Trwa ładowanie...
d21njbn

Lazurowe Wybrzeże

Największe atrakcje
Lazurowe Wybrzeże
Kraj
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Lazurowe Wybrzeże jest jedną z największych atrakcji południowej Francji i Europy. To jedno z najwspanialszych miejsc do spędzania wczasów we Francji, gdzie słońce świeci przez ponad 300 dni w roku. Czas wolny na Lazurowym Wybrzeżu to zarówno plaże i cuda natury, jak i piękne oraz wystawne miasta, gdzie odbywa się wiele festiwali, a na ulicy można spotkać sławne osoby.

Lazurowe Wybrzeże – położenie

Lazurowe Wybrzeże leży nad Morzem Śródziemnym, rozciąga się od malowniczej miejscowości Cassis (leżącej na wschód od Marsylii), aż po granicę z Włochami.

To największy obszar turystyczny we Francji, który odwiedza 11 do 12 milionów turystów rocznie. Region Riwiery Francuskiej utrzymuje się z turystyki, dlatego łatwo o nocleg, zwłaszcza w miejscach oddalonych od drogich kurortów, gdzie ceny są korzystne.

Lazurowe Wybrzeże – miejsce elit

Lazurowe Wybrzeże upodobała sobie elita. Przebywając na Lazurowym Wybrzeżu, warto przyzwyczaić się do widoku luksusowych jachtów i przepięknych willi – prestiżowa lokalizacja i słoneczny klimat ściągają tu śmietankę towarzyską z całego świata. Przeciętni Francuzi również chętnie tu przebywają na corocznym urlopie.

Lazurowe Wybrzeże nazywamy tak od koloru krystalicznie czystej wody o turkusowym odcieniu, Anglicy nazywają to miejsce Riwierą Francuską. W tym pięknym miejscu Europy z pewnością znajdziecie coś dla siebie - w szczególności uwagę zwracają piękne plaże.

Lazurowe Wybrzeże - plaże

Plaże Lazurowego Wybrzeża to nie tylko piasek. Dla tradycyjnych plażowiczów najlepsze będą piaszczyste plaże na zachód od Antibes, z kolei na wschód dominują plaże żwirowe – cenne z uwagi na walory widokowe. Plaże zajmują aż jedną trzecią powierzchni Riwiery Francuskiej. Nad Lazurowym Wybrzeżem górują Alpy Nadmorskie, a przy brzegu znajduje się wiele urokliwych średniowiecznych miasteczek, wyjątkowe wille ze wspaniałymi ogrodami, zamki czy pałace położone wśród pachnących pól lawendy.

Lazurowe Wybrzeże – atrakcje

Cannes, Nicea, Saint Tropez, Marsylia – to największe kurorty Lazurowego Wybrzeża. Miasta te mają szeroką ofertę kulturalną i edukacyjną. Początki turystyki nad Lazurowym Wybrzeżem to początek XIX wieku, kiedy odwiedzali to miejsce turyści z całej Francji i Anglii.

Manufaktury perfum to również jedna z atrakcji Lazurowego Wybrzeża – można osobiście zobaczyć przebieg procesu powstawania perfum największych marek. Lazurowe Wybrzeże to jedno z najpiękniej pachnących miejsc na świecie. Wielbiciele wyścigów i samochodów chętnie zobaczą słynne Grand Prix Formuły 1, odbywające się w Monte Carlo.

Lazurowe Wybrzeże - porty i zabytki

Całe Lazurowe Wybrzeże usiane jest pozostałościami antyku – warto tu wspomnieć o Frejus, miasteczku z zabytkami rzymskimi. Niemal w każdym miasteczku można podziwiać malowniczy port: Saint-Raphael, Cassis, Menton i wiele innych. Niektóre z miast Lazurowego Wybrzeża to nowoczesne ośrodki turystyczne, inne zaś nadal mają urok tradycyjnej Prowansji.

Oczywiście każdy słyszał o słynnym festiwalu filmowym w Cannes. Z kolei Nicea poza turystyką ma nam do zaoferowania unikatowe muzea Matissa i Chagalla.

Lazurowe Wybrzeże – kiedy warto jechać?

Na Lazurowe wybrzeże warto jechać niemal przez cały rok, jednak jeśli zależy wam na tym, aby nie zbankrutować, polecamy jechać poza sezonem turystycznym – temperatury i tak są dość wysokie przez cały rok, a słońca nie brakuje nawet zimą. Na Lazurowym Wybrzeżu mamy 300 słonecznych dni w roku, więc pogoda na pewno będzie dobra, nawet jeśli zdecydujemy się na kemping albo nocleg pod gołym niebem.

Lazurowe Wybrzeże – transport

Atrakcji jest wiele, więc dobrze jest dysponować własnym transportem. Przemyślany transport na Lazurowym Wybrzeżu pozwoli nam zwiedzić więcej miejsc. Najlepiej wybrać się własnym autem lub je wypożyczyć. Można wybrać korzystne bilety autobusowe na Riwierze Francuskiej Ticket Azur, które pozwolą nam się przesiąść z linii międzymiastowej do miejskiej.

Na Lazurowe Wybrzeże najlepiej dotrzeć samolotem: popularne linie lotnicze LOT i Air France oferują bilety lotnicze nawet od 800 zł w obie strony. Dolecimy do lotniska w Marsylii bądź w Nicei. Lot na Lazurowe Wybrzeże trwa ok. 3 godziny.

Lazurowe Wybrzeże
Czas lotu / jazdy samochodem

Lot 3h/samochodem ok 20h

Strefa czasowa

UTC/GMT +1 godzina

Waluta

Euro

Przykładowe ceny

Jabłka i gruszki - 4 zł/kg
Bagietka - 2-4 zł
Sok pomarańczowy - 9 zł
Czekolada - 12 zł

Godziny otwarcia

Całodobowo

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21njbn
d21njbn
d21njbn