Trwa ładowanie...
d17z0oq

Legnickie Pole pełne skarbów. Na terenie gminy znaleziono monety sprzed prawie 2 tys. lat

W gminie Legnickie Pole położonej na Dolnym Śląsku członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego dokonali ważnego odkrycia. Wśród znalezionych przez nich przedmiotów są m.in. rzymski denar, majoryna i inne monety, które wybito nawet we wczesnej epoce żelaza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Legnickie Pole
Legnickie Pole (Getty Images)
d17z0oq

W 1241 r. na terenie gminy Legnickie Pole miała miejsce bitwa z Mongołami, co bada od ponad 2 lat grupa poszukiwawcza, której przewodzą archeologowie i konserwator zabytków. Eksploatacja terenu jest tak szczegółowa, że przy okazji odnajdywane są przedmioty z zupełnie innych okresów. O sprawie szczegółowo informuje Radio Wrocław.

- Natrafiliśmy na metalowe przedmioty, od tych najstarszych, przypadających na okres wpływów rzymskich, czyli 2-4 wiek n.e., po różnego typu przedmioty pochodzące z wieku XX, ale bardzo ciekawe, jeśli chodzi o ich wartość ekspozycyjną i związaną z naszą regionalną historią – przekazał w rozmowie z Radiem Wrocław dr Tomasz Stolarczyk, kierownik działu archeologii Muzeum w Legnicy.

Badania prowadzone na terenie gminy Legnickie Pole Archiwum prywatne
Badania prowadzone na terenie gminy Legnickie Pole (Archiwum prywatne, Fot: Tomasz Stolarczyk)

Monety z epoki żelaza - potrzebne są pieniądze, żeby je zabezpieczyć

Na terenie gminy Legnickie Pole odnaleziono m.in. monety z różnych okresów trwania cesarstwa rzymskiego – mowa o denarze pośmiertnym Faustyny Starszej, wybitym pod koniec pierwszej połowy II wieku n.e.

Na terenie gminy Legnickie Pole znaleziono monety sprzed prawie 2 tys. lat. Fot. Tomasz Stolarczyk Archiwum prywatne
Na terenie gminy Legnickie Pole znaleziono monety sprzed prawie 2 tys. lat. Fot. Tomasz Stolarczyk (Archiwum prywatne)

- Obecność tych monet rzymskich na zasadzie wymiany handlowej należy wiązać z istnieniem w tym miejscu osad w pierwszych wiekach naszej ery [..]. Wyzwanie stanowi zabezpieczenie wszystkich zabytków znalezionych w czasie 2,5-rocznych poszukiwań – przekazał w rozmowie z wrocławskim radiem Przemysław Paruzel, kierownik badań poszukiwawczych miejsca bitwy pod Legnicą.

d17z0oq

Dr Tomasz Stolarczyk dodał, że następstwem odkrycia monet jest ich zabezpieczenie. A konserwacja tak dużej liczby przedmiotów, wykonanych z różnych surowców kosztuje. Aby mogły pozostać dla przyszłych pokoleń, potrzeba kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pracownicy Muzeum Miedzi w Legnicy jeszcze w tym roku wystąpią do Ministerstwa Kultury z wnioskiem o pieniądze. Docelowo ma zostać stworzona w muzeum wystawa, połączona z prezentacją i opracowaniem z katalogu.

Poszukiwaczom wciąż nie udało się znaleźć miejsca bitwy z 1240 r., ale to nie koniec badań.

Źródło: Radio Wrocław

d17z0oq

Cmentarz Żydowski w Warszawie. Niezwykłe odkrycie sprzed 80 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17z0oq

Podziel się opinią

Share
d17z0oq
d17z0oq