Lotniska dla pasażerów o mocnych nerwach
Lot samolotem jest dla wielu pasażerów stresującym przeżyciem. Jednak poczucie strachu może spotęgować świadomość, że lotnisko, na którym będziemy lądować, posiada bardzo krótki pas startowy. Sprawdź, które porty lotnicze znajdują się z wielu względów w grupie najbardziej ryzykownych.
Port lotniczy Telluride, Kolorado, Stany Zjednoczone
Regionalny port lotniczy Telluride w Kolorado w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najwyżej położonych lotnisk świata - położony jest 2767 m n.p.m. Na płaskowyżu Gór Skalistych znajduje się tylko jeden pas startowy, który kończy się 300-metrową przepaścią. Po wielu niebezpiecznych lądowaniach zdecydowano się w 2009 r. na generalny remont, który umożliwił siadanie tam także dużych samolotów. W praktyce lądują tam głównie niewielkie samoloty dwusilnikowe, ponieważ linie lotnicze nie chcą wysyłać na lotnisko dużych maszyn, ze względu na słabą widoczność, silne wiatry, zamiecie w czasie zimy, a także krótki pas startowy.
Długość pasa startowego: 929 metrów
Port lotniczy Madera, Portugalia
Międzynarodowy port lotniczy na Maderze położony jest w odległości 2 km od Santa Cruz. Znajduje się w nietypowym miejscu - z jednej strony otoczony jest pasmem wysokich gór, a z drugiej oceanem. Został otwarty w 1964 r. i miał wówczas dwie drogi startowe. Złą sławę zyskał przez wypadek, który zdarzył się tu w 1977 r. Wydłużono wówczas pas startowy o 400 metrów. Do dziś port lotniczy Madera jest jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk w Europie i mogą tu lądować jedynie najlepsi piloci. Nie zraża to turystów, którzy przybywają licznie na wyspę wiecznej wiosny - port obsługuje ok. 2 miliony pasażerów rocznie.
Długość pasa startowego: 1600 metrów
Port lotniczy Lukla, Nepal
Port lotniczy Tenzing-Hilary znajduje się w Lukli w Himalajach, we wschodniej części Nepalu. Położony jest 2860 m n.p.m. Uznawany jest za najniebezpieczniejszy na świecie z kilku powodów. Pas startowy o długości 527 m i szerokości 20 m zaczyna się litą skałą, a kończy 600-metrową przepaścią. Nachylenie pasa startowego wynosi 12 stopni, co w połączeniu z często panującym na tej wysokości porywistym wiatrem i gęstymi chmurami, bardzo utrudnia lądowanie. Ponadto miało tam miejsce kilka katastrof, podczas których samoloty m.in. rozbijały się o ścianę za pasem startowym. Najtragiczniejszy wypadek wydarzył się w 2008 r., kiedy to maszyna podczas próby lądowania stanęła w ogniu. Zginęło 18 pasażerów i członków załogi, ocalał tylko kapitan.
Długość pasa startowego: 527 metrów
Port lotniczy Juancho E. Yrausquin, wyspa Saba, gmina zamorska Holandii
Saba to jedna z wysp Karaibów, będąca oficjalnie gminą zamorską Holandii. Znajduje się tam niewielki port lotniczy Juancho E. Yrausquin, który przez wielu pilotów uznawany jest za jeden z najtrudniejszych do lądowania na świecie. Położony jest wśród charakterystycznych dla Saby wysokich wzgórz, ze stromym urwiskiem z jednej strony. Nie ma tam miejsca na błędy - w razie nieuwagi pilota, samolot może rozbić się o okoliczne wzniesienia albo wpaść do morza i roztrzaskać na przybrzeżnych skałach.
Długość pasa startowego: 400 metrów
Lotnisko Courchevel, Francja
Lotnisko Courchevel położone jest w kurorcie narciarskim w regionie Savoie we francuskich Alpach. To najwyżej usytuowany port lotniczy w Europie. Ze względu na wysokość i położenie w pobliżu szczytów górskich oraz krótki pas startowy, uważa się go za jeden z najtrudniejszych do lądowania. Dodatkowo lotnisko ma pofałdowany pas startowy, którego przeciwległe końce znajdują się na różnych wysokościach. Najniższy punkt jest na poziomie 1942 m n.p.m., a najwyższy - 2006 m n.p.m. Dodatkowo pas nie ma jednolitego stopnia nachylenia i dzieli się na trzy odcinki położone pod różnymi kątami - 12,5 proc. na długości 134 m, 18,66 proc. na długości 280 m oraz 0,45 proc. na długości ostatnich 123 metrów.
Długość pasa startowego: 537 metrów
Port lotniczy Barra, Szkocja
Port lotniczy Barra znajduje się na płytkiej zatoce Traigh Mhor na północnym skrawku szkockiej wyspy Barra. Jest to jedyne na świecie lotnisko, które znajduje się na plaży i z którego odlatują i lądują regularne samoloty pasażerskie. Rocznie obsługuje ok. 10 tys. osób. Na plaży wytyczone są trzy pasy, oznaczone drewnianymi tyczkami. Każdy z nich zwrócony jest w innym kierunku, dzięki czemu operujące na tym lotnisku samoloty typu Twin Otter mogą niemal zawsze lądować pod wiatr. Zagrożeniem dla maszyn są zalane wodą podczas przypływów pasy lotniska. Przez mokrą powierzchnię wiele samolotów miało w przeszłości problemy z wyhamowaniem.
Długość pasa startowego: 680 metrów
Port lotniczy Male, Malediwy
Do najbardziej niebezpiecznych, a zarazem imponujących lądowisk na naszej planecie, należy port lotniczy Male na Malediwach. Znajduje się na wyspie Hulhule, na północ od stolicy. To największe lądowisko w kraju. Położone jest 2 m n.p.m. i z dwóch stron otacza je Ocean Indyjski. Jeśli pilot nie zdąży wyhamować maszyny, wyląduje ona w wodzie. Port Lotniczy obsługuje ok. 3 miliony pasażerów rocznie.