Trwa ładowanie...

Miasta naj... - giganty świata

Każdy jest przekonany, że miasto, w którym żyje jest nietypowe. A jakie są naprawdę, najbardziej ekstremalne miasta świata? Prezentujemy zestawienie gigantów i zapadłych dziur, które mają jedną wspólną cechę – są wyjątkowe na skalę światową.

Miasta naj... - giganty świataŹródło: © Mihai-Bogdan Lazar - Fotolia.com
d1pq71n
d1pq71n

Każdy jest przekonany, że miasto, w którym żyje jest nietypowe. A jakie są naprawdę, najbardziej ekstremalne miasta świata? Prezentujemy zestawienie gigantów i zapadłych dziur, które mają jedną wspólną cechę – są wyjątkowe na skalę światową.

Największe Wcale nie jest łatwo ustalić, które miasto jest największe. No bo chodzi o liczbę mieszkańców, czy obszar? I co tak naprawdę nazywamy miastem? Ścisłą zabudowę? Granice administracyjne? Czy liczymy bezpośrednio przyległe dzielnice, które nie dadzą się wyróżnić niczym w terenie, a są oddzielone jedynie kreską umownej granicy na mapie? A co jeśli dwa lub więcej miast są zrośnięte w praktycznie jedną aglomerację? Trzeba przyjąć jakieś kryterium. Za najbardziej sensowne wydaje się przyjąć liczbę ludności w granicach administracyjnych. Wówczas ranking największych miast wygląda tak.

1. Mumbaj (dawniej Bombaj)
, Indie – 13,9 mln.
2. Szanghaj, Chiny – 13,8 mln.
3. Karaczi, Pakistan – 12,9 mln.

A gdzie Nowy Jork, Meksyk, czy Kair? Ich liczba ludności nie przekracza 9 milionów. Częste wymienianie tych miast w gronie największych polega na dodaniu liczby ludności z bezpośrednich przedmieść, całej aglomeracji. A także po części z ich ogromnego znaczenia dla regionu, w którym leżą. Najbliżej Polski z wielkich miast leży Stambuł. Mieszka w nim nieco ponad 11 milionów ludzi. Warszawa przy tych gigantach to taka większa wioska, żyje w niej "ledwie" 1,7 miliona ludzi.

Najgorętsze Plaża, słońce, palmy i ciepłe morze - tak to może być przyjemne. Ale upał w mieście to najczęściej koszmar. Najwyższą temperaturę zanotowano w Libii, w mieście Al'Aziziyah. 13 września 1922 roku słupki rtęci zatrzymały się na 57,8 st. C. Lepiej nie wsiadać tam do autobusu...
Najbardziej słoneczne "Tyle słońca w całym mieście...", no właśnie, ile? Ile dni słonecznych można doświadczyć mieszkając w mieście? W Yumie, w amerykańskim stanie Arizona, słońce świeci przez 330 dni w roku. Przypominamy, że najbardziej znany pociąg do Yumy odchodzi o 15.10.

Najgęściej zaludnione Wszyscy wiemy jaki ścisk może panować na ulicach wielkich miast. Drogie działki i postęp technologiczny spowodował, że zabudowa centrów największych miast rosła w górę. Jeden wieżowiec może skupiać nawet kilka tysięcy osób. Na ulice w godzinach szczytu wylewają się setki tysięcy ludzi. Ale prawdziwy tłok panuje często w przeludnionych dzielnicach biedy, gdzie w małych izbach prymitywnych zabudowań, gnieżdżą się kilkunastoosobowe rodziny lub całe klany. W jakich miastach panuje największy tłok? Można to określić porównując gęstość zaludnienia. Ranking wygląda następująco.

1. Dhaka, Bangladesz - 45,5 tysiąca osób na km. kw.
2. Manila, Filipiny - 43 tys. osób na km. kw.
3. Bogor, Indonezja - 40 tys. osób na km. kw.

d1pq71n

Dla porównania w Warszawie jest 3,3 tys. osób na kilometr kwadratowy, a największy ścisk w Polsce panuje w Świętochłowicach (województwo śląskie), gdzie na każdym kilometrze kwadratowym mieszka po 4 tysiące osób. W Europie najgęściej zaludnione jest miasto Neapoli wchodzące w skład aglomeracji Salonik w Grecji. Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tam 30 tysięcy osób.

Najbardziej zanieczyszczone Przekleństwem miast może być smog i zanieczyszczenie powietrza. Nawet słoneczne dni są wtedy mało przyjemne. Gdzie jest najgorzej? Cóż, w Czarnobylu. Wprawdzie nikt tam nie mieszka, ale miasto wciąż istnieje na mapach. Które zamieszkałe aglomeracje możemy umieścić na „czarnej liści”? Oto one:

1. Sumgait, Azerbejdżan. Zanieczyszczone głównie przez wielką fabrykę chemiczną.
2. Linfen, Chiny. Cały przemysł ciężki naraz - węgiel, huty, smoła.
3. La Oroya, Peru. Miasto położone na górach ołowiu, cynku, miedzi, siarki, które stały się źródłem zarobku i przekleństwem dla zdrowia.
4. Norylsk, Rosja. Miasto założone jako obóz pracy dla syberyjskich zesłańców, dziś jest jedną wielką kopalnią i piecem hutniczym.

Najwyżej położone Najwyższa góra Polski, Rysy, ma niecałe 2500 metrów wysokości. Najwyższa góra Europy (bez Rosji) to Mont Blanc, nieco ponad 4800 metrów. Na szczycie wyraźnie czuć braki tlenu, każdy ruch to duży wysiłek, a w dodatku szwankuje koncentracja. Na wysokości 5100 m n.p.m. wielu ludzi nie jest już w stanie w ogóle funkcjonować z powodu choroby wysokościowej. A na tej właśnie wysokości leży peruwiańskie miasto La Riconada. Mieszka w nim 35 tysięcy ludzi. Nie tylko mieszka, ale pracuje! Miasto wyrosło przy kopalni złota. La Riconada to najwyżej położone miasto świata.
Najstarsze Najdłużej zamieszkałe miasta świata leżą w regionach pierwszych cywilizacji, na Bliskim Wschodzie. Do 2009 r. za najstarsze miasto uznawane było Jerycho. Pierwsi osadnicy pojawili się w tym miejscu w czasach neolitycznych, czyli jeszcze w epoce kamienia, 9 tysięcy lat przed Chrystusem. Leżące na Zachodnim Brzegu, znajduje się obecnie w strefie Autonomii Palestyńskiej. Jednak dzięki odkryciu polskich archeologów pod przewodnictwem prof. R.F. Mazurowskiego, za najstarsze miasto na świecie uznawane jest obecnie położone w Syrii Tell Qaramel.

Najbogatsze Na wskaźnik najwyższego standardu życia wpływa między innymi zadowolenie mieszkańców, bezpieczeństwo, komunikacja i opieka zdrowotna. Jaki jest wynik? Bez zaskoczenia - przodują miasta szwajcarskie.

1. Zurych, Szwajcaria
2. Genewa, Szwajcaria
3. Vancouver, Kanada
4. Wiedeń, Austria
5. Dusseldorf, Niemcy

Najpiękniejsze A jakie jest najpiękniejsze miasto świata? Przyznamy otwarcie, poddajemy się. Jesteśmy przekonani, że kandydatów jest wielu. Jesteśmy pewni, że każdy z czytelników posiada swojego faworyta. To pytanie pozostawiamy otwarte.

Tekst (M.R.)

d1pq71n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pq71n