Trwa ładowanie...
dhjb3j1

Miasto Promieniste - Cité Radieuse

Największe atrakcje
Miasto Promieniste - Cité Radieuse
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Budynek mieszkalny Miasta promienistego, zwany też Cité Radieuse, mieści się w Marsylii, czyli jednym z największych miast południowej Francji. Marsylia to jedna z trzech największych aglomeracji w kraju, poza Paryżem i Lyonem.

Miasto Promieniste – słynny blok mieszkalny

Miasto Promieniste zaprojektował słynny architekt z Francji Le Corbusiere, wiele z jego dzieł można podziwiać na Lazurowym Wybrzeżu. Założeniem dla Miasta Promienistego było stworzenie ogromnego budynku mieszkalnego – tzw. Jednostki Mieszkalnej, czyli kompleksu, który miał być samodzielny. To pierwsze tego typu założenie na świecie, choć obecnie nie różni się znacznie od podobnych założeń w Niemczech czy w Polsce. Przypomina typową zabudowę z PRL-u, choć w czasie budowy było rewolucyjnym przedsięwzięciem.

Miasto Promieniste – założenie budynku mieszkalnego

Miasto Promieniste to wybitne dzieło architekta Le Corbusiere: imponujący blok mieszkalny zbudowany po II wojnie i użytkowany do dziś, wielokrotnie naśladowany. Położony w Marsylii obiekt imponuje wielkością i rozmachem. Wykonany głównie ze stali i betonu projekt zakładał aż 337 funkcjonalnych i nowoczesnych mieszkań – w tym dwupoziomowych.

Walory Miasta Promienistego, jakie zakładał architekt, to: przestrzeń, światło i zieleń, którą otoczony miał być budynek. Jednostka mieszkalna miała uwzględniać przestrzeń na biura, szkołę, hotel, restaurację, basen czy salę gimnastyczną.

Miasto Promieniste – blok idealny

Marsylską atrakcję zbudowano w latach 1946-1952. Obecnie nadal jest użytkowany jako budynek mieszkalny, jednak ogromna betonowa budowla ma specyficzny klimat z poprzedniej epoki.

Charakterystyczne dla Cité Radieuse jest usadowienie go na gigantycznych betonowych palach, co podkreśla dodatkowo monumentalizm założenia.

Miasto Promieniste - zwiedzanie

Wybrane poziomy Cité Radieuse można zwiedzać za darmo od 9.00 do 18.00, a z tarasu widokowego na dachu możemy podziwiać panoramę Marsylii. Na 3. piętrze są sklepy i hotel dostępne dla turystów. Dodatkowo na 9. piętrze jest też platforma widokowa. Zwiedzanie Miasta Promienistego jest krótkie – trwa około pół godziny.

Miasto Promieniste – dojazd

Do Miasta Promienistego dojedziemy z centrum Marsylii autobusem lub autobusem i dodatkowo metrem. Wysiadamy na przystanku nazwanym na cześć architekta – Le Corbusiere.

Miasto Promieniste - Cité Radieuse
Czas lotu / jazdy samochodem

3h 50 min/20 h

Strefa czasowa

UTC/GMT +1 godzina

Waluta

Euro

Godziny otwarcia

Cały tydzień 9-18

Ceny biletów

Zwiedzanie jest darmowe

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhjb3j1
dhjb3j1
dhjb3j1