EgzotykaNajcenniejsze miejsca na Ziemi

Najcenniejsze miejsca na Ziemi

Najcenniejsze miejsca na Ziemi

Nasza planeta obfituje w miejsca, które są podziwiane, cenione, a co za tym idzie najczęściej zadeptywane przez turystów. Powodów jest wiele - niesamowite zabytki, zjawiskowa przyroda albo wymarzony zakątek na urlop. Dziś zabieramy was na wycieczkę po niezwykłych rejonach na świecie, które oczarowują swoim pięknem, mają wielkie znaczenie dla środowiska i trwają w niezmienionej formie od wieków. Oto 7 najcenniejszych miejsc na Ziemi.

Nasza planeta obfituje w miejsca, które są podziwiane, cenione, a co za tym idzie najczęściej zadeptywane przez turystów. Powodów jest wiele - niesamowite zabytki, zjawiskowa przyroda albo wymarzony zakątek na urlop. Dziś zabieramy was na wycieczkę po niezwykłych rejonach na świecie, które oczarowują swoim pięknem, mają wielkie znaczenie dla środowiska i trwają w niezmienionej formie od wieków. Oto 7 najcenniejszych miejsc na Ziemi.

Torres del Paine, trzy błękitne wieże w Chile, to największa atrakcja Parku Narodowego Torres del Paine. Ale nie tylko te formacje skalne przyciągają tu podróżników z całego świata - są tu szmaragdowe jeziora i lodowce, a wytyczone trasy pozwalają z bliska podziwiać te niesamowite cuda natury. Na turystów czekają schroniska i pola namiotowe, gdzie można chwilę odpocząć przed kolejnym dniem na szlaku. Największą popularnością cieszą się wędrówki ośnieżonymi graniami oraz spływy kajakowe.

at/if

1 / 6

Tikal, Gwatemala

Obraz
© Bjørn Christian Tørrissen, Licencja Wikimedia Commons

To starożytne miasto Majów w północnej Gwatemali jest największym stanowiskiem archeologicznym w Ameryce Południowej. Na około 10 kilometrach kw. znajdują się świątynie, pałace i inne pozostałości po cywilizacji Majów, którzy opuścili te tereny 1000 lat temu. Na całym terenie utworzono park narodowy, a sam obiekt został wpisany na listę UNESCO w 1979 roku.

2 / 6

Picos de Europa, Hiszpania

Obraz
© Habladorcito, Licencja Creative Commons, flickr.com

Jest to największy obszar chroniony w Hiszpanii. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, na terenach Asturii, Kantabrii oraz Kastylii i Leonu. Trafiają tu zarówno wielbiciele wycieczek górskich, jak i ludzie szukający chwili zadumy. Dla tych pierwszych, szczególnie w rejonie Asturii, na wysokości ponad 3000 m n.p.m. znajdują się rewelacyjne szlaki, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. Na pielgrzymów w Santa María Real Basilica czeka wykuta wysoko w skałach kapilca Covadonga.

3 / 6

Cinque Terre, Włochy

Obraz
© JoeDuck, Licencja Creative Commons, flickr.com

W zachodnich Włoszech znajduje się niezwykłe miejsce zwane Pięć Ziem - Cinque Terre. Należy ono do Riwiery Liguryjskiej, a tworzy je pięć miast: Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola. Każde z tych miejsc zachwyca odurzającą atmosferą włoskich miasteczek - są tu kolorowe domy przyklejone do skał, małe restauracje i przytulne hotele. Przez wszystkie pięć miejscowości wiedzie tzw. Szlak Kochanków, jedna z najpiękniejszych tras nadmorskich na świecie.

4 / 6

Park Narodowy Nairobi, Kenia

Obraz
© rosemarydukelow, Licencja Creative Commons, flickr.com

Park Narodowy Nairobi w Kenii to chyba jedyne takie miejsce na świecie, gdzie można zobaczyć nosorożce w ich naturalnym środowisku, pasące się beztrosko żyrafy, stada zebr i wylegujące się na trawie gepardy. Nie brakuje tu ptaków - zarówno osiadłych, jak i tych, które tu przebywają tylko czasowo. Zbudowano tu nawet specjalne tamy, by zapewnić zwierzętom wodę w porze suchej. Mimo że brakuje tu słoni - obszar parku jest dla tych zwierząt za mały - to i tak zbiorowisko gatunków zwierząt przypomina współczesną Arkę Noego.

5 / 6

Archipelag Los Roques, Wenezuela

Obraz
© Marcio Cabral de Moura, Licencja Creative Commons, flickr.com

Około 150 kilometrów od wybrzeża Wenezueli leży archipelag Los Roques, w skład którego wchodzi ok. 50 wysp i skał. Jest to dziewicze miejsce, które coraz częściej odwiedzają podróżnicy, jednak wciąż pozostaje nietknięte cywilizacją. Mieszkają tu setki gatunków ptaków, a tutejsza rafa koralowa należy do najlepiej zachowanych na świecie. W 1972 roku ze względu na unikalną florę i faunę został tu utworzony park narodowy.

6 / 6

Park Narodowy Connemara, Irlandia

Obraz
© Mark Waters, Licencja Creative Commons, flickr.com

Connemara to region w zachodniej części Irlandii, który wchodzi w skład Parku Narodowego Connemara. Każdy, kto chce poczuć klimat celtyckiej Irlandii, która nie zmieniła się od tysięcy lat, powinien przyjechać właśnie tutaj. Ciągnące się kilometrami wzgórza, wrzosowiska po horyzont i bagna będące schronieniem dla wielu gatunków ptaków tworzą niepowtarzalny krajobraz tego magicznego zakątka Europy.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)