EgzotykaNajbardziej przerażające trasy kolejowe

Najbardziej przerażające trasy kolejowe

Najbardziej przerażające trasy kolejowe
Źródło zdjęć: © Licencja CC by Roy & Danielle, Wikimedia Commons

Wraz ze wzrostem popularności linii lotniczych, podróżując za granicę coraz rzadziej korzystamy z kolei. Tymczasem niektóre z tras stanowią atrakcję samą w sobie i zdecydowanie nie powinny popaść w zapomnienie. Kamienne wiadukty, linie kolejowe położone wzdłuż wybrzeża czy tuż nad przepaścią dostarczają sporej dawki wrażeń! Przedstawiamy najbardziej przerażające odcinki na świecie! Wsiedlibyście do tych pociągów?

Wraz ze wzrostem popularności linii lotniczych, podróżując za granicę coraz rzadziej korzystamy z kolei. Tymczasem niektóre z tras stanowią atrakcję samą w sobie i zdecydowanie nie powinny popaść w zapomnienie. Kamienne wiadukty, linie kolejowe położone wzdłuż wybrzeża czy tuż nad przepaścią dostarczają sporej dawki wrażeń. Przedstawiamy najbardziej przerażające odcinki na świecie. Wsiedlibyście do tych pociągów?

Nariz del Diablo, czyli Nos Diabła, jeździ pomiędzy miejscowościami Alausi i Palmira w bardzo wolnym tempie, dając podróżującym możliwość podziwiania przepięknych widoków tzw. Alei Wulkanów. Niestety turystom zakazano wchodzić na dach, skąd roztacza się najwspanialsza panorama. Ten sposób podróżowania był zbyt niebezpieczny. Nos Diabła *stanowi zresztą tylko część o wiele dłuższej trasy, *pełnej serpentyn i przerażających podjazdów.

if/wg

1 / 5

White Pass & Yukon Route, Kanada i USA

Obraz
© Lee Prince / Shutterstock.com

180-kilometrowa trasa łączy port Skagway *na Alasce z miastem *Whitehorse w północno-zachodniej Kanadzie, będącym stolicą Terytorium Jukon. Jej budowa wiąże się z gorączką złota nad Klondike, która miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Odcinek został ukończony w 1900 roku i wiedzie przez strome zbocza i dziesiątki mostów. Natomiast z okien podziwiać można wodospady, góry i lodowce. Zdarzyło się tu kilka wypadków, m.in. w 1951 roku lokomotywa stoczyła się ze zbocza.

2 / 5

Tren a las Nubes, Argentyna

Obraz
© Licencja CC by Nicolás Mendoza, Wikimedia Commons

Ukończona w 1932 roku trasa "pociągu do chmur" należy do najciekawszych w Ameryce Południowej. Tren a las Nubes wyrusza raz w tygodniu z miasta Salta, wiedzie przez pola i tereny nizinne do terenów górzystych. Część trasy wiedzie na wysokości ponad 4200 m n.p.m., co daje jej tytuł trzeciej pod względem wysokości na całym świecie. Ze względu na lokalizację jej budowa była bardzo skomplikowana. 29 mostów, 21 tuneli, 13 wiaduktów - takie urozmaicenia czekają na podróżujących na odcinku Salta-Antofagasta. Pokonanie trasy zajmuje 16 godzin.

3 / 5

Kolej Śmierci, Tajlandia

Obraz
© Kanjanee Chaisin / Shutterstock.com

Kolej Śmierci, która oficjalnie nazywa się Koleją Birmańską, to 400-kilometrowy odcinek łączący Bangkok w Tajlandii z Rangun w Birmie. Powstał podczas II wojny światowej, a z jego budową wiąże się tragiczna historia ponad stu tysięcy robotników, którzy podczas prac ponieśli śmierć. Właśnie ten motyw stanowi tło dla słynnego "Mostu na rzece Kwai". Do dziś zachowała się jedynie część trasy, a podróż nią stanowi atrakcję dla odwiedzających miasto Kanchanaburi. Pociąg jedzie tuż przy stromych klifach i pokonuje wiele rozsypujących się drewnianych mostów.

4 / 5

The Cumbres & Toltec Scenic Railroad, USA

Obraz
© Licencja CC by Lee Ruk, flickr.com

W południowej części Gór Skalistych znajduje się najwyżej położona trasa w Stanach Zjednoczonych. Wiedzie z miejscowości Chama w Nowym Meksyku do Przełęczy Cumbres (3050 m n.p.m.). Kolej jeździ wyłącznie w miesiącach letnich i na swojej trasie pokonuje ogromną liczbę tuneli, estakad i pętli.

5 / 5

Bernina Express, Szwajcaria i Włochy

Obraz
© Martin Lehmann - Shutterstock

Bernina Express łączy szwajcarskie Chur i Davos z miejscowościami Poschiavo i Tirano, przecinając Alpy z północy na południe. Część trasy została wpisana w 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czterogodzinna podróż wiedzie przez 196 mostów, 55 tuneli i osiąga najwyższy punkt na przełęczy Bernina - 2253 m n.p.m.

if/wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)