Trwa ładowanie...
d36h79y

Michał Anioł mieszkał w bazylice św. Piotra

Michał Anioł mieszkał w bazylice św. Piotra, przez siedemnaście lat, aż do śmierci w 1564 roku. Tak ustalono na podstawie znalezionego w archiwach rachunku za dorobienie klucza do skrzyni, która znajdowała się pokoju artysty.

d36h79y
d36h79y

Majstrowi Gianangelo należy się dziesięć skudów, napisał w marcu 1557 roku anonimowy księgowy, wypłacający pobory rzemieślnikom pracującym przy budowie bazyliki. W notatce mowa jest o \"stancji u Świętego Piotra, w której zamykał się mistrz Michał Anioł\".

W tym momencie historycy nie mają już wątpliwości. Legenda, że wielki artysta, który brał udział w budowie największej świątyni chrześcijaństwa, mieszkał na jej terenie, jest prawdziwa. Nazwanie jednego z pomieszczeń obecnej administracji bazyliki \"pokojem Michała Anioła\", nie wzięło się z niczego. Nie było na to jednak do tej pory żadnego dowodu.

Poprzestano na przypuszczeniu, że Michał Anioł mieszkał w pobliżu Watykanu. Tymczasem geniusz renesansu nie różnił się niczym od większości artystów swej epoki, którzy mieli zwyczaj nie opuszczać ani na moment placu budowy.

Pokój Michała Anioła, nieodstępny na razie dla zwiedzających, znajduje się w głębi bazyliki, po lewej stronie, w pobliżu kaplicy św. Leona Wielkiego.(am)

d36h79y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36h79y