Trwa ładowanie...
d1sgw2b

Neapol

Największe atrakcje
Położenie:

południe Włoch, nad Morzem Tyrreńskim i Zatoką Neapolitańską

Strefa czasowa:

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta:

euro

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com, fot: guglielmodesign

Neapol to jedno z włoskich miast, które zdecydowanie zasługuje na odwiedziny. W Neapolu urzeka niemal wszystko: ogromne centrum miasta, doskonała kuchnia i piękne zabytki.

Neapol – położenie

Neapol leży w południowych Włoszech, nad Zatoką Neapolitańską, i jest stolicą regionu Kampania. Neapol znajduje się pomiędzy jednym z najsłynniejszych wulkanów na świecie, czyli Wezuwiuszem, i Polami Flegrejskimi, gdzie usytuowanych jest ponad 20 wulkanicznych stożków, a także kraterów. Neapol leży nad Morzem Tyrreńskim, a w pobliżu miasta rozciąga się archipelag Wysp Flegrejskich, z Ischią i Capri na czele.

Neapol – mieszkańcy

Według statystyk z 2015 roku, w samym Neapolu żyje 975 tys. osób. Pod względem liczby mieszkańców Neapol jest trzecim największym włoskim miastem – większe są tylko Rzym i Mediolan. Jednak już Metropolia Neapolu, obejmująca także przyległe miejscowości, liczy ponad 3 miliony mieszkańców.

Neapol – zabytki

W Neapolu, jak na duże włoskie miasto przystało, znajduje się wiele zabytkowych kościołów i pałaców. W Neapolu można znaleźć mnóstwo kościołów gotyckich i kościołów barokowych. Część historyczna centrum Neapolu jest pod względem powierzchni największą tego typu przestrzenią w Europie, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Neapol – kiedy lecieć?

Jeśli zależy nam na ładnej pogodzie i wysokich temperaturach, najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Neapolu będą lipiec i sierpień. W tych miesiącach średnia temperatura w Neapolu wynosi 25 stopni Celsjusza. Sierpień w Neapolu charakteryzuje też wysoka temperatura wody w morzu, która zwykle znacznie przekracza 20 stopni.

Temperatury w Neapolu zazwyczaj nie osiągają swojego maksimum w czerwcu ani we wrześniu, jednak wówczas i tak jest tam ciepło. Maj i październik to z kolei najlepsze miesiące na podróż do Neapolu dla osób, które lubią, gdy temperatura w ciągu dnia nie przekracza 20 stopni.

Zima w Neapolu jest łagodna, jednak zwiedzanie miasta w tym okresie, jak również jesienią, mogą zepsuć częste deszcze. Deszcz w Neapolu pada średnio przez około jedną czwartą roku.

Neapol – komunikacja

Neapol jest połączony z resztą Włoch siecią autostrad. Autostrada A1 to najdłuższa autostrada we Włoszech, która łączy Neapol z Mediolanem. Z Neapolu można też pojechać do Salerno dzięki autostradzie A3. Przez Neapol przebiega również autostrada A16, która łączy Morze Tyrreńskie z Adriatykiem.

Neapol słynie ze swoich charakterystycznych, niezwykle wąskich uliczek. W niektórych częściach Neapolu praktycznie niemożliwe jest prowadzenie większych pojazdów, dlatego wielu neapolitańczyków porusza się skuterami lub niewielkimi samochodami. Takiego samego wyboru powinni dokonać turyści, którzy chcą skorzystać z usług którejś z wypożyczalni samochodów w Neapolu.

Komunikacja publiczna w Neapolu jest również świetnie rozwinięta. W Neapolu komunikację miejską stanowią nie tylko autobusy, ale też tramwaje i trolejbusy. Większość pojazdów w Neapolu jeździ pod szyldem firmy ANM (Azienda Napoletana Mobilita).

W Neapolu, podobnie jak w Mediolanie i Rzymie, działa metro. Pociągi w Neapolu odjeżdżają ze stacji Napoli Centrale, czyli Neapol Centralny. Innymi ważnymi ośrodkami kolejowymi w Neapolu są Neapol Mergellina i Neapol Campi Flegrei.

W Neapolu znajduje się też słynny port morski. Przez port morski w Neapolu przewija się co roku 6 milionów pasażerów, którzy często korzystają z promów do Neapolu.

Pod Neapolem działa też spore lotnisko. Transfer z lotniska w Neapolu do centrum miasta umożliwiają autobusy, taksówki i auta z wypożyczalni.

Neapol – potrawy

Kuchnia z Neapolu cieszy się szczególnym uznaniem i wyróżnia się oryginalnością. Przykładowo pizza neapolitańska smakuje inaczej niż pizza z innych regionów Włoch, dzięki m.in. większej ilości soli użytej do jej wyrobu. Turystów zachwyca też smak kawy w Neapolu, która w tym mieście jest zwykle lepsza w niepozornych knajpkach niż w ekskluzywnych restauracjach.

Pysznym i bardzo prostym daniem z Neapolu jest mozzarella in carrozza, czyli smażone trójkątne kanapeczki z serem mozzarella w środku. Fani wyrobów mącznych powinni spróbować neapolitańskiego makaronu w sosie fasolowym o nazwie pasta e fagioli. Z kolei crocche di patate to tłuczone, przysmażone ziemniaki z serem, ziołami i - czasami - dodatkiem mięsa, np. salami. Ten posiłek można zamówić w wielu restauracjach w Neapolu.

Neapol
Przykładowe ceny

- posiłek w niedrogiej restauracji: 10 euro;
- posiłek dla dwóch osób w przyzwoitej restauracji: 40 euro;
- piwo (0,5 l): 4 euro;
- cappuccino: 1,25 euro;
- benzyna: 1,5 euro/litr;
- bilet autobusowy po mieście: 1 euro.

Komunikacja

Po Neapolu jeżdżą autobusy, trolejbusy, tramwaje i taksówki. Neapol to też jedno z niewielu włoskich miast, po którym można poruszać się metrem.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2 000 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sgw2b
d1sgw2b
d1sgw2b