Trwa ładowanie...
dpqaqve

Mauzoleum Teodoryka (Rawenna)

Największe atrakcje
Mauzoleum Teodoryka (Rawenna)
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Mauzoleum Teodoryka (wł. Mausoleo di Teodorico) w Rawennie jest poświęcone królowi Ostrogotów.

Mauzoleum Teodoryka – informacje ogólne

Mauzoleum Teodoryka znajduje się przy Via delle Industrie 14, 1,5 km na wschód od starego miasta Piazza del Popolo. Poza mauzoleum, budynki z czasów króla można oglądać w Pałacu Teodoryka znajdującego się niedaleko Sant'Apollinare Nuovo (wejście jest bezpłatne), w którym znajduje się mozaika przedstawiająca układ pałacu króla Ostrogotów. Jednak tak naprawdę nie jest do końca znane położenie Pałacu Teodoryka, ponieważ prawdopodobnie włościami króla nazywane są fragmenty narteksu kościoła San Salvadore. Wewnątrz fasady znajdują się fragmenty mozaiki układającej się w geometryczne kształty.

Dużą kolekcję posiada również Muzeum Narodowe w Rawennie, które jest zlokalizowane w klasztorze benedyktyńskim z XVIII wieku obok Mauzoleum Galli Placydii i bazyliki San Vitale. W zbiorach muzeum znajdują się zabytki archeologiczne z Rawenny i okolic, kolekcja obrazów, a także Lapidarium.

Mauzoleum Teodoryka – historia Teodoryka

Mauzoleum zostało wzniesione za życia Teodoryka Wielkiego (451/455 - 526), który był zakładnikiem na dworze cesarza w Konstantynopolu w latach 459 – 469. Teodoryk Wielki był synem wodza plemiennego Tiudimera i Euzebii, która przyjęła chrzest. Po śmierci wuja Walamira był władcą części ziem Amalów, a jego ojciec – królem Ostrogotów. Po śmierci Tiudimera syn przejął władzę na Ostrogotami, został również władcą Italii. Przywrócił popularne igrzyska i rozdawał biedocie rzymskiej zboże. Zajął się również rozbudową i poprawianiem akweduktów, murów miejskich czy łaźni publicznych. Zmarł 30 sierpnia 526 i został pochowany w mauzoleum w Rawennie.

Mauzoleum Teodoryka – budowla

Mauzoleum Teodoryka łączy w sobie elementy surowej północnej budowli i bizantyjskiego przepychu. W 515 roku z Istrii został sprowadzony olbrzymi blok marmuru, z którego zbudowano mauzoleum. Mauzoleum zostało wzniesione na planie dziesięcioboku. Jest ozdobione arkadami i fryzami. W środku znajdują się dwa pomieszczenia, co jest ewenementem dla tego typu budowli. Dolne pomieszczenie na planie krzyża ma nieznane przeznaczenie. W górnej sali znajduje się pusta urna, ponieważ Bizantyjczycy przenieśli prochy króla do Konstantynopola.

Największe zdumienie w Mauzoleum Teodoryka budzi sklepiona kopuła, która ma średnicę 10,88 m i masę 276 ton. Aby ją wznieść, na kopule zostało wykutych dwanaście strzemion, do których przyczepiono liny osadzone na 20-metrowych drewnianych dźwigach. Kopuła jest pęknięta. Według legendy Teodoryk miał umrzeć rażony piorunem. W czasie burzy schronił się do mauzoleum, jednak piorun przebił się przez kopułę i zabił króla.

Mauzoleum Teodoryka (Rawenna)
Czas lotu / jazdy samochodem

13 h 26 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

10:00 – 17:00 - od listopada do lutego
9:30 – 17:30 - w marcu
9:00 – 19:00 - od kwietnia do września
9:30 – 17:30 - w październiku

Ceny biletów

9.50 euro (w cenie biletu jest wejście również do Bazyliki San Vitale, Mauzoleum Galli Placydii, Bazyliki Sant' Apollinare in Cllase, Bazyliki Sant'Apollinare Nuovo, Baptysterium Arian, Baptysterium Ortodoksów)

Orientacyjna odległość

1472, 2 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpqaqve
dpqaqve
dpqaqve