Trwa ładowanie...

Miejsca znane z ekranu. To tam toczyły się akcje popularnych filmów i seriali

Wielu z nas nie wyobraża sobie jesienno-zimowych wieczorów bez długich seansów przed ekranem telewizora. W filmach i serialach zachwyca nas zwykle gra aktorska, wyjątkowe klimaty i miejsca, w których kręcono poszczególne sceny. Wiele z nich znajduje się w Polsce. Oto kilka propozycji na wycieczki śladami popularnych produkcji.

W Lubomierzu toczyła się akcja serialu "Sami Swoi" W Lubomierzu toczyła się akcja serialu "Sami Swoi" Źródło: Adobe Stock, fot: SZYMON MUCHA
d3klblu
d3klblu

Łódź - kolebka polskiej kinematografii

W Łodzi mieści się nie tylko słynna Szkoła Filmowa, której zawdzięczamy wielu kultowych aktorów i aktorek. Miasto to od lat cieszy się bowiem dużym uznaniem wśród reżyserów, którzy często wybierają właśnie je na miejsce akcji wielu swoich produkcji.

W Łodzi nakręcono ok. 150 filmów, w tym takie znane i doceniane po dziś dzień produkcje, jak m.in. "Ziemia Obiecana" Andrzej Wajdy, "Kariera Nikodema Dyzmy" czy "Kingsajz". Wiele miejsc znanych z ekranu można odwiedzać po dziś dzień i poczuć ich charakterystyczną atmosferę, znaną do tej pory tylko z ekranu.

Unikalna architektura i klimat Łodzi zyskały podziw nie tylko polskich reżyserów, ale także takich światowych sław, jak chociażby David Lynch. To właśnie w łódzkim hotelu Grand nakręcono bowiem niektóre ze scen do filmu "Island Empire" z Jeremy Ironsem w roli głównej. W Łodzi toczyła się także akcja uhonorowanego Oscarem filmu "Ida" oraz kultowej polskiej produkcji "Vabank" w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Łódź uchodzi za jedno z najbardziej filmowych miast w Polsce Adobe Stock
Łódź uchodzi za jedno z najbardziej filmowych miast w Polsce Źródło: Adobe Stock
d3klblu

Góry Stołowe i słynne "Opowieści z Narnii"

Góry Stołowe to jedne z najbardziej charakterystycznych i zachwycających zakątków w naszym kraju. Ich niespotykany klimat doceniony został także przez światowych reżyserów. Jednym z nich był Andrew Adamson, twórca ekranizacji kultowej sagi "Opowieści z Narnii".

Podobno niezwykłe formacje skalne dostępne na tych terenach tak zachwyciły artystę, że polecił on ich odtworzenie w studiu filmowym w dalekiej Nowej Zelandii. Wiele scen do poszczególnych części "Opowieści z Narnii" nakręcono natomiast w prawdziwych miejscach, na terenie malowniczych Gór Stołowych.

Góry stołowe miały być inspiracją dla filmu "Opowieści z Narnii" Adobe Stock
Góry stołowe miały być inspiracją dla filmu "Opowieści z Narnii" Źródło: Adobe Stock, fot: SPECJALSKI

Dolina Chochołowska - Janosik i nie tylko

Dolina Chochołowska na Podhalu to jeden z ulubionych plenerów filmowych w Polsce. To właśnie ona stanowiła tło do kultowego serialu "Janosik" z Markiem Perepeczką w roli głównej. Dolinę Chochołowską i jej niepowtarzalny klimat doceniła także Agnieszka Holland, która zdecydowała się właśnie tu nakręcić sceny do międzynarodowej produkcji - "Janosik. Prawdziwa historia" - opowiadającej o życiu najbardziej znanego polskiego zbójnika.

d3klblu

Kręcono tam także niektóre sceny do innego filmowego hitu - "Demonów Wojny wg. Goi", a także scenę romantycznego kuligu ze słynnej ekranizacji "Potopu" w reżyserii Jerzego Hoffmana. W jednej z najsłynniejszych tatrzańskich dolin toczyła się akcja kultowego już filmu z Pawłem Kukizem w roli głównej - "Girl Guide". Przez wiele osób to właśnie sceny nakręcone w górach są uznawane za najlepsze.

Dolinę Chochołowską można kojarzyć m.in. z kultowym serialem "Janosik" Adobe Stock
Dolinę Chochołowską można kojarzyć m.in. z kultowym serialem "Janosik"Źródło: Adobe Stock, fot: Marcin Mrówka
d3klblu

Lubomierz - "Polskie Hollywood"?

Lubomierz to nieduże miasteczko na Dolnym Śląsku, które samo nadało sobie nazwę "Polskiego Hollywoodu". Skąd taki pomysł? Wynika on z faktu, że to właśnie tu powstało całkiem sporo kultowych filmów i seriali. W Lubomierzu toczyła się akcja najbardziej znanej polskiej komedii "Sami Swoi". Dziś w mieście można nie tylko zobaczyć miejsca, w których pojawiały się filmowe postacie, ale także odwiedzić prężnie działające po dziś dzień Muzeum Kargula i Pawlaka.

W Lubomierzu, oprócz najsłynniejszych "Samych Swoich", powstały także takie firmy, jak m.in. "Krzyż Walecznych" Kazimierza Kutza, rosyjsko-polska produkcja "Daleko na Zachodzie" z 1969 r., "Maratończyk" Marka Ciecierskiego z 1985 r., a także "Zakład" Teresy Kotlarczyk z 1990 r.

Jak widać, dorobek "Polskiego Hollywood" jest całkiem pokaźny, a miejscowość tę warto odwiedzić także ze względu na odbywający się tu festiwal komediowy, na który ściągają miłośnicy gatunku z całej Polski.

Miasto, które każdy powinien odwiedzić. "Nie ma wielu Polaków"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3klblu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3klblu