Trwa ładowanie...
d2q2nuj
d2q2nuj

Most Rialto

Największe atrakcje
Most Rialto
Kraj
Region
Widok na Most Rialto nad Canale Grande Pixabay.com
Widok na Most Rialto nad Canale Grande

Most Rialto (Ponte di Rialto) to pierwszy most w Wenecji usytuowany na Canale Grande do 1854 roku. Kilkakrotnie zawalał się od ciężaru stojących na nim osób, ale każdorazowo systematycznie go odbudowywano.

Most Rialto – historia i twórcy

Idealne miejsce na wybudowanie najstarszego weneckiego mostu, łączącego brzegi kanału, zaplanował już Sebastiano Ziani. Most Rialto pochodzi nawet z 1181. Pierwotny obiekt miał jednak charakter mostu pontonowego i nosił nazwę Mostu Monety (w pobliżu znajdowała się kiedyś mennica). Jego autorem był z kolei Nicolo Barattieri. W połowie XIII wieku wzniesiono zwodzoną drewnianą konstrukcję. Wytrzymała ona 60 lat, do rebelii w 1310. Ponownie odbudowano drewniany most z kupieckimi kramami, za które pobierano czynsz – szedł on na utrzymanie obiektu.

Most Rialto zawalił się następnie dwukrotnie: w 1444 i 1524 roku w trakcie obserwowanych m.in. z jego obszaru parad łodzi. Z końcem XVI wieku Antonio da Ponte wzniósł pierwszą drewnianą konstrukcję Ponte di Rialto z jednym przęsłem i arkadami. Malownicze łuki rozdzielały poszczególne kramy włoskich kupców na moście. Sam środek obiektu zdobiło natomiast podwyższenie, także w postaci łuku. Znalazło się tam nawet trochę miejsca na wąska uliczkę dla przechodniów.

Most Rialto – ciekawostki

Most Rialto, usytuowany na Canale Grande, jest wysoki na 7,32 m, a jego rozpiętość to 28,8 m. Jego podobizna miała być uwieczniona na banknotach o nominale 50 euro, ale niestety tak się nie stało, gdyż projekt się nie spodobał.

Niedaleko mostu w Wenecji znajduje się leżący nieco wyżej obszar, Rialto, którzy zamieszkiwano już tuż po osiedleniu się na terenie dzisiejszej Wenecji pierwszych Wenecjan. W pobliżu był ośrodek władzy politycznej, centrum finansowe, kwitł handel, a znacznie później to tu otwarto państwowy bank, pierwszy na skalę kontynentu (w XII wieku) oraz liczne urzędy. Dzielnica spłonęła w 1514 roku.

d2q2nuj
Most Rialto
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 48 min/13 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,19 zł)

Orientacyjna odległość

976 km samolotem, 1307 km samochodem, 1473 km pociągiem

d2q2nuj

d2q2nuj
d2q2nuj
d2q2nuj