Trwa ładowanie...
d1bynpq

Najbardziej luksusowy hotel w Korei Północnej pokazuje nowe oblicze

Najbardziej znany hotel w północnokoreańskim Pjongjangu, 6-gwiazdkowy Koryo, po kilkumiesięcznej modernizacji został ponownie otwarty dla gości. Wcześniej wnętrza obiektu przywodziły na myśl czasy radzieckie, jednak obecny styl jest dużo nowocześniejszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najbardziej luksusowy hotel w Korei Północnej pokazuje nowe oblicze
(Associated Press)
d1bynpq

Koryo jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w rządzonej przez Kim Dzong Una Korei Północnej. Od 1985 r., czyli od momentu wzniesienia hotelu, nie dokonywano w nim żadnych większych zmian, jednak w ostatnich miesiącach poddano liftingowi trzy pierwsze piętra. Mowa o częściach wspólnych, dostępnych dla wszystkich gości. Pokoje pozostały w niezmienionym stanie.

   Associated Press
(Associated Press)

Teraz każdy wchodzący do hotelu witany jest przez jaśniejsze, bardziej stonowane kolory. Pojawiły się też współczesne meble i kwiaty. Ci, którzy przyjeżdżając tu spodziewają się pełnego przepychu sowieckiego designu, będą rozczarowani.

   Associated Press
(Associated Press)

Hotel jest popularnym miejscem spotkań towarzyskich wśród lokalnych elit, zagranicznych (głównie chińskich i rosyjskich) biznesmenów i dyplomatów oraz tych, którzy przełkną wysokie ceny (i których wpuszczono na teren kraju). Przykładowo cappuccino w kawiarni to koszt rzędu 7 dol. (28 zł), a pokoje w najtańszym standardzie uszczuplą każdego dnia portfel o 100-120 dolarów (400-480 zł).

   Associated Press
(Associated Press)

Położony w pobliżu głównego dworca kolejowego (dzielnica Mangyongdae) hotel posiada kryty basen i saunę, księgarnię oraz kilka punktów gastronomicznych, w tym obrotową restaurację na szczycie jednej z dwóch wież. Jest też kilka udogodnień, o których można tylko pomarzyć w pozostałych hotelach Korei Północnej - w tym dostęp do szybkich komputerów (które nie są połączone z siecią) czy serwisu pokojowego.

   Associated Press
(Associated Press)

43-piętrowy Koryo został zbudowany na polecenie "wiecznego przywódcy" Korei Północnej, Kim Ir Sena, który pragnął, aby w stolicy stanęła budowla będąca symbolem siły i nowoczesności kraju. Nie jest to najwyższy hotel w państwie. O cztery piętra więcej ma Yanggakdo, zaś pierwsze miejsce przysługuje 105-piętrowemu Ryugyong w kształcie piramidy.

   nate-thayer.com
(nate-thayer.com)

Yanggakdo jest bardziej popularny wśród turystów dysponujących mniejszym budżetem lub tych, którzy po raz pierwszy przybyli do Korei Północnej. Natomiast Ryugyong od lat jest w budowie i nigdy nie został udostępniony gościom.
W 2015 r. na ostatnich piętrach Koryo wybuchł pożar, ale skala zniszczeń nigdy nie została podana do publicznej informacji.

d1bynpq

Podziel się opinią

Share
d1bynpq
d1bynpq