Trwa ładowanie...
d2lylqn

Marsylia

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Region Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże, stolica departamentu Delta Rodanu

Strefa czasowa:

UTC/GMT +1 godzina

Waluta:

Euro

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: nicolas loison

Marsylia to jedno z największych miast południowej Francji. Według niektórych źródeł to malowniczo położone miasto zamieszkuje niemal 900 tys. mieszkańców.

Marsylia – najważniejsze informacje

Marsylia to popularny kierunek wyjazdów. Atrakcyjność Marsylii (fr. Marseille) to nie tylko położenie nad ciepłym Morzem Śródziemnym, ale też bliskie sąsiedztwo Alp, pięknej Prowansji oraz niezwykłego Lazurowego Wybrzeża.

Marsylia to jedna z trzech największych aglomeracji w kraju, poza Paryżem i Lyonem. Marsylia to także drugie w kolejności największe miasto. Mimo gęstego zaludnienia Marsylii (aż 3555 osób zamieszkuje kilometr kwadratowy tego regionu), mieszkańców nadal przybywa.

Marsylia – kiedy jechać?

Marsylia z uwagi na doskonałe położenie geograficzne w klimacie śródziemnomorskim i subtropikalnym zasługuje na uwagę turystów przez cały rok. Wypoczynek w Marsylii to doskonały pomysł dla osób lubiących słońce, morze i zróżnicowane rozrywki. Nawet w miesiącach zimowych temperatura nie spada poniżej zera, a w ciągu dnia średnia temperatura to około 10 stopni. Marsylia zaprasza przez cały rok.

Atrakcje Marsylii to nie tylko samo miasto – wyróżnia ją malownicze położenie i bliska odległość innych atrakcyjnych miast na Lazurowym Wybrzeżu. Za bilet autobusowy do Nicei czy Cannes zapłacisz ok 30-40 zł.

Marsylia – atrakcje

Czas wolny w Marsylii to zarówno przyroda, historia, jak i współczesność. Z atrakcji przyrodniczych Marsylii warto zobaczyć śródziemnomorskie fiordy calanques. Jeśli czytaliście "Hrabiego Monte Christo" Aleksandra Dumas – zainteresuje was wyspa If oraz słynny zamek If – pierwowzór twierdzy z powieści.

Równie atrakcyjna jest architektura, w tym wybitne dzieło architekta Le Corbusiere: imponujący blok mieszkalny Cité Radieuse, czyli Miasto Promieniste. Położony w Marsylii obiekt imponuje wielkością i rozmachem – wykonany głównie ze stali i betonu projekt zakładał aż 337 funkcjonalnych i nowoczesnych mieszkań. Wybrane poziomy można zwiedzać za darmo od 9.00 do 18.00, a z tarasu widokowego na dachu możemy podziwiać panoramę Marsylii.

Marsylia – historia

Historia Marsylii sięga czasów antycznej Grecji, została założona ok 600 r p.n.e., a w czasie panowania Karola Wielkiego stała się ogromnym portem handlowym, usytuowanym na ważnym szlaku. Dzięki temu Marsylia może się poszczycić bogatą historią i wieloma zabytkami. Marsylia przez lata była wolnym i niezależnym miastem, dopiero w XV w. została podbita przez Francuzów.

Zabytki Marsylii to wiele wieków wspaniałej historii. Warto odwiedzić: świątynię Notre Dame de la Garde zbudowaną w XIX wieku na wzgórzu, Centre de la Vieille Charité - dawne hospicjum z XVII i XVIII w., czy odkryte w czasie wykopalisk pozostałości po porcie morskim z I i II w.

Marsylia – transfer z lotniska do miasta

Dojazd na lotnisko z Marsylii odbywa się koleją lub metrem ze stacji Vitrolles Aeroport, a także autobusem Aeroport-Marseille, który odjeżdża co 20 minut, wioząc nas na marsylski dworzec kolejowy. Z lotniska i na lotnisko Marsylia Prowansja dojedziemy trasą numer N113. Z transportem nie powinno być problemu, gdyż i tak pobliska Marsylia jest stolicą regionu. Lotnisko jest położone ok. 25 kilometrów od miasta, ale komunikacja jest bardzo dobra.

Transfer z Lotniska Marsylia Prowansja do centrum zapewni nam transport publiczny. Marsylia posiada linie metra i to ona zapewni nam szybki i prosty transport. Transport w Marsylii to także wypożyczalnie samochodów, którymi po przylocie z lotniska możemy podróżować nawet do niedalekiej Nicei czy Cannes.

Marsylia – kuchnia

Obecność morza i niedalekiej Prowansji sprawia, że kuchnia w Marsylii to źródło doskonałych doznań smakowych. Duża liczba turystów sprawia, że w mieście zjemy na co tylko mamy ochotę – pizzę, chińszczyznę czy burgery. Jednak w Marsylii trzeba zjeść słynną zupę rybną Bouillabaisse. W Marsylii bouillabaisse jemy z grzankami croûton i sosem rouille (oliwa z oliwek z dodatkiem bułki tartej, czosnku, szafranu i chilli).

Marsylia – kultura

Piekna Marsylia położona jest w zróżnicowanej kulturowo Francji. Jej charakterystyka etniczna jest zdeterminowana także przez położenie na granicy Europy i Afryki. Marsylia zawsze była tyglem kultur oraz miejscem, gdzie chrześcijaństwo przenikało się z islamem. Obecnie islam jest dominującym wyznaniem Marsylii, a turyści powinni mieć tego świadomość, poruszając się po mieście samodzielnie. Najlepiej nie zbaczać zbytnio z popularnych dla turystów szlaków, aby zwiedzać Marsylię bezpiecznie.

Marsylia
Przykładowe ceny

- Bagietka - 2-4 zł
- Sok pomarańczowy - 9 zł
- Wino - godne polecenia już od 20 zł
- Czekolada - 12 zł

Komunikacja

- Metro
- Autobusy
- Wypożyczalnie samochodów

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2 000 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lylqn
d2lylqn
d2lylqn