Trwa ładowanie...

Muzeum Hitlera oblegane przez turystów. Zainwestują 25 mln euro w jego powiększenie

Adolf Hitler przyjeżdżał do bawarskiej rezydencji wypoczynkowej Berghof, kiedy był u szczytu władzy. Po wojnie obiekt zbombardowano, a w 1999 r. utworzono na jego dawnych fundamentach muzeum. Mało kto przypuszczał, że będzie cieszyć się tak ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów, dlatego zdecydowano się je powiększyć.

Share
Muzeum Hitlera oblegane przez turystów. Zainwestują 25 mln euro w jego powiększenie
Źródło: Dokumentation Obersalzberg
ds6kxu9

Miejsce góralskiej posiadłości Hitlera było nieprzypadkowe. Zapierające dech w piersiach widoki, odzwierciedlały ówczesną niemiecką dominację nad Europą. Obiekt wzniesiono na stoku Obersalzbergu w Alpach Salzburskich, w pobliżu Berchtesgaden w Niemczech. Było to miejsce, w którym dyktator spędził najwięcej czasu w okresie II wojny światowej – łącznie 387 dni.

25 kwietnia 1945 r. rezydencję zbombardowano przy udziale polskich lotników i polskich dywizjonów. Reszty zniszczeń dokonała okoliczna ludność, całkowicie plądrując ruiny i rozległe podziemia. Skorupa budynku przetrwała do 1952 r., w którym władze Bawarii nakazały wysadzenie jej w powietrze za pomocą dynamitu.

Dawny dom letniskowy w Bawarii / Dokumentation Obersalzberg
Źródło: Dawny dom letniskowy w Bawarii / Dokumentation Obersalzberg

W miejsce domu letniskowego powstało 18 lat temu muzeum Dokumentation Obersalzberg. Jednak placówka ujawniła, że musi powiększyć przestrzeń dla zwiedzających, ponieważ liczba osób, które chcą poznać ciemną przeszłość Führera jest większa, niż pierwotnie oszacowano. Jeszcze dwie dekady temu przypuszczano, że będzie przychodzić tu rocznie ok. 35 tys. turystów. W rzeczywistości było ich od 200 do 300 tys.

Zniszczona rezydencja Hitlera / Dokumentation Obersalzberg
Źródło: Zniszczona rezydencja Hitlera / Dokumentation Obersalzberg

Zarządcy muzeum po konsultacjach z Bundestagiem ustalili, że wystawę trzeba powiększyć, a na ten cel przeznaczono 25 mln euro. Markus Söder, minister finansów Bawarii, udał się w ostatni weekend października br. do placówki, aby położyć kamień węgielny pod budowę nowego, rozszerzonego muzeum.

ds6kxu9

Nowe ekspozycje mają zawierać więcej szczegółów dotyczących zbrodni wojennych i rozkazów, które były wydawane przez Hitlera z góralskiej posiadłości – m.in. dotyczące inwazji na Związek Radziecki czy mordowania Żydów. Pojawi się też oryginalna flaga ze sfastyką, która powiewała na szczycie rezydencji do 1945 r.

Zobacz też: Niemcy odtworzyli pokój, w którym Hitler spędził swoje ostatnie chwile

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
ds6kxu9

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds6kxu9
ds6kxu9