Trwa ładowanie...
d45rbm4

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW)

Największe atrakcje
Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW)
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Vampir2011

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) położone jest w stołecznej dzielnicy Włochy, około 8 kilometrów od ścisłego centrum miasta. Jako główny polski port lotniczy w 2016 roku Okęcie obsłużyło 37,6% pasażerów, korzystających z połączeń lotniczych na terenie naszego kraju, co daje prawie 13 milionów osób.

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące połączeń lotniczych oraz obsługi pasażerów na warszawskim Okęciu można uzyskać pod całodobowym numerem telefonu +48 22 650 42 20.

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) – historia

O budowie wojskowego lotniska Warszawa Okęcie zadecydowano w 1918 roku. Projekt z lat 20-tych uwzględniał najnowocześniejsze wówczas rozwiązania francuskie. 1934 rok przyniósł otwarcie nowego terminala pasażerskiego, który stanowił o początku największego portu lotniczego II RP. W pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej z obiektu skorzystał Adolf Hitler. Okupacja niemiecka to okres wykorzystywania lotniska na Okęciu w celach transportowych i przymusowej pracy w tutejszych zakładach przemysłowych Żydów oraz przetrzymywanych jeńców wojennych.

Pierwszą dużą, trójetapową rozbudowę obiektu (od 2001 roku imienia Fryderyka Chopina) ukończono w 1969 roku. Najnowsze prace na terenie lotniska im. Fryderyka Chopina Warszawa Okęcie, łącznie za 400 milionów złotych netto, zakończono w 2015 roku. Objęły one m.in. zintegrowanie hali przylotów na Okęciu bezpośrednio ze stacją kolejową, a także umieszczenie na dachu obiektu wydajnej elektrowni słonecznej.

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) – przyloty i odloty

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) to naczelna polska baza linii lotniczych LOT. Poza tym na płycie obiektu obserwować możemy samoloty takich przewoźników, jak airBaltic, Air Berlin, Air France, Alitalia, British Airways, Emirates, Finnair, KLM, Lufthansa, Qatar, SAS, Swiss, Turkish Airlines, Wizzair.

Z Okęcia da się zrealizować bezpośrednie połączenia lotnicze m.in. do dalekich Japonii, Chin, USA, Meksyku czy na Bali. Dodatkowe kierunki uruchamiane są jedynie sezonowo. Lotnisko im. Fryderyka Chopina Warszawa Okęcie oferuje także loty do Krakowa, Gdańska, Katowic, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz Zielonej Góry.

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) – parking strefy Kiss&Fly

W strefie Kiss&Fly pozostawia się pasażerów i jak najszybciej odjeżdża. Cennik strefy Kiss&Fly przedstawia się następująco:

  • Parkowanie do 7 minut jest darmowe, przy czym nie można ponownie bezpłatnie wjechać do strefy w przeciągu kolejnych 30 minut.
  • 7-15 minut postoju kosztuje 30 złotych.
  • Każda minuta parkowania powyżej kwadransa wyceniana jest na 1 złotówkę.
  • Kara za pozostawienie pojazdu bez nadzoru oraz odholowanie go to 500 złotych.

Wszelkie opłaty wynikające z przekroczenia limitów czasowych parkowania w strefie Kiss&Fly lotniska Warszawa Okęcie reguluje się w automatycznych kasach przed wejściem do terminala. Bilety parkingowe pobiera się, wjeżdżając na teren parkingu, a należności opłacane są zarówno gotówką, jak i kartami debetowymi i kredytowymi.

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) – parkingi wielopoziomowy oraz długoterminowy

Wielopoziomowe parkingi P1 i P2 przeznaczone są dla pojazdów o maksymalnie dwumetrowej wysokości. Lotnisko Warszawa Okęcie dysponuje również parkingiem długoterminowym (na postój jedynie powyżej doby – 80 złotych za dzień) oraz terminalem autokarowym (kwadrans za 8 złotych, a godzina za 24 złote).

Za parkowanie do pół godziny na obiekcie wielopoziomowym zapłacimy 5 złotych, do godziny – 10 złotych, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę (łącznie do 8 godzin) – 10 złotych. Doba postoju na parkingu wielopoziomowym lotniska Warszawa Okęcie wyceniana jest na 80 złotych. Można także skorzystać z ciekawej oferty parkingu długoterminowego: 6-10 dób za 180 złotych, 11-15 dób za 230 złotych, a każda następna doba kosztuje jedynie 20 złotych.

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) – parking premium

Najwyższy standard postoju na terenie lotniska Warszawa Okęcie oferuje strzeżony, prestiżowy parking premium z kilkudziesięcioma przestronnymi miejscami. Korzystanie z niego uprawnia każdego do możliwości użycia szybkiej ścieżki kontroli bezpieczeństwa. Opłata za 30 minut takiego postoju wynosi tutaj 20 złotych, do godziny – 30 złotych, a każda kolejna rozpoczęta godzina (łącznie do 10 godzin) wyceniana jest na 10 złotych. Przy parkingu długoterminowym premium na 6-10 dób wydamy 530 złotych, natomiast na 11-15 dób – 610 złotych (każdy kolejny dzień to następne 20 złotych).

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW) – taras widokowy

Osoby witające i żegnające najbliższych mogą codziennie w godzinach 6-22 obserwować przyloty i odloty samolotów z bezpłatnego tarasu widokowego lotniska Warszawa Okęcie. Jest on usytuowany w zmodernizowanej części terminala z darmowym WiFi i monitorem z obrazem z radaru, zadaszony oraz oszklony, a tuż obok znajdują się kawiarnia i sklepik. Na taras można wejść schodami bądź dostać się jedną z dwóch wind od strony schodów do stacji kolejowej.

Lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW)
Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

- Mała woda mineralna: 7 zł;
- kawa i mały kawałek ciasta: 25 zł;
- jednodaniowy obiad z kieliszkiem wina: od 72 zł.

Godziny otwarcia

Całodobowo

Ceny biletów

Bezpośrednie połączenia lotnicze w jedną stronę z:
- Gdańskiem i Wrocławiem – 21 zł;
- Szczecinem – 34 zł;
- Katowicami – 54 zł;
- Poznaniem i Krakowem – 68 zł;
- Sztokholmem – 58 zł;
- Bratysławą – 59 zł;
- Oslo – 79 zł;
- Brukselą i Mediolanem – 83 zł;
- Eindhoven – 84 zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45rbm4
d45rbm4
d45rbm4