Trwa ładowanie...
d2552bn

Lotnisko Londyn-Heathrow (LHR)

Największe atrakcje
Lotnisko Londyn-Heathrow (LHR)
Kraj
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Lotnisko Londyn-Heatrow to jedno z największych lotnisk na świecie pod względem obsługiwanych pasażerów, a zarazem pierwsze w Europie. Rocznie pojawia się tu ponad 80 milionów osób korzystających z usług międzynarodowych linii lotniczych. Jest to jedno z sześciu lotnisk metropolii londyńskiej.

Lotnisko Londyn-Heathrow – położenie i funkcjonowanie

Lotnisko Londyn-Heathrow znajduje się 23 kilometrów na zachód od centrum Londynu i jest otoczone wioskami Harlington, Harmondsworth, Longford i Cranfor od północy, Hounslow i Hatton od wschodu oraz Bedfont i Stanwell od południa. Po zachodniej stronie Heathrow jest oddzielony od miejscowości Slough autostradą M25.

Port lotniczy Heathrow ma 2 pasy startowe usytowane równolegle w kierunku wschód – zachód, o długości odpowiednio 3,902 km oraz 3,66 km.

Na lotnisku Londyn-Heathrow jest 5 terminali, jednak tylko 4 obsługują pasażerów. Terminal 1 został zamknięty w 2015 roku. Terminale 2 i 3 znajdują się w niewielkiej odległości od siebie i są połączone podziemnym pasażem. Dojazd do terminali 4 i 5 zapewniają darmowe kolejki i autobusy.

Port lotniczy Heathrow – kierunki i linie lotnicze

Lotnisko Londyn-Heathrow obsługuje ponad 80 linii lotniczych latających do 185 miast położonych w 84 krajach. Największa linia lotnicza działająca na terenie portu lotniczego to brytyjskie British Airways, latające regularnie do blisko 140 miast na całym świecie oraz sezonowo do ponad 20 innych destynacji.

Z Heathrow realizowane są połączenia największej na świecie linii lotniczej – amerykańskiej American Airlinies, latającej do 8 miast w Stanach Zjednoczonych. Do USA latają również linie Delta Air Lines, United Airlines oraz Virgin Atlantic Airways.

Inne duże linie lotnicze działające w porcie lotniczym Heathrow to irlandzkie Aer Lingus, kanadyjskie Air Canada, indyjskie Air India, niemieckie Eurowings, australijskie Qantas czy Scandinavian Airlines.

Loty Warszawa – Londyn-Heathrow

Loty na trasie Warszawa – Londyn-Heathrow oferują 2 linie lotnicze – Polskie Linie Lotnicze LOT i British Airways. Loty bezpośrednie z Lotniska Chopina trwają blisko 2,5 godziny.

PLL LOT zapewniają 3 loty do Londynu dzienne (w sobotę dwa) w cenach wahających się od 220 do 1500 zł. Trasy powrotne realizowane są z podobną częstotliwością (dwa loty jedynie w niedzielę). Linie British Airways latają 2 razy dziennie (w sobotę i na tygodniu). Ceny uwarunkowane są datą oraz czasem do odlotu, w związku z czym zachodzą między nimi duże rozbieżności.

Linie British Airways realizują także połączenie na trasie Kraków – Londyn-Heathrow.

Jak dojechać z Heathrow do centrum Londynu?

Istnieje wiele sposób na to, by z portu lotniczego Londyn-Heathrow dojechać do centrum miasta. Najpopularniejszą formą transportu jest pociąg Heathrow Express, który kursuje spod terminali 5, 1 i 3 co 15 minut do stacji Paddington. Podróż trwa około 20 minut, bilet w jedną stronę kosztuje 16,5 GBP. Ze stacji Paddington do centrum można dotrzeć autobusem, metrem lub taksówką.

Innym rozwiązaniem jest metro – linia Piccadilly kursujące z lotniska do centralnego Londynu. Przejazd trwa około godziny, a bilet kosztuje 5,7 GBP. Przy kupowaniu biletów należy pamiętać, że Londyn ma strefy biletowe, a metro w godzinach szczytu bywa niezwykle zatłoczone.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z autobusu. Przejazd do centrum tym środkiem transportu to koszt około 10 GBP, jednak podróż trwa około 2,5 godziny. Spod terminal odjeżdżają m.in. autobusy linii National Express.

Najbardziej kosztowną formą transportu jest wynajem taksówki do centrum Londynu. Ich postój znajduje się na zewnątrz terminali. Dwugodzinny przejazd taksówką to koszt około 60–80 funtów.

Na lotnisku Londyn-Heathrow znajduje się również wiele wypożyczalni samochodów. W Wielkiej Brytanii panuje ruch uliczny lewostronny – należy o tym pamiętać przed wyborem tego środka transportu.

Lotnisko Londyn-Heathrow – parkingi, zakupy, posiłki

Na lotnisku Londyn-Heathrow jest wiele opcji parkingowych (różnią się od siebie miejscem i czasem postoju oraz dodatkowymi usługami). Short Stay Parking przeznaczony jest dla osób nastawionych na krótki postój (godzinny to koszt 7,5 GBP), a Long Stay Parking dla osób wyjeżdżających na kilka dni (pierwszy kosztuje 29,5, kolejne 23,5 GBP).

Na lotnisku są również parkingi biznesowe, położone bardzo blisko wyjścia do terminali, a także parkingi obsługiwane przez personel, który zajmuje się wyborem miejsca i parkowaniem.

Port lotniczy Londyn-Heathrow oferuje duży wybór sklepów zwolnionych od opłat celnych, gdzie można kupić m.in. perfumy i inne kosmetyki, alkohol, ubrania i akcesoria, a także dodatki i przedmioty przydatne w podróży.

Ponadto na lotnisku znajdują się punkty gastronomiczne. Są to zarówno sieciowe kawiarnie, tradycyjne brytyjskie puby, jak i ekskluzywne restauracje, które czynne są od 5 rano do momentu wylotu ostatnich samolotów. Część kawiarni znajdujących się przed kontrolą bezpieczeństwa czynna jest całą dobę.

Lotnisko Londyn-Heathrow (LHR)
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h (lot do Warszawy)

Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Orientacyjna odległość

1500 km (do Warszawy)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2552bn
d2552bn
d2552bn
d2552bn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj