Trwa ładowanie...
d32vrwz
05-10-2006 16:45

Liban. Waluta. Wiza. Język. Informacje praktyczne

Liban, kraj miodu i kadzidła, pełen jest pogodnych emocji udzielających się także przybyszom. Czy potrzebna jest wiza, żeby tu wjechać? Jaki język tu obowiązuje? Jaka waluta? Publikujemy informacje praktyczne.

d32vrwz
d32vrwz

_ Stolica: Bejrut Powierzchnia: 10 452 km2 Waluta: funt libański (LBP), 1 EUR = 1797,85 LBP Liczba mieszkańców: 3,8 mln _

Niewielkie śródziemnomorskie państwo leżące na granicy Wschodu i Zachodu przechowało ślady długiej i burzliwej historii. Sięga ona 4000 lat wstecz i dużą rolę odegrały w niej wszystkie wielkie cywilizacje regionu. Liban, kraj miodu i kadzidła, pełen jest pogodnych emocji udzielających się także przybyszom. Stojąc z oczyma zwróconymi ku morzu nieopodal góry Liban i żyznej równiny Bekaa, przechodzień nie oprze się milczącemu magnetyzmowi Libanu.

Co warto zobaczyć: Bejrut, Trypolis, Baalbek, Beiteddine, Sydon, Byblos, Tyr, jaskinie w Jeita, góry Liban, równina Bekaa, wybrzeże śródziemnomorskie, rzeka Orontes, lasy cedrowe.

Jak spędzić czas: sporty wodne, nurkowanie, trekking, narty, poznawanie archeologii, historii, odkrywanie kuchni libańskiej...

d32vrwz

Kiedy pojechać: od marca do czerwca i od września do listopada.

Święta i wydarzenia: Święto Narodowe (22 listopada), Festiwale w Baalbek, Beïteddine, Tyrze i Byblos (lipiec).

Co warto kupić: srebrna biżuteria, dywany, ceramika, gobeliny, kadzidła.

Religia: muzułmanie (60%), chrześcijanie (40%).

Wymagane dokumenty: paszport ważny 6 miesięcy po planowanej dacie wyjazdu, wiza.

Zdrowie: Woda niezdatna do picia.

d32vrwz

Bezpieczeństwo: Z uwagi na aktualny konflikt zbrojny izraelsko-libański zdecydowanie odradza się wyprawy do tego kraju. Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż, nie wybierajmy się w okolice granicy z Izraelem ani w miejsca, w których znajdują się obozy uchodźców palestyńskich. W innych rejonach należy unikać zgromadzeń i miejsc nieuczęszczanych przez turystów. W strefach turystycznych trzeba zachować najwyższą ostrożność.

Zagrożenia naturalne: brak uwag

Ulubione sporty: koszykówka, piłka nożna

Lokalne specjały: mezze (wybór przepysznych „małych dań”, np. tabuli, purée z bakłażanów lub ciecierzycy itd.), kebbe (baranina lub cielęcina ze zgniecionym zbożem, podawana pod sosem na surowo, smażona lub pieczona), falafele (smażone kuleczki z mielonego bobu i ciecierzycy).

Popularne napoje: arak (anyżówka), wino, herbata i kawa.

d32vrwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32vrwz