Trwa ładowanie...
d47hqqn

Nepal/ Protybetański himalaista usunięty z Mount Everestu

Władze Nepalu zmusiły zachodniego himalaistę z transparentem "Wolny Tybet" do zaprzestania wspinaczki na Mount Everest na tydzień przed planowanym wejściem na szczyt sztafety z ogniem olimpijskim.

d47hqqn
d47hqqn

_ Władze Nepalu zmusiły zachodniego himalaistę z transparentem \"Wolny Tybet\" do zaprzestania wspinaczki na Mount Everest na tydzień przed planowanym wejściem na szczyt sztafety z ogniem olimpijskim. _

Jak poinformowały w środę władze nepalskie himalaista, którego nazwiska nie podano, został zatrzymany w dolnej bazie na Evereście. To pierwszy wspinacz, któremu żołnierze i policjanci uniemożliwili wejście na szczyt od strony nepalskiej.

Sztafeta z ogniem olimpijskim ma rozpocząć wędrówkę na Mount Everest w przyszłym tygodniu po stronie chińskiej, ale władze Nepalu pod naciskiem Pekinu wprowadziły zakaz wspinania się na szczyt także po swojej stronie w dniach 1-10 maja.

Na Evereście przebywa w tej chwili kilkudziesięciu himalaistów. Aklimatyzują się oni przez kilka tygodni, zanim podejmą próbę zdobycia najwyższej góry świata (8850 metrów n.p.m.). Do momentu zakończenia sztafety z ogniem olimpijskim nie będzie im wolno wchodzić powyżej bazy nr 2 na wysokości 6500 metrów.

(PAP)

mw/ ap/ jbr/

d47hqqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47hqqn