone o 20 kilometrów na północ od miasta. Najbliższa jest Monte Circeo, nazywana pieszczotliwie Czarownicą Circeo, gdyż nieco przypomina ją profilem.

Latina – plaża

Latina dysponuje własną, piaszczystą plażą przy Lungomare, z dość dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Krystaliczne wody na terenie kąpielisk oraz czysty piasek z pewnością przyczyniły się do przyznania jej po raz kolejny tytułu Niebieskiej Flagi. Dodatkowo tereny zielone, obszar ścieżek rowerowych oraz dla pieszych są w Latinie są regularnie sprzątane, a zbiórka odpadów jest na etapie przyznawania tytułu Bandiera Blu wysoce punktowana. Plaża w Latinie to szczególnie popularny obiekt tego rodzaju wśród Rzymian, dlatego w ciągu dnia w weekendy oraz w lipcu i sierpniu bywa tu szczególnie trudno ze znalezieniem miejsc parkingowych. Opłaty za postój przy niebieskich liniach uiszcza się w parkometrach, białe miejsca są bezpłatne.

Latina – lokalne potrawy

W Latinie, prężnie działającym ośrodku rolniczym, dość dobrze rozwinięta jest produkcja serów. Przepyszne są dania z dodatkiem mozzarelli z mleka wypasanych tutaj bawolic. Bliskość morza, jeziora i gór skutkuje natomiast obfitością w kuchni regionalnej ryb, owoców morza, warzyw. To także lokalne mięsa i wędliny, głównie prosciutto crudo, mortadela, porchetta, abbacchio (jagnięcina, zazwyczaj serwowana z pieczonymi ziemniakami), bufalina (delikatne mięso młodego bawoła), straccetti (szatkowane mięso wołowe), jak i coppiette (przyprawione surowe mięso w paskach).

Polecamy również spróbowanie lokalnych słodkości – gorących naleśników oraz dużych pączków, nadziewanych Nutellą. Regionalne wina słyną ze swej wyjątkowości poza Włochami.

Latina
Przykładowe ceny

- Bilet do Muzeum Piana Delle Orme: normalny 51 zł, ulgowy 42,60 zł, dla dzieci 6-12 lat 34 zł;
- kieliszek wina: od 13 zł;
- pizza: od 28 zł.

Orientacyjna odległość

1346 km w linii prostej, 1876 km trasy samochodowej (18 h 19 min jazdy), 2218 km trasy kolejowej (1 dzień 7 h jazdy pociągiem)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhl2c9a
dhl2c9a
dhl2c9a