Trwa ładowanie...
dqxnka2
23-10-2006 13:29

Mauritius. Waluta. Język. Przepisy wjazdowe. Informacje praktyczne

Choć Mauritius obierają sobie za cel podróży przede wszystkim adepci beztroskiego leniuchowania wyznający zasadę, że najlepiej się odpoczywa z nogami w wodzie i orzechami kokosowymi nad głową, wyspa ta ma sporo innych zalet. Jaka obowiązuje tu waluta? Język? I przepisy wjazdowe? Publikujemy informacje praktyczne.

dqxnka2
dqxnka2

_ Stolica: Port Louis Waluta: rupia (MUR); 1 USD = 25,90 MUR; 1 EUR = 40,97 MUR *(kurs z 11.04.2008) Języki urzędowe: angielski, francuski Inne języki: kreolski, hindi, urdu, hakka, bhojpuri * _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Republiki Mauritiusa łącznie 180 dni w roku kalendarzowym, o ile spełniają następujące warunki: mają bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki niezbędne do utrzymania się w czasie pobytu (ok. 100 USD na dzień), a ważność ich paszportu w dniu planowanego opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusa będzie wynosić co najmniej 6 miesięcy.

PRZEPISY PRAWNE I CELNE
Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne (częste są przypadki pozbawienia wolności na 20 lat). Zabroniony jest import sprzętu rybackiego na Mauritius. Zwierzęta przywożone na wyspę muszą odbyć sześciomiesięczną kwarantannę.

dqxnka2

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, jednakże bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla cudzoziemców. Turyści korzystają w razie potrzeby z usług prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch lewo­stron­ny. Miejscowe drogi są w dobrym stanie. Kierowcę samochodu i pasażera na przednim siedzeniu obowiązują pasy bezpie­czeń­stwa, a kierowców i pasażerów motocykli – kaski. Uczestnicy poważniejszych kolizji drogowych obowiązani są do złożenia wyjaśnień na miejscu wypadku, po przybyciu policji. Przy mniejszych kolizjach można ograniczyć się jedynie do spisania wspólnego oświadczenia, które następnie należy poświadczyć na najbliższym posterunku policji. Możliwości skorzystania z po­mocy drogowej i służb ratunkowych są bardzo ograniczone.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU I BEZPIECZEŃSTWO
Komu­nikacja autobusowa w większych miastach funkcjonuje do godz. 22.30, a na prowincji jedynie do 18.00. Można korzystać z miej­scowych taksówek. Więcej szczegółowych informacji na temat podróżowania po Mauritiusie można znaleźć na stro­nie inter­netowej Izby Rozwoju Turystyki Mauritiusa: www.mauritius.net. Należy unikać tłoku, demonstracji ulicznych, a także uważać na złodziei kieszonkowych na centralnym placu w Port Louis.

ŚWIĘTA
11 marca – Święto Narodowe.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Klimat tropikalny, okres cyklonów od połowy grudnia do kwietnia.
• Na Mauritiusie pracuje kilku polskich misjonarzy

dqxnka2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqxnka2