Największe atrakcje Inowrocławia
Do najsłynniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce należy Inowrocław, stolica Kujaw Zachodnich. Położona nad rzeką Noteć, słynie przede wszystkim z solankowych tężni, ale na turystów czeka tu także wiele innych, godnych odwiedzenia miejsc. Poznajcie najciekawsze zakątki Inowrocławia!
Największą atrakcją inowrocławskiego parku uzdrowiskowego jest tężnia solankowa. Z lotu ptaka widać jej oryginalny kształt i imponujące kształty (320 m długość, wysokość 9 m).
Inowrocław - miasto na soli
Tężnia solankowa w Inowrocławiu zaprasza do spacerów zarówno za dnia, jak i nocą, gdy jest bajkowo oświetlona. Na całej długości tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Parku Solankowego i części miasta.
Inowrocław - miasto na soli
Główne wejście do tężni solankowej zdobią dwie wieże. Wstęp na jej teren jest bezpłatny. Zarówno w tężni, jak i w jej pobliżu odbywają się liczne imprezy plenerowe. Do najważniejszych należą koncerty urodzinowe Grzegorza Turnaua, festiwal światła i smaku oraz festiwal orkiestr dętych.
Inowrocław - miasto na soli
Plener tężni jest wykorzystywany dla organizacji imprez kulturalnych, sportowych oraz rekreacyjnych. Są tu tereny do gry w minigolfa, kręgle, szachy, tenisa ziemnego, można także korzystać z siłowni terenowej i parku linowego oraz bogato wyposażonego placu zabaw dla dzieci.
Inowrocław - miasto na soli
Solanka spływająca po ścianach tężni tworzy leczniczy aerozol, który sprzyja profilaktyce i wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych i alergicznych skóry oraz chorób tarczycy, obniża poziom ciśnienia tętniczego.
Inowrocław - miasto na soli
Najcenniejszy i najstarszy zabytek Inowrocławia – Bazylika Mniejsza Imienia Najświętszej Maryi Panny z XII/XIII w. Na zewnętrznej północnej ścianie świątyni są oryginalne ryty i płaskorzeźby pełniące rolę swoistej biblii pauperum. Wewnątrz znajduje się piękna gotycka figura Uśmiechniętej Madonny.
Inowrocław - miasto na soli
Oryginalna fontanna na Rynku formą i materią, z której została wykonana, nawiązuje do inowrocławskich bogactw: soli i szkła. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni fontanna „tańczy” w rytm muzyki. Gra świateł i dźwięku nieodmiennie wzbudza zainteresowanie.
Inowrocław - miasto na soli
Pomnik gen. Władysława Sikorskiego. W okresie międzywojennym generał był częstym bywalcem inowrocławskiego uzdrowiska.
Inowrocław - miasto na soli
Park Solankowy słynie z bogactwa roślin, a przede wszystkim pięknych i kolorowych dywanów kwiatowych. Na zdjęciu w głębi – pergola, a za nią alejka prowadząca do tężni solankowej.
Inowrocław - miasto na soli
Od wczesnej wiosny do późnej jesieni dywany kwiatowe w inowrocławskich Solankach cieszą oczy feerią barw. Co roku w mieście wysadza się ponad 150 tys. sadzonek roślin. Na zdjęciu w głębi – budynek zakładu przyrodoleczniczego z 1929 r.
Źródło: Urząd Miasta Inowrocławia