Trwa ładowanie...
w podróży

Namierzono pandę albinosa. Pierwsza taka fotografia na świecie

Jeszcze nigdy wcześniej nie udało się uchwycić na zdjęciu pandy wielkiej albinosa żyjącej w środowisku naturalnym. Na ten niezwykle rzadki okaz natrafiono w południowo-zachodnich Chinach.

Share
Namierzono pandę albinosa. Pierwsza taka fotografia na świecie
Źródło: Twitter, fot: Xinhua
du2amvm

Wyjątkową pandę, posiadającą śnieżnobiałą sierść i pazury oraz czerwone oczy namierzyła fotopułapka w Narodowym Rezerwacie Przyrody Wolong w prowincji Syczuan, na wysokości ok. 2 tys. m n.p.m.

– Po raz pierwszy żyjąca na wolności wielka panda albinos została uchwycona na zdjęciu. Fotografia wskazuje, że w tej społeczności zwierząt musi być jakaś mutacja genetyczna – tłumaczył Li Sheng z Uniwersytetu w Pekinie w rozmowie z chińskimi mediami. – Patrząc na zdjęcie możemy przypuszczać, że to silny osobnik, stawia pewne kroki, co oznacza, że mutacja nie ma wpływu na jego normalne funkcjonowanie – wyjaśnił.

du2amvm

Ekspert zauważa, że albinizm w przypadku zwierząt żyjących w środowisku naturalnym sprawia, że gorzej się kamuflują i są dużo bardziej wrażliwe na promienie słoneczne. Jednak nie ma on wpływu na aktywność osobników czy zdolność do reprodukcji.

Lokalne władze zapowiedziały ustawienie większej liczby fotopułapek, aby móc monitorować rozwój pandy oraz jej interakcje z resztą populacji. Chcą też wiedzieć, czy osobnik doczeka się potomstwa. Jednak są nikłe szanse, że także ono będzie posiadać cechy typowe dla albinizmu, ponieważ jest to mutacja recesywna. Oznacza to, że ma wpływ na potomstwo tylko wtedy, gdy oboje rodziców jest albinosami.

Źródło: South China Morning Post

du2amvm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jej ciąża była cudem. Urodziła albinosa

du2amvm

Podziel się opinią

Share
du2amvm
du2amvm