Najbardziej niezwykłe windy widokowe świata

Najbardziej niezwykłe windy widokowe świata
Źródło zdjęć: © Pavel Dvorak jr / Shutterstock.com

Są takie miejsca, gdzie winda pełni funkcję jednej z największych atrakcji. Podróż tym z pozoru zwyczajnym urządzeniem może być przeżyciem, które zapadnie nam w pamięć do końca życia. Nie tylko ze względu na ciekawą formę konstrukcji, ale także na wysokość i roztaczające się z jej szczytu widoki. Oto 8 najbardziej niesamowitych wind z całego świata.

Są takie miejsca, gdzie winda pełni funkcję jednej z największych atrakcji. Podróż tym z pozoru zwyczajnym urządzeniem może być przeżyciem, które zapadnie nam w pamięć do końca życia. Nie tylko ze względu na ciekawą formę konstrukcji, ale także na wysokość i roztaczające się z jej szczytu widoki. Oto osiem najbardziej niesamowitych wind z całego świata. *
Zawieszona na skalnej kolumnie o wysokości 330 m zewnętrzna winda *
Bailong
, jest najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Znajduje się w Parku Narodowym Zhangjiajie, w północnej części prowincji Hunan w Chinach. Jej budowa rozpoczęła się w 1999 r., a zakończyła 3 lata później. Kabina windy jest w całości wykonana ze szkła, dzięki czemu turyści wjeżdżający na sam szczyt kwarcowej kolumny mogą podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Kapsuła jest dwupoziomowa i jednorazowo może pomieścić 50 osób. Podróż na wysokość 330 metrów trwa ok. 1 minuty. Bailong posiada na swoim koncie aż trzy rekordy Guinnessa - to nie tylko najwyższa zewnętrzna winda na ziemi, ale także najwyższa dwupoziomowa winda widokowa oraz najszybsza pasażerska winda o największej nośności.

Zobacz też: Tajwan - kontrowersyjna świątynia w kształcie buta

wg/udm

1 / 7

Winda Hammetschwandlift, Lucerna, Szwajcaria

Obraz
© baumanns / Wikipedia.org (CC BY-SA 2.5)

Hammetschwand niedaleko Lucerny *w Szwajcarii, to najwyższa w Europie winda zewnętrzna. Ma ok. 153 m wysokości i jest częścią kompleksu hotelowego Bürgenstock. Powstała w 1905 r. i od tamtego czasu wwozi turystów i gości na wysokość 1132 m n.p.m., skąd mogą podziwiać piękne widoki Lucerny i *Jeziora Czterech Kantonów. Na początku konstrukcja była drewniano-blaszana, jednak ze względów bezpieczeństwa wzmocniono ją i dziś wjazd na górę jest dużo bardziej bezpieczny. Obecnie znajdujący się obok hotel jest zamknięty, jednak w jego miejscu powstają dwa nowe, których otwarcie zaplanowano na 2017 r.

2 / 7

AquaDom w Berlinie, Niemcy

Obraz
© Eric Pancer / Wikipedia.org (CC BY 3.0)

AquaDom to jedna z największych atrakcji Berlina. 25-metrowe cylindryczne akwarium zostało zbudowane w 2003 r. Znajduje się w kompleksie DomAquarée, który obejmuje hotel, biura, restauracje i morski park rozrywki. We wnętrzu tego największego akwarium świata zamontowano windę. W zbiorniku pływa ok. 1500 ryb, które można obserwować z umieszczonej w środku kapsuły. Samo akwarium ma 16 metrów, ale do wysokości wlicza się jeszcze 9-metrową podstawę. Zbiornik wypełnia milion litrów wody.

3 / 7

Gateway Arch, Saint Louis, Stany Zjednoczone

Obraz
© Dmitry Zaltsman / Shutterstock.com

Gateway Arch powstał w latach 1963-1965 w St. Louis w Stanach Zjednoczonych. 192-metrowy łuk stoi na terenie 36-hektarowego parku-pomnika Jefferson National Expansion Memorial. Upamiętnia kilka wydarzeń z historii USA - m.in. odkupienie stanu Luizjana od Francji czy proces sądowy Dred Scott v. Sandford, który przyczynił się do zniesienia niewolnictwa. Łuk jest dziełem Eero Saarinena, architekta fińskiego pochodzenia. Gateway Arch jest na chwilę obecną najwyższym pomnikiem wzniesionym przez człowieka, a do jego konstrukcji użyto matematycznego wzoru na tzw. krzywą łańcuchową. We wnętrzu budowli znajduje się winda, którą można dostać się na sam szczyt łuku, gdzie umieszczono taras widokowy.

4 / 7

Górne ogrody Barrakka, Valletta, Malta

Obraz
© Frank Vincentz / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Górne ogrody Barrakka *to jedna z ważniejszych atrakcji w stolicy Malty - *Valletcie. Wyglądają niemal identycznie, jak Lower Barrakka Gardens, które znajdują się w tym samym mieście. Fontanna z sadzawką, różnokolorowe rabaty kwiatowe oraz drzewa sprawiają, że ogrody są chętnie odwiedzane przez osoby szukające spokoju. Na ich terenie znajdziemy także windę. Nowoczesna konstrukcja łączy ogrody z wyschniętą fosą bastionu św. Jakuba, gdzie co niedzielę odbywają się targi oraz z pobliskim molo Lascarisa. Pierwsza winda w tym miejscu została zbudowana w 1905 r., ale zamknięto ją w 1973 r., a 6 lat później zdemontowano. Nowa została udostępniona zwiedzającym w grudniu 2012 r.

5 / 7

Elevador de Santa Justa, Lizbona, Portugalia

Obraz
© Roman Sigaev / Shutterstock.com

Elevador de Santa Justa, nazywana również Elevador do Carmo, to zabytkowa winda w dzielnicy Santa Justa, w historycznym centrum Lizbony. Obiekt można znaleźć na końcu ulicy o tej samej nazwie, co dzielnica. Konstrukcja łączy niższe ulice Baixa z wyżej położonym placem Carmo. Od czasu, kiedy w 1901 r. oddano windę do użytku, stała się jedną z najważniejszych atrakcji stolicy Portugalii. Santa Justa jest jedyną, która porusza się w pionie. Inne windy, w tym Elevador da Glória i Elevador da Lavra, pełnią rolę kolei linowo-terenowych.

6 / 7

Skyview, Sztokholm, Szwecja

Obraz
© Lasse Ansaharju / Shutterstock.com

Globen, największy kulisty budynek świata, powstał w 1989 r. na południu Sztokholmu. Często jest wykorzystywany jako miejsce organizacji imprez sportowych czy koncertów. Może pomieścić nawet 16 tysięcy widzów. W połowie maja 2016 r. odbył się tam 61. konkurs piosenki Eurowizji. Wewnątrz obiektu w 1989 r. mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II. Na dach konstrukcji można wjechać windą SkyView. Jest przezroczysta i porusza się po szynach, po wypukłej elewacji, na wysokość 130 m. Łącznie zamontowano dwie windy, z których każda może zabrać maksymalnie 16 osób. Ze szczytu budowli można zobaczyć piękną panoramę Sztokholmu oraz liczne wyspy archipelagu.

7 / 7

Wieża Eiffla, Paryż, Francja

Obraz
© pisaphotography / Shutterstock.com

Wieża Eiffla to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie. Zaprojektowana została przez Gustave'a Eiffla, specjalnie na paryską Wystawę Światową, która odbyła się w stolicy Francji w 1889 r. Najwyższa budowla Paryża jest symbolem nie tylko miasta, ale i całego kraju. Nie traci także na popularności - jest codziennie oblegana przez rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć panoramę miasta z tarasów widokowych. Są ich w sumie trzy - pierwszy i drugi są dostępne schodami i windami, trzeci poziom jest dostępny tylko windą. Wieża Eiffla otwarta jest dla zwiedzających przez cały rok, we wszystkie dni tygodnia.

wg/udm

wieża eifflawindamagiczne miejsca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)