Trwa ładowanie...
d3gs6u4

Liguria

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,22 zł)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Liguria, na którą składają się cztery prowincje, graniczy z Francją, oddaloną o 25 kilometrów, a także włoskimi regionami Emilia-Romania, Toskania oraz Piemont. Mieszkańcy Ligurii są dość zamknięcie na kulinarne nowości i nie da się ich przemycić do lokalnych potraw, z których region słynie także poza słoneczną Italią, wzbogacając zdrową dietę śródziemnomorską.

Liguria – pogoda

Latem Ligurię charakteryzują śródziemnomorskie upały, niczym w tropikach. Miłośnicy spędzania czasu na plaży będą zadowoleni z pobytu w regionie pomiędzy majem a październikiem, kiedy w ciągu półrocza średnia temperatura nocą nie spada poniżej 17°C, a w ciągu dnia poniżej 24°C. Przeciętna roczna dobowa temperatura w Ligurii wynosi natomiast 19°C w dzień i 12°C nocą. Najbardziej gorącym i suchym miesiącem jest lipiec, ze średnią 23,5°C, w najchłodniejszym styczniu jest zazwyczaj przeciętnie 9°C. Deszcze pojawiają się tu zimą, mimo to liczba słonecznych dni w chłodnych miesiącach kształtuje się podobnie, jak w naszym kraju w kwietniu. Na zachodzie Ligurii letnim upałom towarzyszą częste wiatry, które umożliwiają zniesienie fali gorąca.

Liguria – miasta i zabytki: co warto zobaczyć w Ligurii

Najważniejsze miasta Ligurii, warte odwiedzenia, to:

  • Genua, stolica Ligurii, z największym we Włoszech akwarium, Katedrą Świętego Wawrzyńca, Domem Krzysztofa Kolumba, Pałacem Dożów Genui, dwunastowiecznymi murami obronnymi, latarnią morską z genueńskim herbem, dzielnicą Righi, cmentarzem Camposanto i przytulną wioską rybacką, Boccadesse.
  • Imperia, malowniczo położone miasto, powstałe dzięki połączeniu przez Benito Mussoliniego dwóch pobliskich miasteczek; znajdziemy tutaj piękną dzielnicę portową Porto Maurizio, ciągle rozbudowywany port jachtowy, neoklasycystyczną Basilica di San Maurizio i wypoczniemy na piaszczystych plażach.
  • Savona, były czołowy wytwórca majoliki (ceramiki), którą dziś można obejrzeć w lokalnym muzeum i secesyjna perła Ligurii. Warto tutaj przespacerować się nadmorskim deptakiem w okolicę portu i zobaczyć zabytkowe kamieniczki z charakterystycznymi okiennicami z drewna. Ponadto polecamy wizytę w Villa Zanelli, Katedrze Dell Assunta z usytuowaną tuż obok dzwonnicą Capella Sistina di Savona, okolicy dwóch średniowiecznym wież, szesnastowiecznej fortecy obronnej oraz licznych kościołach.
  • La Spezia, portowe miasto na wschodzie regionu, z publicznymi ogrodami, parkami, trzynastowiecznym Kościołem Wniebowstąpienia NMP z nietypową fasadą i licznymi dziełami sztuki, wielokrotnie przebudowywanym Zamkiem Świętego Jerzego, a także modernistycznym Kościołem Chrystusa Wiecznego Króla Adalberto Libera.
  • San Remo, kurort włoskiej Riwiery, słynący przede wszystkim z Casino Sanremo, corocznego Festiwalu Piosenki Włoskiej (organizowany od 1951 roku), odbywającego się w Teatrze Ariston oraz ekskluzywnych butików. Specyficzną atmosferę miasta, którego świetność powoli przemija, wciąż doceniają fani aury nieco przykurzonego luksusu.

Liguria – plaże

Włoska Riwiera Liguryjska to w większości piaszczyste, szerokie, czyste plaże, ciągnące się kilometrami nad błękitnymi wodami Morza Liguryjskiego. Jeśli chodzi o plaże miejskie, można tutaj wybierać spośród najdroższych plaż hotelowych (od 34 złotych za leżak za dzień), zatłoczonych bezpłatnych po średnio komfortowe, lecz darmowe opalanie na kamiennych falochronach. Cześć obiektów oznaczono prestiżową Błękitną Flagą, są tutaj również plaże przyjazne czworonogom, co z pewnością ucieszy właścicieli psów. W Genui dominują plaże kamieniste oraz żwirowe, a także nadbrzeżne skałki. Miasta portowe Ligurii często posiadają plaże ze sztucznie nawiezionym piaskiem z niezłymi widokami na tkankę miejską. Polecamy obiekty turystyczne w niewielkich miejscowościach, często poza głównymi kurortami, gdzie panuje spokój, a infrastruktura praktycznie nie istnieje.

Liguria – lokalne potrawy

Do pełnego wykorzystania kulinarnego potencjału Ligurii zapraszają chociażby właściciele knajpek i barów, ogłaszając Apertivo. Swoiste happy hours to gratka dla osób odwiedzających drink bary pomiędzy 18. a 22. W odpowiednio oznaczonych lokalach gastronomicznych płaci się wówczas określoną kwotę za każdego drinka, a w zamian za to otrzymuje się nieograniczony dostęp do bufetu z pysznymi, lokalnymi smakołykami. Warto sprawdzić wcześniej, co znajduje się na takim stole w konkretnym miejscu i czy specjały są uzupełniane na bieżąco.

W Ligurii należy spróbować:

Liguria
Przykładowe ceny

- Benzyna: około 7 zł/litr;
- bilet do Akwarium w Genui: normalny 106 zł, ulgowy 72 zł;
- bilet na metro w Genui (na 100 minut jazdy): około 7 zł;
- chleb: od 6,4 zł;
- wino kupione w sklepie: od 11 zł za większą butelkę;
- cappuccino: od 9 zł;
- lokalne piwo: od 13 zł;
- pizza: od 22 zł;
- Apertivo: od 31 zł za osobę.

Komunikacja

W poszczególnym miastach znajdziemy autobusy komunikacji miejskiej, stacje kolejowe, taksówki, a także kolejki linowe na punkty widokowe (np. w Genui)

Co warto zjeść i wypić

- Lokalne wina, np. Cinque Terre, Vermentino, Rossese di Dolceacqua.
- Regionalną oliwę.
- Pizzę.
- Podpłomyki.
- Focaccię.
- Makarony.
- Fregamai.
- Pansouti.
- Pesto.
- Ricottę.
- Dania rybne, np. burridę, anchois, okonia morskiego, tuńczyka.
- Zupę minestrone.
- Wyroby z mąki z ciecierzycy, np. farinę lub farinatę.
- Rogaliki.
- Canestrelli.

Położenie

Rozciąga się na kształt podkowy na wybrzeżu Morza Liguryjskiego, w północno-zachodniej części kraju

Wiza/paszport

Nie jest wymagana

Orientacyjna odległość

Do Genui: 1245 km w linii prostej, 1660 km samochodem, 1985 km pociągiem; do Imperii: 1336 km w linii prostej, 1755 km samochodem, 2085 km pociągiem

Czas lotu / jazdy samochodem

Do Genui: 15 h 38 min jazdy samochodem, 22 h 49 min jazdy pociągiem; do Imperii: 16,5 h jazdy samochodem, około 26 godzin jazdy pociągiem

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gs6u4
d3gs6u4
d3gs6u4