Lodowe dzieła natury
Choć często narzekamy na niskie temperatury, to dzięki nim natura tworzy czasem prawdziwe cuda. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych lodowych dzieł!
Lodowe dzieła natury
Lodowe kręgi
To rzadkie zjawisko obserwuje się najczęściej w ekstremalnie zimnych częściach świata. Naukowcy wyjaśniają, że regularne kręgi tworzą się na wodach o delikatnym nurcie, gdy lód gromadzi się na środku zbiornika wodnego, a nie na jego krawędziach. Niektóre z nich mają rozmiary dochodzące do kilkuset metrów! Występują głównie w Skandynawii, Północnej Ameryce, ale także od czasu do czasu w Anglii i Walii.
Wodospady
Niesamowitym zjawiskiem podczas niskich temperatur są zamarznięte wodospady. Wiele z nich dużo większe wrażenie robi właśnie zimą, niż latem. Spływająca woda kształtuje wyjątkowe formacje, które pod wpływem działania słońca, temperatury i wiatru stale się zmieniają.
Śnieżynki
Popularne śnieżynki to po prostu rozgałęzione kryształki lodu. Proste krystaliczne formy (kryształy płytkowe albo kryształy kolumnowe) mają zawsze sześć stron i dwie podstawy. Spadając, w zależności od panującej temperatury i wilgotności, mogą tworzyć bardziej skomplikowane formy, które nazywa się dendrytami.
Pasiaste góry lodowe
Niektóre góry lodowe na terenie Antarktydy mają piękne pasy w różnych odcieniach: błękitu, zieleni, a czasami i brązu. Regularne wzory robią duże wrażenie. Paski powstają dzięki uwięzionym w lodzie bakteriom i powietrzu, co powoduje także ciągłą zmianę ich koloru i szerokości.
Lodowe jaskinie
Lodowe jaskinie to rodzaj naturalnej groty. Z oczywistych względów przynajmniej część ich wnętrza musi mieć temperaturę poniżej O °C, utrzymującą się przez okrągły rok. Na świecie znajdziemy wiele tego typu miejsc, m.in w Nowej Zelandii (na zdjęciu). W Europie za najciekawszą uchodzi austriacka Eisriesenwelt.
Lodowe stożki
Lodowe stożki nazywa się penitentami (Penitentes), a zobaczyć je można na lodowcach i polach firnowych. Powstają pod wpływem działania słońca na śnieg i lód. Najsłynniejszy przykład to penitenty z Rio Blanco w Andach. Ich wysokość waha się między 1,5 a 2 m.
Lodowe kwiaty
Powstające na szybach "kwieciste" formacje wyglądają czasami jak prawdziwe arcydzieła! Dwóch takich samych wzorów na pewno nie znajdziemy. Kiedyś - gdy okna w naszych domach nie były tak szczelne - można było je podziwiać z własnej sypialni. Dziś częściej spotkamy je na szybach samochodów lub środków komunikacji.
Lodowce szelfowe
Lodowce szelfowe to część lądolodu, unosząca się swobodnie na powierzchni wody. Jego krawędzie przypominają wybrzeże klifowe, które - zamiast piasku i gliny - składa się z lodu. Są wyjątkowo malownicze - przybierają niezwykłe kształty i tworzą interesujące formacje. Największe znajdują się na Antarktydzie, m.in. Lodowiec Szelfowy Rossa (na zdjęciu).
(Prawie) lodowa fala
Forma przypominająca zamarzniętą falę to po prostu lód uformowany przez działanie lodowca. Zdjęcie zostało zrobione w Arktyce.
Lodowce
Lodowce to inaczej pokłady wiecznego śniegu przekształcone w lód. Pełnią ważną rolę regulatorów ekosystemu oraz dostawców wody. Niestety ocieplenie klimatu doprowadziło w ostatniej dekadzie do znacznego zmniejszenia ich zasięgu.