Trwa ładowanie...
w podróży
oprac. MSI
Dzisiaj, 28-11-2024 08:37

Makabryczna "moda" w świecie orek powraca. Noszą "kapelusze" z martwych ryb

W wodach północno-zachodniego Pacyfiku zaobserwowano niepokojące zachowanie orek. Ssaki te ponownie zaczęły nosić na głowach martwe łososie. "Moda" ta po raz pierwszy pojawiła się w latach 80.

Na głowach orek znów można zauważyć martwe łososieNa głowach orek znów można zauważyć martwe łososieŹródło: Adobe Stock
d3efogn
d3efogn

Makabryczny trend noszenia "kapeluszy" z martwych ryb został po raz pierwszy zauważony w 1987 r. Jak wskazują eksperci z organizacji ORCA, zapoczątkowała go jedna z samic.

Z czasem zachowanie to przejęło całe stado, jednak "moda" przetrwała zaledwie rok i zakończyła się w 1988 r. Teraz, po niemal czterech dekadach, orki znów pływają z łososiami na głowach, co odnotowano w południowej części zatoki Puget Sound oraz u wybrzeży Point No Point w stanie Waszyngton.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Święta w egzotycznych krajach. Jak podróżują Polacy?

Za nową "modą" stoi duża dostępność łososi

Według naukowców trend mógł powrócić dzięki orkom, które pamiętają to zachowanie z przeszłości. - Przypuszczamy, że osobniki, które już kiedyś wykazywały to zachowanie, znowu zaczęły to robić - wyjaśnił Andrew Foote, ekolog z Uniwersytetu w Oslo, w rozmowie z New Scientist.

d3efogn

Noszenie "kapeluszy" to przykład zachowania określanego przez badaczy jako "moda". Polega ono na tym, że pojedyncze osobniki inicjują działanie, które na krótki czas staje się popularne w grupie. Zjawisko to nie ma praktycznego celu i z czasem zanika.

Eksperci przypuszczają, że obecne zachowanie orek może być związane z wyjątkowo dużą dostępnością ketów (Oncorhynchus keta), ryb z rodziny łososiowatych, w południowej części zatoki Puget Sound.

Nowa "moda" ma służyć transportowi jedzenia

Jak wyjaśnia Deborah Giles z University of Washington, ssaki morskie mogą przechowywać większe kawałki jedzenia pod płetwami. W przypadku małych ryb, takich jak łososie, trudniej znaleźć odpowiednie miejsce do ich przechowania, dlatego zwierzęta transportują je na głowach. W innych rejonach Pacyfiku również zauważano podobne zachowania – orki trzymające jedzenie w różnych miejscach swojego ciała, aby zachować je na później.

d3efogn

Choć nie wiadomo, czy obecny trend rozpowszechni się na większą skalę, ponowne wystąpienie tego fenomenu jest fascynującym przykładem społecznych interakcji w świecie dzikich zwierząt.

Źródło: TVN Meteo, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3efogn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3efogn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj