Lodowe dzieła natury

Choć często narzekamy na niskie temperatury, to dzięki nim natura tworzy czasem prawdziwe cuda. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych lodowych dzieł!

Lodowe dzieła natury

1 / 11

Lodowe dzieła natury

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: cartomalteze
2 / 11

Lodowe kręgi

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: *clairity*

To rzadkie zjawisko obserwuje się najczęściej w ekstremalnie zimnych częściach świata. Naukowcy wyjaśniają, że regularne kręgi tworzą się na wodach o delikatnym nurcie, gdy lód gromadzi się na środku zbiornika wodnego, a nie na jego krawędziach. Niektóre z nich mają rozmiary dochodzące do kilkuset metrów! Występują głównie w Skandynawii, Północnej Ameryce, ale także od czasu do czasu w Anglii i Walii.

3 / 11

Wodospady

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: subflux

Niesamowitym zjawiskiem podczas niskich temperatur są zamarznięte wodospady. Wiele z nich dużo większe wrażenie robi właśnie zimą, niż latem. Spływająca woda kształtuje wyjątkowe formacje, które pod wpływem działania słońca, temperatury i wiatru stale się zmieniają.

4 / 11

Śnieżynki

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: Me*Myself*&*I

Popularne śnieżynki to po prostu rozgałęzione kryształki lodu. Proste krystaliczne formy (kryształy płytkowe albo kryształy kolumnowe) mają zawsze sześć stron i dwie podstawy. Spadając, w zależności od panującej temperatury i wilgotności, mogą tworzyć bardziej skomplikowane formy, które nazywa się dendrytami.

5 / 11

Pasiaste góry lodowe

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: jeffmcneill

Niektóre góry lodowe na terenie Antarktydy mają piękne pasy w różnych odcieniach: błękitu, zieleni, a czasami i brązu. Regularne wzory robią duże wrażenie. Paski powstają dzięki uwięzionym w lodzie bakteriom i powietrzu, co powoduje także ciągłą zmianę ich koloru i szerokości.

6 / 11

Lodowe jaskinie

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: anoldent

Lodowe jaskinie to rodzaj naturalnej groty. Z oczywistych względów przynajmniej część ich wnętrza musi mieć temperaturę poniżej O °C, utrzymującą się przez okrągły rok. Na świecie znajdziemy wiele tego typu miejsc, m.in w Nowej Zelandii (na zdjęciu). W Europie za najciekawszą uchodzi austriacka Eisriesenwelt.

7 / 11

Lodowe stożki

Obraz
© Licencja Creative Common, Wikipedia Commons: Orginalwana

Lodowe stożki nazywa się penitentami (Penitentes), a zobaczyć je można na lodowcach i polach firnowych. Powstają pod wpływem działania słońca na śnieg i lód. Najsłynniejszy przykład to penitenty z Rio Blanco w Andach. Ich wysokość waha się między 1,5 a 2 m.

8 / 11

Lodowe kwiaty

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: eriwst

Powstające na szybach "kwieciste" formacje wyglądają czasami jak prawdziwe arcydzieła! Dwóch takich samych wzorów na pewno nie znajdziemy. Kiedyś - gdy okna w naszych domach nie były tak szczelne - można było je podziwiać z własnej sypialni. Dziś częściej spotkamy je na szybach samochodów lub środków komunikacji.

9 / 11

Lodowce szelfowe

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: padgham

Lodowce szelfowe to część lądolodu, unosząca się swobodnie na powierzchni wody. Jego krawędzie przypominają wybrzeże klifowe, które - zamiast piasku i gliny - składa się z lodu. Są wyjątkowo malownicze - przybierają niezwykłe kształty i tworzą interesujące formacje. Największe znajdują się na Antarktydzie, m.in. Lodowiec Szelfowy Rossa (na zdjęciu).

10 / 11

(Prawie) lodowa fala

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: ~ Southern Lady ~

Forma przypominająca zamarzniętą falę to po prostu lód uformowany przez działanie lodowca. Zdjęcie zostało zrobione w Arktyce.

11 / 11

Lodowce

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: robertpaulyoung

Lodowce to inaczej pokłady wiecznego śniegu przekształcone w lód. Pełnią ważną rolę regulatorów ekosystemu oraz dostawców wody. Niestety ocieplenie klimatu doprowadziło w ostatniej dekadzie do znacznego zmniejszenia ich zasięgu.

Komentarze (0)