Trwa ładowanie...

Najdroższe i najtańsze połączenia lotnicze z Polski

Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje kilometr lotu? A wiesz, że na niektórych kierunkach może on być nawet osiem razy droższy niż na innych? Poznaj najbardziej i najmniej opłacalne spośród 50 najpopularniejszych tras z Polski. I nie zdziw się, że lot do Nowej Zelandii może wydać ci się bardziej atrakcyjny niż na Wyspy Kanaryjskie.

Najdroższe i najtańsze połączenia lotnicze z PolskiŹródło: Shutterstock.com, fot: Dmitry Naumov
d2b278f
d2b278f

Bliżej niekoniecznie oznacza taniej. W przeliczeniu ceny na kilometr podróży z Polski najgorzej ze wszystkich kierunków wypadł Wiedeń ze średnią 56 groszy za każdy z ponad tysiąca kilometrów, które trzeba pokonać z Warszawy. Dla porównania: europejska średnia wynosi 23 grosze, światowa zaś jedynie 15 groszy, Wiedeń zdeklasował więc wszystkie inne kierunki w tym zestawieniu.

Kayak.com
Źródło: Kayak.com, fot: Kayak.com

Jesli chodzi o trasy europejskie, tuż po Wiedniu uplasował się Zagrzeb, który "gonią" Praga, Kopenhaga i Berlin ze średnimi cenami odpowiednio 54 grosze, 49 groszy, 47 groszy i 45 groszy za kilometr podrózy. Pięć najmniej opłacalnych kierunków znajduje się jednocześnie w pierwszej piątce miast z najkrótszym dystansem do pokonania z Polski. Zestawienie doskonale pokazuje więc, ile dodatkowych kosztów muszą uwzględnić w cenie biletu przewoźnicy – to nie tylko paliwo, ale także podatki czy opłaty lotniskowe, które naliczane są niezależnie od długości trasy.

Kayak.com
Źródło: Kayak.com, fot: Kayak.com
Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Viliam Perugini

Polscy podróżni mogą jednak liczyć również na bardzo atrakcyjne oferty. Ze średnią na poziomie 7 groszy za kilometr, trasa do Oslo okazała się najlepsza cenowo nie tylko w skali Europy, ale i świata. W pierwszej piątce najtańszych popularnych kierunków w zestawieniu znalazły się również: Eindhoven (9 groszy), Las Palmas de Gran Canaria (10 groszy), Dublin (11 groszy) i Bruksela (11 groszy).

Kayak.com
Źródło: Kayak.com, fot: Kayak.com

Jeżeli mowa o kierunkach pozaeuropejskich, długie loty międzykontynentalne są często znacznie korzystniejsze cenowo niż krótkie europejskie. Najdłuższą trasą w zestawieniu jest połączenie do Auckland, które razem z Dżakartą i Tajpejem jest równocześnie najtańszą opcją wyjazdu poza Europę, ze średnią na poziomie zaledwie 10 groszy (w tej samej cenie podróżni z Polski polecą na Wyspy Kanaryjskie). Manila i Kuala Lumpur z z ceną 11 groszy za kilometr zamykają piątkę najkorzystniejszych cenowo połączeń na świecie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Christian Vinces

Na przeciwnym krańcu zestawienia znalazła się Lima ze średnią ceną 28 groszy za kilometr. W najdroższej piątce znalazły się również Katmandu (23 grosze), Dubaj (22 grosze), Zanzibar (21 groszy) i Nowe Delhi (20 groszy).

Kayak.com
Źródło: Kayak.com, fot: Kayak.com

Dane zostały zebrane na podstawie wyszukiwań lotów na KAYAK.pl między czerwcem 2015 r. i grudniem 2016 r. dla terminów podróży między styczniem i grudniem 2016 r.

Źródło: KAJAK.pl

d2b278f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b278f