Trwa ładowanie...

Najwięcej utonięć wśród mężczyzn. Tragiczny bilans wakacji

Wszyscy żyliśmy tego lata tragedią w Darłówku. A tymczasem inne utonięcia dzieją się po cichu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podaje, że w ostatnich miesiącach życie straciło nad wodą 358 osób. Najwięcej nad jeziorami i na niestrzeżonych kąpieliskach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Najwięcej utonięć wśród mężczyzn. Tragiczny bilans wakacjiŹródło: Marcin Bielecki / PAP
d14m2cd
d14m2cd

Z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że od kwietnia do sierpnia utonęło 358 osób, a w okresie wakacyjnym – aż 188. Większość ofiar to mężczyźni. Stanowią oni aż 89 proc. przypadków. Życie tracą przede wszystkim ci w wieku 19-49 lat. Drudzy w tej fatalnej statystyce są mężczyźni powyżej 60. roku życia.

Wbrew pozorom najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem, gdzie zginęło 14 osób (8 proc.). Najczęściej ludzie tracili życie nad jeziorem, aż 57 osób (31 proc.), oraz w stawach – 44 osoby (24 proc.) i rzekach *43 osoby *(23 proc.).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Najwięcej utonięć w pierwszym tygodniu sierpnia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że do największej liczby wypadków doszło w województwach, w których sporo osób spędza wakacje, czyli nad morzem. W pomorskiem utonęło 27 osób, w zachodniopomorskim 21 osób i w województwie mazowieckim – 21 osób. Najmniej było utonięć w najmniejszych regionach na Podlasiu oraz Opolszczyźnie. Pierwszy sierpniowy weekend był najtragiczniejszy. Tylko w ciągu 3 dni (od 3 do 5 sierpnia) w wodzie zginęło aż 30 osób.

Kąpmy się tam, gdzie jest ratownik

Jerzy Ochoński / PAP
Źródło: Jerzy Ochoński / PAP

"Wybierajcie do kąpieli miejsca strzeżone" – powtarzają jak mantrę wszyscy ludzie związani a to z ochroną zdrowia, a to administratorzy kąpielisk czy przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

d14m2cd

– Zawsze będziemy zwracać uwagę, żeby wybierać miejsca strzeżone przez ratowników. Nie mówi się o utonięciach na strzeżonych plażach, bo po prostu ich nie ma. A tych interwencji mamy dziesiątki, jeśli nie setki. Media nie donoszą o tym, bo ratownikom udaje się na szczęście dotrzeć na czas, podać rękę, żerdź czy tyczkę i nie dochodzi do tragicznych sytuacji. W zależności zaś od warunków atmosferycznych oceniane jest niebezpieczeństwo i gdy jest ono zbyt duże, wywieszane są czerwone flagi, które oznaczają całkowity brak kąpieli albo szczególny nadzór, aby nikt nie wchodził do wody – mówi w rozmowie z WP Apoloniusz Kurylczyk, wiceprezes WOPR-u w Szczecinie.

Raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa potwierdza również inne spostrzeżenie Kurylczyka.

– Do tragicznych zdarzeń w pasie nadmorskim dochodzi od 15 do 20 rocznie. Niestety utonięcia nad rzekami i jeziorami odnotowuje się w setkach i de facto stanowią 90 proc. utonięć. W miejscach tych tzw. "dzikich plażach" nie ma w ogóle ratowników. Specjalnie nie nazywam ich „dzikimi kąpieliskami”, bo na kąpielisku ratownik zawsze jest, nazywanie czegoś w ten sposób mija się z celem. Już samo wejście jest ryzykiem. Każdemu może się zdarzyć skurcz, każdy może się zachłysnąć. Kiedy jesteśmy na kąpielisku ratownicy są tak rozstawieni, żeby w ciągu 30 – maks. 60 sekund dotrzeć do osoby wzywającej pomocy i jak najszybciej mu takiej pomocy udzielić. Na "dzikich plażach" ta pomoc jest opóźniona o minuty jak nie godziny – trzeba sobie radzić po prostu samemu, ludzie nie mają świadomości jakim żywiołem jest woda – dodaje Kurylczyk.

Czarne punkty – coś znaczą

Bądźmy również świadomi i odpowiedzialni nad wodą. Gdy ujrzymy znak, informujący o czarnym punkcie wodnym, nie lekceważmy go.

d14m2cd

– Czarne punkty stanowią sygnał, że w tych miejscach dochodzi do licznych wypadków i występują tu szczególne zagrożenia. Mamy z nimi do czynienia w przypadku różnych falochronów czy ostróg. Stosowane są różne konstrukcje, takie jak np. gwiazdobloki, które stosowane są w wojsku jako zapory przeciwczołgowe. W tego typu miejscach jest szczególnie niebezpiecznie, bo woda uderza z dużą siłą w tego typu falochrony czy ostrogi i może pochłonąć człowieka – tłumaczy w rozmowie z WP Grzegorz Pawelec, rzecznik prasowy Gdańskiego Ośrodka Sportu.

UM Darlowo
Źródło: UM Darlowo

Brak kampanii społecznej

Na inny aspekt zwraca uwagę wiceprezes WOPR-u w Szczecinie, który ubolewa nad niskim poziomem świadomości w społeczeństwie, ale też wskazuje na brak kampanii społecznej, która informowałaby o tym, jak niebezpiecznym żywiołem jest woda. Dodaje również, że w walce o życie w przypadku zatonięcia decydują minuty.

d14m2cd

Góry też są niebezpieczne, ale gdy pomoc przybędzie opóźniona o 10 minut to najczęściej bywa skuteczna, w przypadku utonięcia wystarczy 5, 8 minut i już niestety lekarze nie są w stanie takiego człowieka uratować. To jest bolesne – dostrzega Kurylczyk.

Darek Delmanowicz / PAP
Źródło: Darek Delmanowicz / PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaznacza, że "dane, na podstawie których opracowano statystyki, są wstępne i pochodzą z raportów bieżących, dlatego mogą ulec niewielkim zmianom". Centrum nie dysponuje jeszcze pełnymi statystykami dotyczącymi przyczyn utonięć, ale poprzednie lata pokazują, że nadal najczęstszymi przyczynami utonięć pozostają: alkohol, kąpiel w miejscu niestrzeżonym oraz nieostrożność podczas przebywania nad wodą.

d14m2cd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Osoby postronne mogą nie dostrzec, że ktoś się topi". Ratownik przestrzega

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d14m2cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14m2cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj