Wenecja
Położenie: | Północno-wschodnie Włochy, u podnóża Alp Weneckich, nad Morzem Adriatyckim i jeziorem Garda, na wschód od Mediolanu |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | Euro (1 euro = 4,19 zł) |
Wenecja – położenie i architektura
Wenecja to tak naprawdę 118 wysepek, tworzących archipelag, położonych na lagunie Zatoki Weneckiej. Miasto usytuowane jest około cztery kilometry od stałego lądu, dwa kilometry od otwartego morza, ma niewielką powierzchnię i podzielone jest na sześć dzielnic, pomiędzy którymi płynie Canale Grande. Z Włochami Wenecję łączą tory kolejowe.
Arystokratyczna Republika Wenecka panowała kiedyś w okolicy, bez poczucia zagrożenia ze strony stałego lądu. Bezpośrednio wiąże się to ze stylem, jaki dominował w architekturze podczas wznoszenia budowli. Dominuje lekkość, ażurowe wykończenia, wielodzielne okna, szerokie schody, arkady, tarasy, brak wież obronnych czy wzmocnień w murach.
Wenecja – pogoda
Od kwietnia do października temperatury w ciągu dnia w Wenecji wynoszą minimalnie 17°C, osiągając często w lipcu i w sierpniu nawet ponad 27°C. Najwięcej pada w kwietniu i w listopadzie, a najbardziej słoneczne są miesiące od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Dzięki bliskości morza lata w Wenecji rzadko są naprawdę upalne. Zimą natomiast prawie nie ma tu mrozów czy opadów śniegu. W zimniejszych miesiącach ulice i place często zalewają wody przypływów. Zwiedza się wówczas, stąpając po ułożonych dla przechodniów platformach i podestach.
Wenecja – atrakcje
Poza zwiedzaniem najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Wenecji, warto wybrać się na rejs tramwajem wodnym bądź gondolą. Trochę zapłacimy za przejażdżkę (półgodzinny rejs to nawet 336 złotych), ale zdecydowanie warto zobaczyć to romantyczne miasto z innej perspektywy, zwłaszcza podczas randki we dwoje. W Wenecji aż roi się od przytulnych kawiarenek, usytuowanych w każdym zakątku miasta. W letnie dni znajdziemy tam ochłodę, napijemy się aromatycznej kawy i zjemy lodowe przysmaki. Wieczorami za to poobserwujemy życie nocne Wenecji i sprawdzimy, jak spędzają czas mieszkańcy, wędrując krętymi uliczkami i odpoczywając na ławkach w wybrukowanych zaułkach.
Stolica regionu Veneto była inspiracją dla wielu znanych artystów: Petrarki, Dantego, Wagnera, Mozarta, Byrona, Goethego, Konopnickiej, Żeromskiego czy Wyspiańskiego.
Wenecja – plaże
Aby oddać się plażowaniu w Wenecji, najlepiej udać się na południowy-wschód od miasta, na ponad jedenastokilometrową wyspę Lido di Venezia. Oficjalnie jest ona prestiżową dzielnicą Wenecji, posiada własne lotnisko, pola golfowe i dozwolony jest tam ruch pojazdów (w przeciwieństwie do miasta Wenecja). Piaszczysta plaża to około połowa długości Lido, a wyspę otaczają dość ciepłe i płytkie wody. Plaże publiczne znajdują się przede wszystkim na obu krańcach Lido di Venezia, w centrum dominują płatne plaże hotelowe. Na wyspie odbywa się słynny Wenecki Festiwal Filmowy.
Wenecja – lokalne potrawy
W Wenecji znajduje się najstarsza włoska kawiarnia z 1720 roku. W okolicy warto również spróbować pysznych lodów.
Co warto zjeść i wypić w Wenecji?
- Przekąski typu cicchetti.
- Baccanale del Gnoco.
- Lody.
- Czarny makaron z atramentem mątwy.
- Polentę, żółta bądź białą.
- Risotto z węgorzem.
- Kraby z laguny.
- Sardynki marynowane i anchois.
- Owoce morza.
- Wątróbkę po wenecku z duszoną cebulą.
- Marynowana kaczkę z bekonem.
- Tiramisu.
- Ciasto pandoro.
- Frittole veneziane e crema fritta.
- Szynkę euganejską.
- Kawę.
- Lokalne wino Prosecco.
Przykładowe ceny | Wenecja to jedno z najdroższych miast w Europie. |
Komunikacja | W zamkniętej dla samochodów Wenecji najpopularniejszym środkiem lokomocji jest Vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą. Funkcję taksówek pełnią małe łódeczki lub gondole, którymi można poruszać się po wszystkich kanałach. |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 976 km samolotem, 1307 km samochodem, 1473 km pociągiem |
Lotniska |
Komentarze