MiastaNajgorsze kąpieliska nadmorskie w Polsce

Najgorsze kąpieliska nadmorskie w Polsce

Najgorsze kąpieliska nadmorskie w Polsce

Europejska Agencja Środowiska i Komisja Europejska opublikowały raport o jakości wód w kąpieliskach w Unii Europejskiej. Polska niestety nie wypadła najlepiej. Raport obejmuje morze, jeziora oraz rzeki. Dziś przedstawimy czarną listę kąpielisk nadmorskich.

Europejska Agencja Środowiska i Komisja Europejska opublikowały raport o jakości wód w kąpieliskach w Unii Europejskiej. Polska niestety nie wypadła najlepiej. Raport obejmuje morze, jeziora oraz rzeki. Dziś przedstawimy czarną listę kąpielisk nadmorskich.

if/sc

1 / 6

Najgorsze kąpieliska nadmorskie w Polsce

Obraz
© Veterynarz (Świnoujście)

Liczba kąpielisk nadmorskich spełniających minimalne normy spadła o kilkanaście procent. Z 88 kąpielisk nadmorskich 66 spełniało w 2010 roku minimalne normy, w tym 14 spełniało normy rygorystyczne. Liczba kąpielisk nie spełniających obowiązkowych norm podwoiła się i wzrosła z 11 do 22. Oto one!

2 / 6

Mierzeja Wiślana

Obraz
© www.zalew.org.pl

Rozciągająca się od Gdańska po Bałtijsk na terytorium Rosji, Mierzeja Wiślana stanowi idealne miejsce na wypoczynek z dala od tłumów. Teren jest bardzo słabo zurbanizowany – dawne wioski rybackie zamieniły się w ośrodki turystyczne, które żyją tylko w sezonie wakacyjnym. Niestety aż 5 popularnych kąpielisk nie spełnia standardów unijnych: Krynica Morska (na zdjęciu), Kąty Rybackie, Stegna, Jantar i Mikoszewo.

3 / 6

Trójmiasto

Obraz
© JupiterImages

Trójmiasto nie wypadło w raporcie najgorzej. Dobrym wynikiem może pochwalić się przede wszystkim Sopot - wszystkie kąpieliska spełniają unijne wymogi, a Karlikowo osiągnęło nawet wynik ponad przeciętną. Gdańskie perełki to Sobieszewo i Sobieszewo-Orle. Unijnych standardów nie spełniają natomiast Brzeźno i Przymorze. Najmłodsze miasto aglomeracji nie ma dużych powodów do zadowolenia – plaża Gdynia Śródmieście także została odrzucona przez Komisję.

Na zdjęciu: Gdynia

4 / 6

Zatoka Pucka

Obraz
© Licencja Creative Commons, Wikipedia Commons: Tomasz Sienicki

Wody Zatoki Puckiej, stanowiące zachodnią część Zatoki Gdańskiej, są płytkie i stanowią doskonałe miejsce do uprawiania rozmaitych sportów wodnych. Jest to raj dla windsurferów i kitesurferów. Niestety w przeciwieństwie do Półwyspu Helskiego, gdzie kąpieliska spełniają unijne standardy, zarówno Rewa Południe i Rewa Północ, jak i Puck nie przeszły pozytywnie tegorocznych testów.

5 / 6

Wybrzeże Bałtyku (pomorskie)

Obraz
© Łukasz Gromnicki

Za najpiękniejsze plaże w Polsce uchodzą jednak te nad otwartym morzem. Są szerokie i piaszczyste, a malowniczość potęguje fakt, że dojście do nich prowadzi przez pachnący las. Wzorowa w tej kwestii jest Łeba - tutejsza Plaża B wypadła w raporcie znakomicie. Niestety większość kąpielisk regionu nie zdała egzaminu: Władysławowo wejście numer 9, Jastrzębia Góra, Karwia, Dębki (na zdjęciu) *oraz Białogóra. *

6 / 6

Wybrzeże Bałtyku (zachodnio-pomorskie)

Obraz
© Piotr Januszewski

W zachodniej części polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego znajduje się największa liczba kąpielisk, które w raporcie Komisji Europejskiej wypadły lepiej niż przeciętnie. Pogorzelica, Wicie czy Rogowo to tylko kilka przykładów idealnych miejsc na nadmorskie wakacje. Unijnych standardów nie spełniają natomiast: Darłówko, Dąbki, Kąpielisko Morskie Międzyzdroje (na zdjęciu), Świnoujście Lewobrzeże i Świnoujście Prawobrzeże.

if/sc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)