Leśnicy pokazali ciekawe zdjęcie. Przy okazji zdradzili kilka trików
Lasy skrywają wiele ciekawostek, o których wiele osób nie ma pojęcia. Dzięki leśnikom możemy poznać ciekawe zastosowanie fragmentów przeżywiczonego drewna. Może służyć m.in. jako ekologiczna rozpałka.
"Rozpałka do kominka, ogniska czy grilla - czemu nie naturalna? Zamiast sztucznych kostek, czy płynów, można użyć fragmentu przeżywiczonego drewna. A jak to pachnie pięknie! Znacie?" - napisali pracownicy Lasów Państwowych. Co mieli na myśli?
Naturalna podpałka i nie tylko
Rdza kory sosny - znana również jako obwar, obar, osmół, rdza pęcherzykowata czy suchoczób - to grzybowa choroba roślin z grupy rdzy wywołana przez Cronartium pini. Pojawia się głównie na sośnie zwyczajnej, ale także innych sosnach dwuigielnych, czyli sośnie czarnej, nadmorskiej, alpejskiej czy kosodrzewinie. Występuje na drzewostanach w całej Polsce.
Drewno z chorej części pnia jest przesycone żywicą i z tego względu bywa cenione jako naturalna oraz ekologiczna podpałka. Jak zauważają leśnicy z Nadleśnictwa Bielsk, w zależności od regionu obwar ma wiele nazw m.in. łuczyna, smolak, podpałka.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Co ciekawe, to nie jedyny sposób jej użycia. "Ma zastosowanie w zwalczaniu moli. Wystarczy w szafie rozłożyć kilka szczapek mocno przeżywiczonych i mole mamy z głowy i z szafy" - czytamy.
Źródło: Facebook, Wikipedia