Trwa ładowanie...

Martyna Wojciechowska o ukraińskiej himalaistce. "Wojna zmieniła jej plany"

"Marzyła o najwyższych szczytach świata, dzisiaj z karabinem broni swojego kraju po inwazji Rosji na Ukrainę" - napisała Martyna Wojciechowska, załączając zdjęcie Iriny Galay, pierwszej ukraińskiej himalaistki, która zdobyła Mount Everest i K2.

Irina Galay to pierwsza ukraińska himalaistka, która zdobyła Mount Everest i K2Irina Galay to pierwsza ukraińska himalaistka, która zdobyła Mount Everest i K2Źródło: Adobe Stock, Facebook.com
d4b3yf1
d4b3yf1

Martyna Wojciechowska zamieściła w swoich mediach społecznościowych zdjęcia ukraińskiej himalaistki Iriny Galay. 20 maja 2016 roku, dwa dni po swoich 28. urodzinach, została ona pierwszą Ukrainką, która stanęła na szczycie Mount Everest.

Wojciechowska o ukraińskiej himalaistce: "Wojna zmieniła jej plany"

"Marzyła o najwyższych szczytach świata, dzisiaj z karabinem broni swojego kraju po inwazji Rosji na Ukrainę" - zaczęła post Martyna Wojciechowska. "Irina Galay to pierwsza ukraińska himalaistka, która zdobyła Mount Everest (8848 m) oraz K2 (8611 m). W tym roku planowała kolejną wyprawę na ośmiotysięcznik Annapurna."

Wyprawa na Annapurnę zaplanowana była na wiosnę 2022 roku. Dziś jednak zamiast trenować przed nią, aktywnie walczy z rosyjskim agresorem.

"Wojna zmieniła jej plany. Irina zrezygnowała z wyprawy i dołączyła do mieszkańców Ukrainy, którzy zgłosili się po broń i stanęli do walki o wolność ojczyzny" - napisała Martyna.

Irina Galay - himalaistka, która chwyciła za broń

Gdy wybuchła wojna himalaistka była w Kijowie, gdzie mieszka od 15 lat, czytamy na sportowefakty.wp.pl. W wojskowym urzędzie polecono jej jednak wyjazd do rodzinnego Mukaczewa, które na chwilę obecną jest wolne od ostrzału wroga. Na miejscu formowane są oddziały obronne, a także organizowana jest pomoc cywilom, którzy uciekają ze wschodu do pobliskiej Słowacji.

d4b3yf1

Wojciechowska dodała także, że na swoich kanałach społecznościowych Irina wzywa świat wysokogórski do solidaryzowania się z Ukrainą i do zrezygnowania z komercyjnych korzyści od rosyjskich wspinaczy, dopóki wojna się nie skończy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jak rosyjska propaganda widzi Polskę? "Cała Europa jest przedstawiana jako ‘pachołek USA’"

d4b3yf1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4b3yf1