Trwa ładowanie...
d1ru1mh

"Milionerzy". Syrakuzy - gdzie leży miejsce, z którego pochodził Archimedes?

W wyemitowanym 22 czerwca odcinku "Milionerów" padło pytanie za gwarantowaną sumę 40 tys. zł. Uczestniczka programu musiała zgadnąć, gdzie leży miasto Syrakuzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syrakuzy to znana miejscowość nadmorska na Sycylii
Syrakuzy to znana miejscowość nadmorska na Sycylii (Getty Images, Westend61)
d1ru1mh

W poniedziałkowym odcinku programu telewizji TVN - "Milionerzy" padło pytanie za kwotę 40 tys. zł. Uczestniczka musiała wykazać się w nim znajomością geografii lub ewentualnie historii.

Syrakuzy - gdzie leży to miasto?

Hubert Urbański zapytał: "Syrakuzy - gdzie leży miejsce, z którego pochodził Archimedes?" Do wyboru były jak zwykle cztery odpowiedzi:

d1ru1mh

A - na Sycylii,

B - na Teneryfie,

C - na Malcie,

D - na Borneo.

d1ru1mh

Uczestniczka w pierwszym momencie odrzuciła odpowiedzi B i D, uznając że Syrakuzy to zapewne regiony znajdujące się w okolicach Grecji. Po długim namyśle zaznaczyła jednak odpowiedź A - na Sycylii, która okazała się prawidłowa.

Syrakuzy - gdzie leży to miasto?

Syrakuzy to popularne wśród turystów miasto na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Było centrum kultury greckiej oraz ojczyzną wielu filozofów, m.in.: Epicharma i Archimedesa.

Na wyspie bywali także Ajschylos czy Platon. Archimedes - matematyk, fizyk, a zarazem filozof mieszkał tam aż do śmierci. Zginął z rąk Rzymian podczas oblężenia miasta w trakcie II wojny punickiej.

d1ru1mh

W Syrakuzach znajduje się wiele słynnych zabytków: teatry i amfiteatry starożytnych Greków, najstarszy na Sycylii dorycki peripteros poświęcony Apollinowi i drugi poświęcony Atenie. Najważniejszą częścią miasta jest stare miasto znajdujące się na wyspie Ortigii, do który prowadzą dwa mosty: Ponte Sante Lucia oraz Ponte Umbertino.

Syrakuzy wpisane są na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapytaliśmy Polaków, co zrobiliby z milionem. "Przeznaczyłbym na Kościół"

d1ru1mh

Podziel się opinią

Share

d1ru1mh

d1ru1mh