Najgorsze wybryki turystów
Atrakcje turystyczne, do których należą dzieła sztuki o znaczeniu nie tylko historycznym, ale i religijnym przyciągają miliony osób z całego świata. Od wieków nie tylko wzbudzają zainteresowanie i podziw, ale niestety padają również ofiarą wandali, kradzieży i niezrozumiałej agresji. Dziś przedstawiamy najbardziej szokujące z nich.
Atrakcje turystyczne, do których należą dzieła sztuki o znaczeniu nie tylko historycznym, ale i religijnym przyciągają miliony osób z całego świata. Od wieków nie tylko wzbudzają zainteresowanie i podziw, ale niestety padają również ofiarą wandali, kradzieży i niezrozumiałej agresji. Dziś przedstawiamy najbardziej szokujące z nich.
W nocy z poniedziałku na wtorek w Gdańsku wandale zniszczyli pomnik Ronalda Reagana stojący w parku noszącym imię byłego prezydenta USA. Chuligani odpiłowali wykonanej z brązu figurze rękę. Straty oszacowano na ponad 100 tys. zł. Pomnik Reagana stanął w leżącym w Pasie Nadmorskim parku w lipcu ubiegłego roku. Figurze amerykańskiego polityka towarzyszy, wykonana również z brązu, rzeźba Jana Pawła II. Mają ponad dwa metry wysokości, obok nich znajduje się napis "Wdzięczni za niepodległość. Polacy". Postaci - ustawione w jednej z parkowych alejek - wyglądają, jakby uchwycono je w trakcie wspólnego spaceru.Pomnik powstał na podstawie słynnego zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarda z Associated Press, na którym fotograf utrwalił spotkanie papieża i prezydenta USA, do którego doszło w Miami.
pw/if
Mona Lisa Leonarda da Vinci, Luwr, Francja
Ozdoba Luwru, _ Mona Lisa _ Leonarda da Vinci jest celem pielgrzymek turystów z całego świata. Aż trudno sobie wyobrazić najsłynniejsze muzeum naszego globu bez niewielkiego portretu Giocondy. Jednak 21 sierpnia 1911 roku obraz zniknął z paryskiego muzeum na ponad dwa lata. Ukradł go włoski szklarz Vincenzo Peruggia - _ Mona Lisę _ schował pod kurtkę i przez nikogo nie zaczepiany wyniósł ja z budynku. Podobno chciał ją przekazać jednemu z włoskich muzeów. Całe szczęście, że złodzieja i jego wspólników ujęto, a w 1913 roku _ Mona Lisa _ wróciła na swoje miejsce w Luwrze. Od tego czasu jest jednym z najpilniej strzeżonych dzieł sztuki na świecie.
Pieta, Michał Anioł, Bazylika św. Piotra, Watykan
Pieta, rzeźba Michała Anioła, wykonana z bladoróżowego marmuru jest uznawana za jedno z najwspanialszych dzieł sztuki renesansu. Artysta stworzył ją, gdy miał zaledwie 23 lata i dla pewności, że nikt nie przypisze jej innemu rzeźbiarzowi, umieścił na niej swój podpis. Mimo tego stała się ofiarą szaleńca, który 21 maja 1972 roku poważnie ją uszkodził. Laszlo Toth, Australijczyk węgierskiego pochodzenia zaatakował dzieło młotkiem - zniszczył twarz Maryi i odłupał jej prawe ramię. Dzieło naprawiono na podstawie najwierniejszej kopii, która znajduje się w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. Od feralnego wypadku przed zakusami kolejnych szaleńców Pieta chroniona jest pancerną szybą.
Zegar astronomiczny, Praga, Czechy
Turyści nie oszczędzili również zegara astronomicznego na Ratuszu Staromiejskim w Pradze, który jest jednym z najcenniejszych zabytków tego rodzaju w Europie. W zeszłym roku pijany turysta z USA wspiął się po ścianie ratuszowej wieży i odłamał kilka kamiennych ozdób. Dzięki kamerom policyjnym sprawca został ujęty po kilkunastu minutach w pobliżu mostu Karola. Nie był to pierwszy akt wandalizmu tego zabytku. Jak dotąd sprawcami czterech uszkodzeń cennego zegara byli wyłącznie cudzoziemcy.
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w koronie
Do szokującego wydarzenia doszło także w Polsce. 9 grudnia 2012 roku na Jasnej Górze mężczyzna rzucił żarówkami wypełnionymi czarna farbą w znajdujący się w sanktuarium obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki szybie zabezpieczającej ikona nie ucierpiała, jednak farba uszkodziła elementy ołtarza, który również jest zabytkiem. To nie pierwszy atak na Cudowny Obraz z Jasnej Góry – już w XV wieku został on częściowo zniszczony przez złodziei, którzy splądrowali klasztor.
Fresk Eliasa Garcii Martineza
W przypadku fresku Eliasa Garcii Martineza przedstawiającego Chrystusa z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w miasteczku Borja pod Saragossą trudno mówić o ataku szaleńca - tu raczej doszło do nieudolnej próby ratowania obrazu. Dokonała jej 81-letnia mieszkanka miasta całkowicie zmieniając jego wygląd. Obraz stał się pośmiewiskiem, a jednocześnie - hitem internetu. Eksperci po ponad miesiącu analiz stwierdzili, że jest możliwe uratowanie malarskiego niewypału. Jednak nie wiadomo czy fresk zostanie odrestaurowany, bo odkąd jego zniekształcony wizerunek obiegł świat, do Borji przyjeżdżają tłumy turystów.
Obraz Eugene'a Delacroix, Luwr w Lens
Słynny obraz Eugene'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady", malarza epoki romantyzmu, to jedno z najsłynniejszych dzieł wystawianych w pierwszym zamiejscowym oddziale Luwru w Lens na północy Francji. Przedstawia on trzymającą francuską flagę półnagą kobietę, uosabiającą wolność, która prowadzi tłum rewolucjonistów na barykadę. Dzieło zostało zniszczone w tym roku przez młodą kobietę, odwiedzającą oddział nowo powstałe muzeum. 28-letnia chuliganka umieściła u dołu słynnego płótna zagadkowy napis "AE911". Muzeum uspokoiło w komunikacie, że dzieło da się z łatwością oczyścić.
Świątynia w starożytnym Luksorze, Egipt
Na początku maja tego roku pewien chiński turysta, będąc na wakacjach w Egipcie, postanowił uwiecznić swoje nazwisko na bezcennym, liczącym 3,5 tysiąca lat zabytku. Wandalem okazał się Ding Jinhao, 15-letni uczeń szkoły średniej w mieście Nankin, we wschodnich Chinach. Chłopak wyrył na zabytku napis "Ding Jinhao tu był".
Rzeźba dłuta Giovanniego d'Ambrogio, Florencja, Włochy
Z kolei we Florencji, w Muzeum dell'Opera del Duomo, jeden z turystów zniszczył XIV-wieczny posąg. Amerykanin dotknął 600-letniej rzeźby dłuta Giovanniego d'Ambrogio, w efekcie czego ułamał palec prawej ręki posągu. Do zdarzenia doszło na początku sierpnia tego roku. Bezmyślny turysta kompletnie zapomniał o bezwzględnym zakazie dotykania eksponatów. Teraz naprawienie uszkodzonego palca może być bardzo trudnym zadaniem.
pw/if