Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali nagranie. "Pozwoliły uchwycić swoje walki"

Leśnicy z Nadleśnictwa Brzeziny podzieli się z internautami wyjątkowym nagraniem, na którym możemy zobaczyć, jak walczą ze sobą dwa byki daniela zwyczajnego. "Były tak zajęte rywalizacją, że pozwoliły uchwycić swoje walki leśniczemu" - czytamy.

Leśnicy nagrali bekowisko danieli Leśnicy nagrali bekowisko danieli Źródło: Adobe Stock, fot: af-mar
d1qtndm
d1qtndm

Bekowisko to okres godowy oraz miejsce godów danieli. Odbywa się ono zwykle od połowy października do połowy listopada. W tym czasie - podobnie jak byki jelenia - daniele wydają charakterystyczne odgłosy (chrapliwe i nie tak doniosłe jak ryk jelenia szlachetnego) oraz gromadzą wokół siebie na okres ok. dwóch tygodni po kilka łań (maksymalnie osiem), czyli tzw. chmarę. Jak zdradzają leśnicy, ze względu na specyficznie ukształtowane poroże danieli, ich walki o wiele rzadziej kończą się tragicznie, niż u jelenia szlachetnego.

"Byki daniela zwyczajnego były tak zajęte rywalizacją, że pozwoliły uchwycić swoje walki leśniczemu! Na przełomie października i listopada trwa bekowisko, czyli okres godowy tego gatunku" - czytamy we wpisie leśników. Jak dodali oni w jednym z komentarzy pod nagraniem, to daniele dziko żyjące na terenie leśnictwa Wiączyń (woj. łódzkie).

d1qtndm

Daniele zwyczajne w Polsce

Daniel zwyczajny jest trzecim co do wielkości jeleniowatym w Polsce. To gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, który pochodzi z Azji Mniejszej. Na obszary śródziemnomorskie został sprowadzony przez Fenicjan oraz Rzymian. Jest rozpowszechniony w wielu krajach, także w Polsce, gdzie był introdukowany już w XIII wieku. Początkowo daniele przede wszystkim hodowano w parkach, skąd później często wypuszczano je na wolność. Aktualnie występuje głównie w zachodnich regionach Polski oraz w północnej części naszego kraju.

Co ciekawe, daniele mają świetne zdolności adaptacyjne, a dzięki temu, że mogą bytować małych kompleksach leśnych, to zasiedlają miejsca mniej preferowane przez jelenie. W efekcie wypełniają swojego rodzaju niszę ekologiczną.

Źródło: Facebook, Wikipedia, Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj