WP

Lazurowe Wybrzeże - Największe atrakcje

Lazurowe Wybrzeże to zarówno piękne plaże, jak i urokliwe miasteczka Shutterstock
Podziel się

Lazurowe Wybrzeże – położenie

WP

Jedną z największych atrakcji południowej Francji i Europy jest Lazurowe Wybrzeże. To jedno z najwspanialszych miejsc do spędzania wczasów we Francji, gdzie słońce świeci przez ponad 300 dni w roku. Czas wolny na Lazurowym Wybrzeżu to zarówno plaże i cuda natury, ale przede wszystkim piękne i wystawne miasta, gdzie odbywa się wiele festiwali, a na ulicy można spotkać sławne osoby. Lazurowe Wybrzeże leży nad Morzem Śródziemnym, rozciąga się od malowniczej miejscowości Cassis (leżącej na wschód od Marsylii), aż po granicę z Włochami.

To największy obszar turystyczny we Francji, który odwiedza 11 do 12 milionów turystów rocznie. Region Riwiery Francuskiej utrzymuje się z turystyki, dlatego łatwo o nocleg, zwłaszcza w miejscach oddalonych od drogich kurortów, gdzie ceny są korzystne.

Lazurowe Wybrzeże – miejsce elit

Lazurowe Wybrzeże upodobała sobie elita. Przebywając na Lazurowym Wybrzeżu warto przyzwyczaić się do widoku luksusowych jachtów i przepięknych willi – prestiżowa lokalizacja i słoneczny klimat ściągają tu śmietankę towarzyską z całego świata. Przeciętni Francuzi również chętnie tu przebywają na corocznym urlopie.

Lazurowe Wybrzeże nazywamy tak od koloru krystalicznie czystej wody o turkusowym odcieniu, Anglicy nazywają to miejsce Riwierą Francuską. W tym pięknym miejscu Europy z pewnością znajdziecie coś dla siebie - w szczególności uwagę zwracają piękne plaże.

WP

Lazurowe Wybrzeże - plaże

Plaże Lazurowego Wybrzeża to nie tylko piasek. Dla tradycyjnych plażowiczów najlepsze będą piaszczyste plaże na zachód od Antibes, z kolei na wschód dominują plaże żwirowe – cenne z uwagi na walory widokowe. Plaże zajmują aż jedną trzecią powierzchni Riwiery Francuskiej. Nad Lazurowym Wybrzeżem górują Alpy Nadmorskie, a przy brzegu znajduje się wiele urokliwych średniowiecznych miasteczek, wyjątkowe wille ze wspaniałymi ogrodami, zamki czy pałace położone wśród pachnących pól lawendy.

Lazurowe Wybrzeże – atrakcje

Cannes, Nicea, Saint Tropez, Marsylia – to największe kurorty Lazurowego Wybrzeża. Miasta te mają szeroką ofertę kulturalną i edukacyjną. Początki turystyki nad Lazurowym Wybrzeżem to początek XIX wieku, kiedy odwiedzali to miejsce turyści z całej Francji i Anglii.

Manufaktury perfum to również jedna z atrakcji Lazurowego Wybrzeża – można osobiście zobaczyć przebieg procesu powstawania perfum największych marek. Lazurowe Wybrzeże to jedno z najpiękniej pachnących miejsc na świecie. Wielbiciele wyścigów i samochodów chętnie zobaczą słynne Grand Prix Formuły 1, odbywające się w Monte Carlo.

WP

Lazurowe Wybrzeże - porty i zabytki

Całe Lazurowe Wybrzeże usiane jest pozostałościami antyku – warto tu wspomnie o Frejus, miasteczku z zabytkami rzymskimi. Niemal w każdym miasteczku można podziwiać malowniczy port: Saint-Raphael, Cassis, Menton i wiele innych. Niektóre z miast Lazurowego Wybrzeża to nowoczesne ośrodki turystyczne, inne zaś nadal mają urok tradycyjnej Prowansji. Oczywiście każdy słyszał o słynnym festiwalu filmowym w Cannes, z kolei Nicea poza turystyką ma nam do zaoferowania unikatowe muzea Matissa i Chagalla.

Lazurowe Wybrzeże – kiedy warto jechać?

Na Lazurowe wybrzeże warto jechać niemal przez cały rok, jednak jeśli zależy wam na tym, aby nie zbankrutować, polecamy jechać poza sezonem turystycznym – temperatury i tak są dość wysokie przez cały rok, a słońca nie brakuje nawet zimą. Na Lazurowym Wybrzeżu mamy 300 słonecznych dni w roku, więc pogoda na pewno będzie dobra, nawet jeśli zdecydujesz się na kemping albo nocleg pod gołym niebem.

Lazurowe Wybrzeże – transport

WP

Atrakcji jest wiele, więc dobrze jest dysponować własnym transportem. Przemyślany* transport na Lazurowym Wybrzeżu* pozwoli nam zwiedzić więcej miejsc. Najlepiej wybrać się własnym autem lub je wypożyczyć. Można wybrać korzystne bilety autobusowe na Riwuerze Francuskiej *Ticket Azur, który pozwoli nam się przesiąść z linii międzymiastowej do miejskiej. Na Lazurowe Wybrzeże dotrzeć najlepiej samolotem: popularne linie lotnicze LOT i Air France oferują bilety lotnicze nawet od 800 zł w obie strony. Dolecimy do lotniska w Nicei bądź w Marsylii. *Lot na Lazurowe Wybrzeże trwa ok. 3 godziny.

Czas lotu / jazdy samochodem

Lot 3h/samochodem ok 20h

Strefa czasowa

UTC/GMT +1 godzina

Waluta

Euro

Kraj
Region
Przykładowe ceny

Jabłka i gruszki - 4 zł/kg
Bagietka - 2-4 zł
Sok pomarańczowy - 9 zł
Czekolada - 12 zł

Godziny otwarcia

Całodobowo

Orientacyjna odległość

2 000 km

WP
WP