Trwa ładowanie...
d3hvenk
Reuters
ciekawostki
08-12-2006 14:08

NASA odkryła wodę na Marsie

Najnowsze zdjęcia przesłane z Marsa na Ziemię przez sondę NASA wskazują na prawdopodobną obecność na powierzchni "Czerwonej Planety" wody w stanie ciekłym, co znacznie zwiększa szanse na istnienie na niej jakichś form życia.

d3hvenk
d3hvenk

_ Najnowsze zdjęcia przesłane z Marsa na Ziemię przez sondę NASA wskazują na prawdopodobną obecność na powierzchni \"Czerwonej Planety\" wody w stanie ciekłym, co znacznie zwiększa szanse na istnienie na niej jakichś form życia. _

Zdjęcia zrobione przez sondę Mars Global Surveyer ukazują na ścianach jednego z kraterów na południowej półkuli Marsa dwie podłużne rysy powstałe w ciągu ostatnich siedmiu lat, prawdopodobnie w wyniku erozyjnej działalności cieków wodnych - poinformowali naukowcy po przeanalizowaniu przesłanych z kosmosu obrazów.

Do tej pory naukowcy dopuszczali istnienie na Marsie jedynie wody w stanie stałym, czyli w postaci lodu, zwłaszcza w okolicach biegunów planety, a także być może w postaci pary, czyli w stanie lotnym. Niektórzy wskazywali też na ślady \"geologiczne\" w rzeźbie terenu planety, mogące wskazywać na istnienie wody w poprzednich epokach.

Najnowsze odkrycie nieistniejących wcześniej śladów cieków wodnych, utworzonych przez wodę w stanie płynnym, byłoby ważnym znakiem przybliżającym możliwość istnienia na Marsie życia, które na naszej Ziemi, we wszelkich swych formach istnienia, nie potrafi obyć się bez wody.

\"Szczerze mówiąc jest to +dymiący pistolet+, jeśli chodzi o wodę na Marsie\" - ocenił jednoznaczną wagę tych śladów Kenneth Edget, uczestniczący w badaniach NASA profesor z Malin Space Science Systems w san Diego.

Analiza naukowców opiera się na porównaniu zdjęć powierzchni Marsa sprzed siedmiu lat i obecnie. Poza rysami - ciekami wodnymi, widać na nich również 20 nowych kraterów, powstałych w wyniku uderzeń meteorów w powierzchnię planety.

d3hvenk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hvenk